| CristiB93 a întrebat:

Mai sunt pe aici baieti sau fete care isi doresc iubiti sau iubite si nu au? Care credeti ca e problema celor care isi doresc o persoana langa ei, dar nu reusesc deoarece sunt refuzati de fiecare data de catre persoanele pe care le iubesc?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Care este problema? Sint mai multe, dar in primul rind prima mare problema este cum arata acea persoana, adica cum arata fizic.Pentru oamenii asta e tot ce conteaza in prima faza sa te placi fizic. Daca nu te placi fizic atunci nu mai ajungi sa vezi ce suflet are si povesti de genul asta.Deci problema este clara.Ca barbat de nu esti prea frumos fizic tot vreio o tipa draguta si o tipa mai putin draguta chiar de te vrea ea pe tine nu o vrei tu pe ea.Deci ceva de genul pe cine tu vrei nu te vrea el sau ea si invers.Si uite asa multa lume asteapta ce nici ei nu stiu.Dar asta asteaptam cu totii o tipa draguta sau un barbat bine sau cel putin cu bani.Alta problema se refera la sex.Nepotrivire sxuala adica ma refer aici la marimi, la durata, la cit de des o facem. Daca exista diferente mari atunci oamenii aia se vor desparte.Si uite asa iar ajungem singuri.Ce problema ar mai fi? Mai este inca una care se pare e pe locul 2 dupa aspectul fizic si anume lipsa de comunicare.Chiar de iti place cineva o sa incerci sa stai sa vezi cum e si daca ceva nu-ti place o lasa-i sau il lasi si a sta asa fara sa spui ce te doare ce nu-ti place etc.O sa fii intgrebat de ce? Si tu o sa dai din colt in colt dar niciodata nu o sa spui lucrurilor pe nume.Sa spui uite mai frate chstia asta nu-mi place la tine. Daca oamenii ar comunica poate ar incerca sa resolve anumkite aspect care ar merita incercare si poate rezultatul ar fi altul.Si doar d aca o sa vezi ca nu merge atunci sa mergem fiecare pe drumul luI. Oamenii asta fac evita sa comunice nu stau sa incerce macar sa discute fie din lipsa de experinta fie din rusine fie din alte motive.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Foarte bine ai scris,mai spun eu inca ceva,graba generatiei actuale e motivul despartirilor,parerea mea daca ai sta cu o fata o perioada de timp ca prieteni in timp ar iesi o relatie de lunga durata,dar cand te grabesti sa faci realti ele nu tin, o relatie cand se face se simnte,trebuie sa simnti ceva pentru acea pers,sa va iubiti la unison,sa stiti cea ce vreti,in prezent o relatie inseamna sex si atat sincer,da aspectul fizic conteaza si cel fianciar desigur,nu poti crea o relatie din nimic, o relatie nu inseamna doar vise, inseamna a avea in plan copii care necesita banii, a avea o locuinta etc, da comunicarea conteaza foarte mult ai dreptate, parerea mea fiecare aspect conteaza important e sa dedici din timpul tau cate putin din fiecare

35 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

O problema complicata, dar punctele esentiale ar fi:
- asteptari prea mari;
- respectul de sine prea scazut;
- "scaparea" din vedere a unor detalii importante legate de persoana de sex opus.
Si scuza-ma daca te contrazic, cei care sunt in aceasta situatie nu "iubesc" ci dezvolta o "obsesie" legata de persoana de care se simt atrasi. Obsesie nu iubire, pentru ca este construita pe aparente, fara a cunoaste in mod real cine este ea.

| Dumnezău a răspuns:

Timiditate excesiva si tendinta (existenta, zic eu, mai preganant la baieti) sa tot glorifice inutil si contraproductiv "tinta" emotiilor lor.Desigur,si obsesia de a nu fi respins si dorinta de a-ti pastra demnitatea, sau, fie pseudo-demnitatea, care sa nu fie facuta tandari de cel/cea ce refuza, desi asta e intalnita mai des la baieti.Mai e si victimizarea si, ce ma amuza pe mine cel mai tare,"incapacitatea".Cum, bre, incapacitate, Hugh Hefner are 275 de ani si umbla cu o blondina de 28! Sau poate,pur si simplu, sunt urati ca foamea.Da' nu-i bai, ca si asta se rezolva, nu cu timpul, ci relativ repede.Eu si un popor cam batut in cap, dar cu vorbe intelepte avem o vorba : Man up, cupcake!

| FollowTheLight a răspuns:

