| Daysukki a întrebat:

Mda, de ce trebuie sa pierd mereu in dragoste? de fiecare data cand m-am indragostit am pierdut in fata alteia, chiar si-n fata celei mai bune prietene. incerc sa ma tai pe maini pentru ca stiu ca durerea fizica o intrece pe cea psihica. am avut depresie, cred sau mai exact, complexie. e si asta o boala psihica. nu sunt niciodata laudata pentru ce fac, si credeam ca nici nu-mi trebuie, dar imi trebuie pentru ca orice fac sunt descurajata: toata lumea ma vede rau. mie nu-mi pasa ce cred, e problema lor dar de la toate insultele si dezamagirile lor sunt complexata. incerc sa le fac pe toate cat mai bine si totusi sunt descurajata si de parinti. nu ma incurajeaza nimeni si atunci cand imi face cineva un compliment nu-l accept, zic ca nu-i adevarat sau ceva. am devenit timida si retrasa, mi-am pierdut increderea-n mine si-n cea mai buna prietena care apropo, m-a facut sa sufar. dar totul e din vina mea, mi-as dori sa ma omoare careva ca sa nu mai dezamagesc pe nimeni vreodata. eu vreau sa ea sa fie fericita dar tot eu sufar dupa ea. de ce sunt eu asa de diferita si tampita, ca alt cuvant nu am mai bun. muzica mea e proasta, neinteleasa. ce-mi place e gresit si etc etc.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate din cauza esecului ai inceput sa asculti melodii asa neplacute tie (spre vorba altora) dar persoana potrivita pentru tine exista sa stii.

| unknow a răspuns:

Stiu ce simti, asta simteam si eu, mare lucru nu`ti pot spune, numai ca, eu,.am vazut toate astea ca pe un motiv sa lupt in continuare, sa le arat eu lor,.``-pai nu ma fac eu mah mare? n-oi face si eu 20 de ani, ca nu mai e mult,... o sa cresc, j-o sa ma duckkkk dracu in lume,! si cand o sa ma intorc, or sa intoarceti toti capul dp mine``

vezi tu, a fost o perioada in care chiar greseam, de atunci a inceput calvarul,. dupa ce m-am indreptat si am facut ce e bine, ei au continuat asa!,... chiar si [ea] prietena mea cea mai bwna!sad

si pana la urma pe mine ma doare`n pu, la de ce impresie au ei despre muzica mea, despre hainele mele, despre ce fac, ...despre km vorbesc! eu sunt eu si atat!

dar vezi tu, ...eu il mai am si pe [el], iubitul mew love struck. el m-a facut sa ma doara undeva de ei toti! laughing mi-a aratat ca nu merita,.

si faza cu parintii e dureroasa intr`adevar,. dar pana la urma ce *** mai c vor si ei? sa te mai lase`n pace!

decii,... sper ca ai inteles ca,. chiar daca ai sau nu un suflet langa tine, care sa te sustina,. uh trebuie` sa lupti,. trebuie` sa-ti vei de drum, sa-ti faci un viitor,.sa le arati uh lor de ce esti in starewinking

mult noroc in viata! :*

| Comeandtellmesomething a răspuns:

De ce te-ar aprecia ceilalti daca nici tu nu te apreciezi?
Nu esti singura care trece prin asta. Daca nu-ti place poti pur si simplu sa faci ceva in privinta asta.Nu mai pune la suflet toate descurajarile.Arata-le ca nu iti pasa. Tine capul sus si nu mai arunca toata vina pe tine.Incearca sa-ti formezi o parere mai buna despre propria persoana, sa te simti bine in pielea ta pentru ca asa si cei din jur se vor simti bine pe langa tine si te vor accepta. Vorbeste cu parintii tai. Spune-le ca ai nevoie sa-ti fie alaturi.Nu cred ca le place sa te vada tot timpul trista.Incearca sa comunici cu ei.Si nu esti singura care a pierdut in dragoste.Pur si simplu nu a fost sa fie...treci peste asta.O sa mai ai ocazia.Ai o viata frumoasa inainte.
Sa ai o zi buna.

| NoSmile a răspuns:

Buna. din contra trebuie sa le arati ca poti. sa iesi din starea asta si sa dovedesti ca nu esti copilul slab pe care toti asa il considera. ci ca esti puternica. fiecare are gusturile lui si vezi tu nu poti multumii pe toata lumea. important e sa ai tu incredere in tine,pentru ca asa ii vei face si pe ceilalti sa te accepte. fiecare defect se compenseaza cu o calitate. nici eu nu am incredere in mine,ai acelasi lucru ca si tine fac cand am parte de cate un compliment. dar asta e, trebuie sa trecem peste toate cu cap sus. e posiibil ca parinti tai sa zica ca esti ciudata din cauza ca te-ai retras mult fata de cum erai inainte. si se gandesc ca daca vei continua asa nu vei avea vreun viitor stralucit. incearca sa-l intelegi, ei iti vor binele.

| OnlyGirl a răspuns:

Nu cred ca faci bine,adica ar trebui sa te incurajezi singura,tine capul sus si nu baga in seama tot ce zic cei din jurul tau,fii mandra de ceea ce faci si gandeste-te ca intr-o zi cineva te va aprecia pentru ceea ce esti si pentru ceea ce faci, tot ce trebuie ce faci e sa fii mandra de tine, pentru ca doar asa te vor aprecia si ceilalti.La varsta asta nici parintii nu ne inteleg,ei cred ca tot ce facem e iesit din comun,nu-i baga in seama explica-le ca asa esti u, si nu cred ca o poti numi pe fata aceea cea mai buna prietena, daca iti era cea mai buna prietena in momentele acestea era alaturi de tine.
Capul sus!

| FlyingSoul a răspuns:

