| anonim_4396 a întrebat:

Mai pe scurt,cand ai orgasm,ejaculezi, ce se intampla?

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Sa-ti lasi unghiile mari sa ai aderenta pe perete.Vei afla singura cind vei ajunge pe tavan si nu ai sa stii cum.

| drhotzu a răspuns:

Orgasmul (climax sexual, juisare) este rezultatul final apărut ca răspuns al activității ciclice din timpul actului sexual și poate fi obținut de ambii parteneri. Orgasmul este caracterizat ca o plăcere fizică intensă, controlată involuntar de sistemul nervos autonom. El este acompaniat de contracții ciclice rapide ai mușchilor pelvini inferiori, care înconjoară organele genitale și orificiul anal. Orgasmele sunt de asemenea frecvent asociate cu alte reacții involuntare, incluzând spasme musculare în diverse zone ale corpului, stare de euforie generalizată și vocalizare involuntară.
După starea de orgasm, individul resimte o stare de oboseală și nevoia de odihnă. Aceasta este atribuită eliberării de prolactină în timpul orgasmului. Prolactina este eliberată fiziologic ca răspuns neuroendocrin în stările depresive. La Universitatea din Groningen, Olanda, au fost realizate studii asupra evenimentelor cerebrale, care accompaniază orgasmul, atât la bărbat, cât și la femeie. Technicile utilizate au inclus Tomografia cu Emisie de Pozitroni (PET) și RMN. Creierul uman reacționează aproape identic la ambii parteneri în timpul orgasmului. Imaginile au pus în evidență faptul că largi porțiuni din cortexul cerebral își reduc temporar activitatea în timpul orgasmului.
Orgasmul este obținut prin stimularea directă a penisului sau clitorisului, de diverse durate de timp. Această stimulare poate fi realizată prin contact sexual penetrant sau nepenetrant, masturbare (stimulare cu ajutorul mâinilor), sex oral, vibrator, alte jucării erotice sau prin electrostimulare. Astfel, prin orice tip de stimulare a penisului sau clitorisului se poate obține ca rezultat orgasmul. Orgasmul poate apare și prin stimularea altor zone erogene, sau în absența stimulăriii fizice, prin stimulare psihologică, precum și ca poluție nocturnă sau "vis ud".
Orgasmul și sănătatea
Orgasmul și în general relațiile sexuale sunt activități fizice care presupun o implicare funcțională importantă din partea majorității sistemelor din organism. Un studiu publicat în 1997 în British Medical Journal, care a inclus 918 bărbați cu vârste între 45-59, urmăriți pe o perioadă de 10 ani a demonstrat că bărbații care aveau mai puține orgasme au fost de două ori mai predispuși să moară de diverse cauze medicale decât cei care aveau mai mult de două orgasme pe săptămână. Un alt studiu asupra bolilor cardiovasculare desfășurat în 2001 a demonstrat reducerea cu până la 50% a riscului de infarct și accident vascular cerebral la persoanele care fac sex de cel puțin trei ori pe săptămână.
[modificare]Medicamentele și orgasmul
S-a pus în evidență capacitatea unor medicamente de a potența sau crește reacțiile de tipul orgasmului. Marijuana intensifică orgasmul, atât la femeie, cât și la bărbat, întârziind în același timp ejacularea. GHB, GBL și 1, 4 Butanediolul sunt utilizate de asemenea pentru a intensifica orgasmul. Atât bărbații, cât și femeile care utilizează stimulente de tipul 3, 4-MDMA (ecstasy), și droguri psihedelice ca LSD și psilocybina - conținând extracte de ciuperci, au raportat o creștere a plăcerii sexuale. Dealungul istoriei, drogurile recreaționale au fost folosite pentru creșterea senzațiilor din timpul actului sexual dar, există puține cercetări (acestea fiind chiar interzise prin lege) cu privire la recomandarea acestora în acest sens. În majoritatea cazurilor efectele adverse le depășesc pe cele utile. Anecdotic, există date care sugerează o îmbunătățire a răspunsului de tip orgasm la femeile care au utilizat sildenafil (cunoscut sub denumirea comercială de Viagra).

| drhotzu a răspuns:

Uite ca am gasit o descrie destul de complexawinking
spor la citit! si la orgasme!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce curioasa esti legat de capitolul asta laughing
Gugalu te poate ajuta mai mult si mai explicit :d

| MissDyDee a răspuns:

Ca femeie nu iti imagina ca ejaculezi ca un barbat ci pur si simplu scoti un lichid alb sa nu te gandi ca arunci 5 m inainte..ci pur si simplu se scurge un lichid alb..sau mai sunt femei care scAPA un strop doi de urina dupa orgasm..si asta e absolut normalhappy.

| anonim_4396 explică (pentru MissDyDee):

am vazut eu ei mai si, ma luam la intrecere cu ea care arunca mai departe laughing

| MissDyDee a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor)

| mat31new a răspuns (pentru MissDyDee):

Si daca barbatu stie ce face, femeia poate sa aiba orgasm cu jet (este semi-transparent).

| subfocus a răspuns:

Mai bine decat google te ajuta o partida buna. parerea mea

| DiannaSj a răspuns:

Si mie mi se intampla si este ceva normal. nu-ti fa griji.stai linistita.happy

| IoanameYoYo a răspuns:

Baietii cand au orgasm ejaculeaza. Si la unele fete iese lichid cand au orgasm.