Da, cred ca sunt foarte multi.
Dar hei, nu trebuie sa faci o obsesie din asta.Cand vei gasi pe cineva dragut nu trebuie sa fi disperat, sa te uiti mereu la acea persoana, sa o saluti mereu, dai impresia ca ai fost tinut legat de calorifer de parinti toata viata si ca esti cam disperat.
Stai calm.
Problema lor poate fi: aspectul fizic, felul in care vorbesc, ce au in cap si modul lor de a aborda persoana pe care vor sa o "cucereasca"
De exemplu vezi o fata care iti place.
Nu te duci pur si simplu la ea sa o intrebi:Hei vrei sa fi cu mine?
Nu va vrea, deoarece nu te cunoaste.
Trebuie mai intai sa iti faci acea persoana cat de cat apropiata ca prieten.
Cel putin asta e parerea mea, daca vrei ca relatia cu adevarat sa dureze si daca nu vrei sa te combini doar din plictisealahee hee
Sper ca te-am ajutat :*

| CristiB93 explică (pentru FollowTheLight):

Stiu dar eu ma refer la persoane cu care ai vorbit mult timp si te cunosti foarte bine si sunt prieteni buni si la feze de genul : pot sa iti fiu doar ca o sora sau frate si sa ti se spuna chestia asta de fiecare persoana cu care incerci...

| FollowTheLight a răspuns (pentru CristiB93):

Ahhh. sad
In acest caz, cred ca ar trebui sa incerci o alta tehinica.
Ia nu le mai baga tu in seama o perioada si fa in asa fel incat sa vada ca tu ai prietene si alta fete, si vei starni gelozia in ele, te vor vrea doar pentru ele.
Posibil sa iti schimbe parerea despre tinehee hee

| CristiB93 explică (pentru FollowTheLight):

Tu ti-ai schimba-o daca ai fi pusa intr-o asemenea situatie? ti s-a intamplat vreodata sa refuzi vreun baiat in stilul asta?

| eurynomus a răspuns:

Sa nu zici ca u esti o pers refuzata k mi ar venii greu sa cred :*

| RAY a răspuns:

Da sunt, nu stiu ce imi doresc crysty sincer in domeniul iubire ma refer,
poate ca nu stiu nici ei ce vor

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Noi cam semanam putin in ce priveste domeniul iubire si cred ca iti doresti doar o fata draguta care sa te iubeasca si sa iti arate asta prin fapte, cred ca noi suntem persoane foarte usor de cucerit iar daca s-ar pune o fata, ar reusii fara prea mare efort, eu asta cred despre mine, probabil si la tine e la fel dar nu am de unde stii sigur.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Sincer daca as cunoste o fata cat de cat draguta si sincera da as vrea o relatie cu ea,dar nu am noroc,de cea ce am iubit n-am avut parte niciodata,mi frica si sa iubesc,mi frica sa visez,sa cred in cineva,sa mai sper la ceva, nici n-am incercat sa vb cu fata de care mi-a placut,am renuntat prea usor,poate nu arat prea bine la fizic nu stiu, sincer tot ce imi doresc e lipsa suferintei,fara iubire n-am suferit,o duc fb,in plus fetele din ziua de azi sunt cam materialiste eu numi doream relati si comunicare, cum poti pretinde relatii cand tu nu ai habar de cea ce vrei,am cunoscut multe fete nu stiu ce vreau, visau relati,relatile se nasc in timp,prima oara comunicam cu rabdare,vedem ne potrivim, apoi mai vedem,nu asa rapid, vad multe despartiti, certuri de ce? lipsa rabdari, poate gandesc ca bunicumiu care statea cu o fata un an apoi o viata acum se sta 2, 3 zile apoi 2, 3 luni asta e diferenta, rabdarea e cea mai mare virtutie in iubire

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Cred ca ai dreptate cu rabdarea,dar fetele de azi nu isi doresc relatii serioase cum era pe vremea lui bunicu, ele vor sa se distreze doar cateva luni sau saptamani cu un baiat apoi sa il schimbe, nu stiu ce vor, cred ca mai ti minte de intrebarea aia a mea de acum ceva timp cand am vb despre relatia mea la distanta cu fata aia de la Bucuresti de la care am aflat adevarul abia dupa doua luni, deoarece am mai vorbit cu ea si in timp asa mi-a spus adevarul iar acela a fost faptul ca si-a gasit pe altcineva acolo, un baiat, mi-a spus ca nu vrea sa ma mai astepte pe mine deoarece vrea sa se distreze si ca nu mai vrea relatii serioase ci doar sa se distreze si cu mine a stat atata timp deoarece nu avea pe altcineva acolo iar acum cand a gasit, m-a parasit. Dar nu doar fetele sunt asa ci si baietii unii dintre ei, dar nu e cazul meu sau al tau, tu vrei ca o relatie sa avanseze incet, in timp sa va cunoasteti bine si sa vorbiti, dar pentru asta e nevoie de o fata normala si care sa gandeasca si ea ca tine, cele peste care ai dat nu si-au dorit ceva serios, dar continua sa cauti, pana la urma tot o sa gasesti, sunt sigur happy

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Si baietii vor doar sex majoritatea, imi pare rau, ai uitat-o?

