| Aenoenienanonim a întrebat:

Masturbarea excesiva cauzeaza ejaculare precoce? Ma masturbez o data pe zi...s-ar putea sa am probleme? Si daca da, care ar fi alea?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Excesul de masturbare (si o data pe zi este desigur exces) poate duce la diferite forme de impotenta: ejaculare precoce, imposibilitatea obtinerii sau menstinerii suficiente a erectiei, ejaculare intarziata. Nu toti barbatii care se masturbeaza excesiv au astfel de probleme, dar multi le au si de multe ori refuza sa creada ca sunt din cauza masturbarii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mariobros, linkurile date de tine contin niste prostii monumentale. Eu am spus care sunt problemele date de excesul de masturbare. In absenta excesului, adica la un ritm normal de un episod la 3-5 zile si numai in adolescenta, masturbarea este necesara si sanatoasa. Adolescentii care nu se masturbeaza se transforma in adulti cu probleme psihologice si de dinamica sexuala.

| demon a răspuns:

Diferite forme de impotenta ce tot vb poate te face mai rezistent si din potriva ii bine sa iti mai freci maimuta laughing poate nu trebuie in fiecare zi dar nu ii nici o problema poti sa intrebi si un doctor

| demon a răspuns:

Aaaa da si nu te lua dupa siturile alea de pocaiti sigur daca te masturbezi ajungi in iad :)) atuncea inseamna ca mergem toti si eu pot sa iti dau cateva situri unde zice ca daca te masturbezi nu daundeaza sanatati http://dragosalexandru.wordpress.com/2009/12/27/masturbarea-dauneaza/

| mariobros a răspuns:

Uite niste link-uri unde diferiti tineri(e) de diferite varste isi spun parerea despre cum masturbarea le-a schimbat comportamentul, poate asa ai sa constientizezi mai bine cat de `sanatoasa` este aceasta `tehnica`, lucru pe care i-l recomand tututor predicatorilor ( si sunt multi bai frate) care fac/spun/cred ca masturbarea nu dauneaza sanatatii fizice, dar mai ales celei mintale.
Mai inflacarati utilizatori de `Stupid`, tare as vrea sa stiu cum v-ati justifica voturile date lui @Brigaela, macar ea are studii sa-si sustina raspunsul, da voi?
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......de-astazi/
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2009/03/efectele-masturbarii/
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......sturbarii/

| mariobros a răspuns:

Aceste prostii monumentale de care zici tu sunt fapte reale, traite de tineri. N-am citit din carti, nu am scris eu comentariile, si ma indoiesc de faptul ca cineva si-ar fi irosit timpul pentru a inventa povesti. Sunt lucruri de care am auzit si in alte parti, si in alte discutii, si nu cu preoti. Sincer nu vad de ce ai exprimat ca sunt prostii monumentale, din moment ce nu am dat vreun link cu povesti de adormit copii.

| mariobros a răspuns:

@demon. din raspunsul tau am inteles ca nici macar n-ai intrat pe acel site, dar cu parerea iti dai, dar in mod eronat; si nici pocaiti nu se numesc, consulta dex pentru a afla ce inseamna, link pentru dex nu mai postez, ca poate spui ca te-am directionat catre un site cu extraterestri si atunci te-ai face de ras.

| onfire93 a răspuns:

Ejaculare precoce nu cred straight face probleme ar cam fii dauneaza relatilor cu fetele. o sa fi mai timid si rezevat si rusinos cand se vorbeste despre sex(din propria experienta) deci lasa masturbarea aia puneti alceva in gand... fa un pariu cu tine insuti ca poti sa nu te masturbezi timp de o saptamana ( la mine a mers ) bafta

Alte răspunsuri
| claudya a răspuns:

Se poate... oricum aceasta ''practica'' nu e prea sanatoasa...

| Pământul a răspuns:

Masturbarea nu dauneaza in nici un fel, eventual iti rapeste din timp daca petreci prea multe ore pe zi masturbandu-te. Masturbarea micsoreaza sansele de cancer prostatal si este recomandata la barbati pentru ca previne unele boli care ar putea avea loc daca sperma nu este eliminata si se acumuleaza.
Poti avea probleme daca te masturbezi zilnic doar cu timpul "pierdut" si somnolenta (pentru ca orgasmele elimina chimicale care cauzeaza somnolenta).
Masturbarea nu este rusinoasa si nu dauneaza in nici un fel relatiilor cu fetele (meh, mai probabil ar fi sa ajute, pentru ca te elibereaza). De asemenea, masturbarea nici nu te face mai timid sau rezervat cand vine vorba despre sex. Masturbarea ajuta la autocunoastere iar asta cu siguranta te ajuta sa poti vorbi despre sex. Timiditatea este cauzata de rusinea pe care o au unele persoane din cauza ca se masturbeaza (ceea ce nu este normal, nimeni n'ar trebui sa fie rusinat de faptul ca se masturbeaza).

Ioi, de cate ori am folosit "masturbeaza".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm nu stiu ce sa zic eu am prietena fac sex la saptamana pentru ca atunci ma pot intalni cu ea dar ma si masturbez zilnic, acum nu stiu daca mia daunat sau nu cu ceva, dar cred ca nu pentru ca ma masturbez de cand eram ff mic de la 13 14 ani si prietena o satisfac cel putin asa zice ea laughing

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbarea excesiva poate duce la ipotenta sau la ejaculare rapida in doar cateva minute sau invers ejacularea in cateva zeci de minute bune si probabil nu s-a invendtat femeie destul de puternica sa reziste atata timp. Sfatul meu este sa te masturbezi de 3 ori pe saptamana si poate chiar mai rar.
mult succes!

Alte răspunsuri