| anonim_4396 a întrebat:

Marea mea problema in relatii pot sa spun ca a fost gelozia, dar gelozia intemeiata.
Am fost inselata, acum cateva luni, mi-am iertat iubitul dar de atunci sunt prea geloasa si nu pot sa am totala incredere in el. Am ajuns obsedata si de facebook, acum 4 zile ne-am despartit din cauza unei scene pe care i-am facut-o, el e mai libertin se uita si vorbeste cu fete, asta nu ma deranja pana nu m-a inselat cu una dintre ele. Ma asigura mereu ca ma iubeste, dar eu tot geloasa si nebuna sunt. Cum spuneam, acum cateva zile i-am facut o faza ca de ce nu posteaza mai multe poze cu noi pe facebook iar el le-a sters pe toate si s-a despartit de mine pe motiv ca nu mai suporta gelozia mea, noi ne-am impacat, a venit la mine sa ne impacam in cele din urma dar pozele cu mine inca nu le-a repostat sau ceva, din contra cele 4 zile cat am stat despartiti a bagat diverse domnisoare la prieteni. In fine, i-am spus " pozele cu mine cand le pui la loc?" si mi-a raspuns sec" Iar incepi cu facebookul tau? ", atunci ca sa fie bine i-am zis "Nu, o sa te las sa le pui cand vrei tu. "

Vreau sa nu ma mai cert cu el pe gelozia mea, mi-e frica sa nu fiu iar inselata, nu mai vreau sa sufar! Un sfat, cum as putea sa scap de nelinistea asta? Sa-mi fie bine si mie si relatiei mele!? Funda.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti scapa de nelinistea asta. Cand te-a inselat ti-ai pierdut increderea in el si, cu ocazia asta, iubirea s-a dus pe apa sambetei, alaturi de respect. Stai acum in relatia asta doar fiindca ti-e frica sa recunosti ca nu-l mai respecti, nu-l mai iubesti si nu mai ai incredere in el. Increderea se construieste greu, dupa ce te-a inselat, va trebui sa se comporte impecabil foarte mult timp ca sa ai din nou incredere in el, iar abia apoi vvei vedea daca il mai poti iubi. Dar asta va dura multi multi ani si te poti terzi dupa acesti ani ca de fapt dragostea a murit definitiv si nu poti cladi nimic, dar vei fi deja o femeie de peste 40 ed ani, care si-a consumat aiurea tineretea, in loc sa fie fericita. Mergi mai departe, gaste-ti un barbat in care sa ai incredere 100%, pe care sa-l respecti atat de mult incat oprice umbra de gelozie sa ti se para imposibila.

| Zenithf a răspuns:

Nu esti geloasa, esti realista: el ii soi rau, mai bine nici nu te incurcai cu el. Stai putin, ca ai pomenit de gelozie, baga-i tu lui o stramba, sa vezi ce-i aia cu adevarat. Ca adevaratii gelosi sunt aceia care inseala, pe principiul ca "tot hotul se teme de hoti". Deci, daca vrei sa-l auzi cum face ca sirena, fa-te ca te-ai combinat cu altul.
Si tot asa iti poti da seama cu adevarat de dimensiunea infidelitatii lui, ca daca ar avea ceva regrete, atunci poate va fi trist, poate va recunoaste ca o merita, dar tare ma tem ca-ti va da tot felul de apelative colorate, pe care el si ale lui le merita, nu tu.
Bonne chance et bon courage!

| Zenithf a răspuns:

A, si am uitat sfarsitul, desi nu cred ca ai nevoie sa-ti zic eu ce sa faci, daca se intampla cum prevad eu, da-i cu flit fara sa te mai gandesti la asta. "Gelozia" ta, care nu este gelozie, este bine intemeiata.

| Felys a răspuns:

