| Floareaalbastra1918 a întrebat:

Mai multe ori am avut contact sexual neprotejat aceasta luna, pe 28 Ianuarie după idee, in calendar îmi era ovulația, avînd șanse mari de a ramane însărcinată, atunci am avut primul contact sexual neprotejat și prietenul a dat drumul in mine, după care au mai urmat cateva zile tot așa.
Pe 7 Februarie mi-a venit ciclu și a ținut aproximativ 4 zile, însă a 5-a zi am avut o scurgere maronie. Posibil sa fi rămas însărcinată? Înainte de menstruație am făcut un test care mi-a ieșit negativ.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Datorita faptului ca sangerarea menstruala a tinut 4-5 zile si probabil a decurs in mod asemanator cu sangerarile menstruale anterioare, se poate considera ca a reprezentat o menstruatie autentica. Acest lucru poate fi urmarea faptului ca in aplicatia amintita, NU au fost introduse date corecte si din acest motiv perioada fertila a ciclului menstrual anterior NU a fost corect calculata si datele oferite de aplicatia folosita au fost eronate, gresite, incorecte. Acest lucru se intampla in cazul in care ciclul menstrual NU este foarte regulat si din acest motiv lungimea ca numar de zile a ciclurilor variaza intr-un interval a carei diferenta intre lungimea minima si maxima depaseste 4-5 zile. In astfel de situatii chiar si daca aplicatia a indicat ca ai fi in perioada fertila a ciclului, in realitate/de fapt actele sexuale NU au fost intretinute in perioada fertila a ciclului anterior, astfel ca din acest motiv NU s-a format sarcina si ca urmare ciclul si-a urmat cursul si s-a produs menstruatia. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%, momentul optim de a fi efectuat incepe dupa trecerea a mimim 7 zile de la prima zi a menstruatiei.
EXPLICATIA in privinta faptului ca datele oferite de aplicatia folosita au fost complet GRESITE, ERONATE reiese din insasi data de pornire a menstruatiei, care in absolut toate cazurile, INTOTDEAUNA fara exceptie se produce dupa trecerea a FIX 14 zile de la data OVULATIEI. Atfel ca in mod concret si absolut sigur in situatia prezentata, OVULATIA s-a produs in data de 24 Ianuarie si PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual anterior s-a suprapus peste intervalul cuprins intre 20 si 25 Ianuarie. Incepand cu data de 28 Ianuarie ciclul tau menstrual a intrat in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE adica in perioada zilelor in care formarea sarcinii devin 100% IMPOSIBILA chiar si daca in fiecare zi de dupa data de 27 Ianuarie sperma a fost ejaculata in vagin. Fiindca ovulul a ''murit'' cel mai probabil in data de 25 Ianuarie, incepand din ziua urmatoarea ciclul devine INFERTIL. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu poti fi gravida.