Asas si eu da nu disper Oricand pot sa mai sper In neagra noapte sigur e-o lumina! Gaseste-o ai sa pricepi Ca esti o apa lina. Uita de toti si de toate Lasale in pace visele desarte Gasesteti calea ta spre fericire Si nu te mai ingriji de-a altora fire Lasa-i sasi gaseasca singuri fericirea Iar tu nu conteni sa-ti cauti iubirea. Las-i in pace pe toti; nu te mai obosi sa ii fericesti pe altii si cauta-ti un baiat care sa te iubeasca sin inima nu din... aparat... dragostea iti va vindeca orice durere fizica ori psihica!

| WayToManySuckers a răspuns:

Acum nu ai pus o intrebare - Iti plangi de mila!

| DavidDj a răspuns:

Scuze,dar poti sa reformulezi pentru ca nu am inteles intrebarea

| LightingManuel a răspuns:

Imi place! Nu suferinta ta, dar sa stii ca am avut si eu o viata asemnea.Te-as ruga daca vrei sa vb despre asta sa imi timiti un mesaji cu id-ul tau! Si discut mai mult!

| bnad a răspuns:

Iar gandesti negativ si nu e bine. Si sa nu ai incredere in tine iar nu e bine. Am fost cam ocupat dar acum am vazut ca ai mai postat de cateva ori...
Vad ca te intrebi de ce baietii le aleg pe "fufele" alea cu fuste prea scurte si decolteuri pre adanci. Pai tinuta aia striga: "****-ma sunt disponibila". Ce vezi tu prin parc nu poate fi numit "cuplu fericit".
Sunt sigur ca ai inca o varsta frageda, dar crede-ma ca nu ai vrea sa fi in locul alora. Iti spun eu ce se intampla acolo. Stau impreuna intre o saptamana si maxim 2 luni, dupa care "Don Juan" o sa caute ceva proaspat, si la cat de idioti sunt multi dintre pustanii de 13-17 ani in ziua de azi o sa se laude a doua zi prin tot cartierul, toata scoala si pe toate site-urile de socializare cu noul lui "scor" (am ****-o si paia sau o stiti ma paia - e vai mortii ei e o tarfa, "am dat acolo" daca vreti bagati-va cu ea in seama ca e singura... etc).
Cand o sa treci de 20 de ani o sa vezi ca nu o sa mai gandesti asa, adica nu o sa mai fi oarecum geloasa pe niste pitipoance ieftine.
Toata lumea trece prin momente bune, mai putin bune si de ****. Nu trebuie sa iti faci idei gresite de genul: nu ma place nimeni, nu ma vrea nimeni si asa mai departe. Poate nu ai cautat unde trebuie, poate inca nu a venit momentul. Ti-am mai zis, iubirea apare cand nici nu te astepti. Acum depinde ce intelege fiecare prin iubire si depinde ce cauti tu - o relatie stabila sau...
Tu spui mereu ca esti o fata frumoasa si ca iti spune lumea ca arati bine. Pai si chiar daca nu ai fi frumoasa tot ai gasi pe cineva dar nu trebuie sa disperi.
Nu trebuie sa disperi pentru ca o sa ajungi sa faci greseli mari si o sa fi foarte dezamagita dupa ce dai de un "Don juan" genul despre care ti-am spus mai sus. Voi fetele foarte tinere, "va pierdeti capul" imediat dupa un baiat si vi se pare ca-l iubiti inca dinainte sa schimbati doua vorbe... ooooffff tineretea asta... ce frumos era la 15-16 ani.
DECI: orice ai vrea de la o relatie, cauta-ti partenerul calm, nu dispera, si incearca si tu sa iti dai seama ce-i poate capul inainte sa...
Iar despre faza cu taiatul pe maini - STOP, sa nu mai faci niciodata asa ceva. Crede-ma, cand o sa ajungi la 23-25 de ani o sa se uite toata lumea nasol la tine. Tu cand vezi o fata taiata pe maini ce impresie iti faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, iti stiu intrebarile anterioare si crede-ma ca stiu prin c treci.Am avut si eu o perioada in care nu aveam niciun prieten,nu vorbeam cu nimeni, toti radeau de mine la scoala pentru ca sunt slaba, si ma durea forte tare chestia asta.Niciun baiat nu se uita la mine din kuza ca nu eram''buna''.Imi doream sa mor sau sa ma omor si sa scap de toata suferinta aia care pe zi ce trecea tot mai mult crestea.Nu primeam o vorba buna de la nimeni, nici macar de la mama, ma certam cu ea in fiecare zi.Incepusem sa ma obisnuiesc cu ideea ca voi ramane singura,aveam prieten dar era departe de mine, peste hotare si ma gandeam la el non-stop, doar speranta ca se intoarce m-a oprit sa nu ma sinucid.Incepusem sa ascult numai muzica deprimanta,emo, gen Mortal love-I wanna die.
Dar asta a fost inainte, m-am schimbat imediat ce mi-am inceput viata sexuala. Dintr-o data fata aia timida si retrasa s-a schimbat radical.Sunt mereu vesela, bine ca mai am si momente in care nu ma simt tocmai bine, ca nha asa e viata...Nu-ti spun ca si u trebuie sa faci la fel ca mine dar trebuie sa crezi ca intr-o zi,cand t vei astepta cel mai putin,atunci se va intampla ceva bun si tie.
Postand toate probeleme tale aici,nu rezolvi mare lucru,sfaturile noastre nu-ti pot fi de mare ajutor, Trebuie sa crezi in tine, si sa nu incetezi niciodata sa speri.
Nu uita ca moartea nu e o solutie si nici taiatul pe maini!
Ai grija ce faci de acum incolo!
Sper ca te-am ajutat macar putin.
bfta!