Si daca faci scene de gelozie crezi ca rezolvi ceva,indiferenta doare mai mult decat cum procedezi tu,lasa prostiile cu poze pe fb si inceteaza cu urmaririle de acest gen ca nu rezolvi nimic cu asta, indiferent cat incerci sa tii din scurt pe cineva daca el sau ea vrea sa insele, tot o va face, daca nu suporti ideea de femeie inselata, stai singura cuc si nu mai ai batai de cap

| al3xander a răspuns:

Scuze ca zic: prietenul ala al tau e cam bou si ii cam place asta. logic ca esti geloasa cand el o frige pe internet mare macho si te inseala. sincer mie nu mi se pare ca tu ai o problema. problema ta este el.
PS: daca el te stie geloasa si ar tine intr-adevar la tine nu ar mai face toate rahaturile astea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey, nnu pot sa ma abtin dar esti prostuta, serios. Scuza-ma dar acel baiat nu merita iertat si sa iti mai faca si faze de-astea dal in pui mei. Daca a facut-o odata o sa mai faca, dovezi de iubire... vrajeli, stie ca a gresit si incerca sa se ridice in ochii tai.

Cat despre tine e normal sa fii geloasa si nebuna cum zici tu.

Un sfat pentru tine e sa il lasi baietii sunt mai multi pe lumea asta si ca sa ajungem la sufletul nostru pereche e nevoie sa pierdem si apoi sa ne putem bucura pe deplin de castigul nostru.

Vrei sa suferi mai mult pe viitor? Viata e frumoasa, noi o complicam trebuie sa alegi calea dreapa si totul va fi ok. Daca vrei sa stii cum ia o foaie alba de hartie si scrie pe ea ce avantaje ai daca ramai cu el si ce desavantaje, comparale si alege ce e mai convenabil
Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu esti de vina!
O data ce te inseala si il ierti, te va insela iar.
Mai bine pui (punct) relatiei si gata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marea ta problema nu e gelozia, marea ta problema este ca iubitul tau te-a inselat si l-ai iertat. Iar daca dupa ce l-ai iertat tot el e cel care abuzeaza de drepturile care ii revin intr-o relatie, ai o alta mare problema.

Gelozia poate distruge relatii frumoase dar nu e cazul vostru. Relatia voastra a fost distrusa de catre prietenul tau cand a ales sa te insele iar acum nu prea face nimic pentru a-ti castiga increderea, ba dimpotriva. Cumva a reusit sa te faca tot pe tine sa te simti vinovata de fiecare data cand esti geloasa, bravo lui!

Sfatul meu? Nu mai incerca sa faci bine relatiei, incearca sa-ti faci bine doar tie. Iar asta inseamna sa cauti pe cineva de care nu va trebui sa te temi in fiecare zi ca te poate insela.

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine zis, ce zici, am zis si eu bine?

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

Nu ma pricep la gadilat orgolii. In schimb, daca ai nelamuriri privind cinismul, ironia sau sarcasmul, sunt persoana potrivita.

| AndyLavy a răspuns:

Te-a inselat..si o va mai face, pentru ca l-ai iertat si ved ca ii merge si poate face ce vrea din tine. rupe relatia si fa-ti alta, pentru ca asta nu va duce nicaieri, poate doar la mai multa durere si lacrimi pentru tine. daca te iubea nu te insela.

| SeeDifference a răspuns:

Si el ar trebui sa comunice mai mult cu tine. Cred ca ii pare rau, adica asta inteleg eu din ce ai scris tu. Si raspunsul acela sec este modul lui de a fi nu poti sa-l schimbi.

| Viatamergeinainte a răspuns:

Pai in primul rand nu conteaza dac o sa puna pozele sau nu(iar dac vrei o razbunare platestei cu aceiasi moneda) si in legatura cu gelozia incearca sa nu tio mai afisezi, arata ca nu iti mai pasa si vezi cum reactioneaza el...iar dac tot el s-a intors la tine inseamna ca te iubeste...