| Andrei200202 a întrebat:

Masturbarea duce la probleme cu erectia penisului in timpul actului sexual?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Nu, nu exista dovezi pe tema asta.

„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

Mai multe pe https://www.healthline.com/......ysfunction

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Mosotti a răspuns:

Mda, duce la probleme in a merge treaba cu una uneori pentru ca se obisnuiste corpul cu masturbarea, dar nu mereu. De aia masturbarea trebuie facuta paralel cu sexul mai ales ca este o fantezie independenta de faza ca avem sau nu partener.

Si atunci merg ambele f bine, ajuta si sa rezolvi repede cand nu ai cum, plus ajuta sa devii selectiv si sa nu tragi de oricine pentru atat.

| Xpressurself a răspuns:

Da pentru ca nu mai ai acelasi chef, deja te-ai satisfacut singur, banuiesc ca aproape in fiecare zi.

| Xpressurself a răspuns:

Gandeste singur, daca maninci acasa te duci la bunica mai poti mancabdaca esti deja plin?

| SoareDaniel a răspuns:

Da, nu doar asta, abstinenta sexuala duce la disfunctie erectila, probabil faci parte din categoria distrusilor care nu au reusit sa aiba o pzd la care sa f u ta