| Ioana0609 a întrebat:

Am o problema. Am avut menstruatie pe data de 20 februarie si m-a tinut 5 zile. Pe data de 8 si 14 martie am avut un contact sexual neprotejat dar fara ejaculare in mine. Pe data de 25 martie mi-a venit menstruatia si m-a tinut tot 5 zile. Pe data de 15 martie am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Astazi, 6 aprilie am facut iar unul pe cate l am verificat dupa 6 minute si era negativ, apoi, la aproximativ 1 ora jumate avea o pata galbuie pe el. M-am dus sa ma uit peste cel de pe data de 15 martie si aveam o singura linie rosie ( cea de control) si cealalata era alba, usor galbuie. Ce parere aveti? Sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Simpla pornire a sangerarii menstruale reprezinta pur si simplu procesul fiziologic prin care ciclic este eliminat ENDOMETRUL, adica tesutul/mucoasa care acopera peretele interior al uterului. Acest proces periodic/ciclic are loc datorita faptului ca in timpul ciclului menstrual care s-a terminat in ziua precedenta, OVULUL eliberat cu 14 zile mai inainte, NU a fost fecundat. Reiese ca din acest motiv NU s-a format sarcina si ca atare NU s-a produs nici procesul de NIDATIE, adica implantarea ovulului in endometrul in care ar fi urmat sa se dezvolte sarcina. Datorita faptului ca acea "constructie" cu o structura specializata in lipsa sarcinii a devenit inutila, organismul in elimina sub forma unui amestec format din sange, tesuturi si mucoase prin procesul menstrual. Fiindcaca numarul zilelor de sangerare a fost de 5 zile, adica la fel ca si alta data, se poate aprecia ca in mod sigur a fost vorba de o MENSTRUATIE autentica. Se poate afirma fara teama de a gresi ca intotdeauna pornirea sangerarii menstruale chiar daca porneste mai devreme sau mai tarziu, daca este mai slaba sau foarte abundenta daca tine mai putine sau mai multe zile fata de o menstruatie anterioara, de regula reprezinta GARANTIA FERMA ca in proportie de 99, 99% ovulul care a existat in ciclul menstrual anterior NU a fost fecundat de catre un spermatozoid si din acest motiv sarcina NU s-a mai format. Organismul femeii reia totul de la inceput printrun nou ciclu menstrual, astfel ca in mod sigur NU poti fi insarcinata deoarece din uterul tau a fost eliminat fostul ENDOMETRU adica structura care ar fi trebuit sa reprezinte "casa" sarcinii. Doar testul de sarcina care a fost facut in data de 6 Aprilie (astazi) are rezultatul VALID, VALABIL si CORECT. Rezultatul NEGATIV obtinut in mod sigur este corect fiindca in mod absolut normal nici nu se putea sa fie altul In concluzie se poate afirma ca este cu totul IMPOSIBIL sa poata sa existe in acest moment o sarcina chiar si pur ipotetica in uterul tau. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Name177 a răspuns:

Rezultatele testelor se sarcina se iau in considerare doar dupa 5 sau maxim 30 de minute, doar rezultatele alea sunt valide, citeste ce scrie in instructiuni!