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Imi mai apare in minte din cand in cand si atunci e nasol, dar e mai bine, nu mai vorbesc cu ea acum, a vrut sa ramanem prieteni, dar eu nu pot asa, nu as uita-o niciodata asa ca am incheiat de tot, trebuia sa fac asta deoarece vorbiind cu ea si ca prieten tot imi faceam rau, pe jumatate pot spune ca am uitat-o.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Cum putea uita totul asa usor? oare tea iubit vreodata?

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Sunti sigur ca da, dar a uitat usor deoarece a gasit acolo alt baiat, acel baiat sa tinut de ea si mi-a luat-o, iti dai seama el acolo iar eu la 500 de km, ce sansa aveam, a convinso usor, de ce sa ma astepte pe mine cand putea acolo sa il aibe pe el, desii totusi mi-e greu sa inteleg si asa dupa ce am vb 8 luni zi de zi sa nu-i mai pese de mine deloc.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Pacat de timpul acela, sentimentele tale

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Sincer nu imi pare rau deoarece am trait clipe frumoase in timpul celor 8 luni, sunt sigur ca m-a iubit dar mi-a fost luata, asta e, am pierdut...

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Sincer ai suferit mult dupa ea?

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Foarte mult in primele zile chiar primele doua saptamani oribile au fost, dar m-a ajutat ca am vb cu ea in sensul ca se purta urat cu mine si rece si asta m-a facut sa o urasc si sa o dispretuiesc si asa am scapat mai usor desii vorbeam din ce in ce mai rar, atunci cand vorbeam se purta urat si asta m-a facut sa nu o mai iubesc si sa nu mai imi doresc persoana ei, dar totusi amintirile cu ea frumoase vor ramane.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Asa e, cum isi vorbea urat, ce isi spunea?

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Ma facea sa ma simt un ratat, tot ce i spuneam inainte ca nu imi place si ca nu sunt de acord, acum imi spunea ca ei i place si ca ea e de acord, ma contrazice si imi vorbestea de sus, adica ea acum stie totul si are tot timpul dreptate, ce ziceam eu nu mai era important, imi insira defectele mele care cica inainte le accepta, imi vorbea tot timpul parca luandu-ma la mistoo si chestii de genul, pot spune ca m-au ajutat sa nu o mai iubesc

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Te inteleg cristy, si eu care am trecut prin acelasi experienta ca tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiB93):

Daca te iubea cu adevarat nu te lasa pentru nimeni si nimic crede ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Speranta moare ultima baieti, sigur mai sunt fete si de treaba care nu isi doresc nimic mai mult decat un sincer te iubesc sau mi a fost dor de tine dar spus din inima si o floare daruita din suflet este cel mai frumos dar posibil cred eu.

| CristiB93 explică (pentru anonim_4396):

Poate ai dreptate, dar ma gandesc ca faptul ca nu ne-am vazut niciodata ceea ce a simtit ea pentru mine nu a fost iubire ci nu stiu, altceva, apropo ce parere ai de relatiile la distanta? de ex cum a fost a mea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiB93):

Daca vrei vorbim pe mess ca nu iti pot lasa mesaj happy

| CristiB93 explică (pentru anonim_4396):

Vorbim daca vrei, id meu este : cryss.cryss32, te astept...

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Cred ca problema e ca nu au gasit persoana potrivita si de aceea incearca sa fie cu oricine.

| GoddessMaui a răspuns:

Eu sunt cu 3 femei, ne iubim de la Eva Longoria pana la Adriana Lima, asa de mare e iubirea noastra, ca am cuprins mai multe femei frumoase in ea :X

| Mlov3u4ever a răspuns:

Poate nu ai ales ersoana care ti se potriveste tie.Dar nu te descuraja ca vei gasi pe cineva care sa tina la tine cu adevarat.happyPa-pa

| BlackDice a răspuns:

Da! sunt unul dintre aia care cauta si nu gaseschappy! adica am incercat prin toate modurile cine romantice, gesturi, flori, surprize, vorbe si degeaba! tot dupa bani si muschi sunt femeile! ar mai ramane sa ma duc la curve dar nici in halul ala nu sunt! mult noroc celorlalti!

| CristiB93 explică (pentru BlackDice):

Dar la aspectul fizic cum stai?

| BlackDice a răspuns (pentru CristiB93):

Bine facut! adica nu sunt slab de se vad oasele si si nu gras! bine facut!

| CristiB93 explică (pentru BlackDice):

Si ce motive au bagat cele care te-au refuzat?