| anonim_4396 a întrebat:

Incep prin a va spune ca sunt singurul copil al parintilor mei, locuiesc cu ei si timp de 9 ani mi-am vazut tatal timp de 3 saptamani de 3 ori pe an din cauza slujbei sale.Imi place sa fiu in centrul atentiei, ma simt foarte bine stiind ca persoanele din jur au o parere buna despre mine pentru ca eu incerc sa ajut pe toata lumea, sa fiu respectoasa si sa nu deranjez pe nimeni, insa nu pot spune la fel in privinta celorlalti. Incerc sa fac ce e mai bine, sa fie bine pentru toata lumea, dar multi oameni apropiati simt ca nu ma apreciaza destul si din aceasta cauza sufar foarte mult. Am impresia ca amplific situatia la nivelul psihic si ma simt foarte rau, de parca tot ceea ce fac este in zadar.Incepand de la parinti pana la rude mai indepartate si chiar familia prietenului meu, ma simt neapreciata, uneori nerespectata, pentru ca astept aceleasi manifestari din partea lor precum ma manifest eu fata de ei. Ma fac sa ma simt foarte rau si descurajata, criticile, certurile, insultele sau vorbele urate despre cei pe care ii iubesc.
Am suferit foarte mult din aceasta cauza, niciodata nu am ajut un prieten adevarat in afara de actualul si singurul iubit avut pana acum, fiindca multe prietene m-au tradat din diferite cauze precum posibile relatii cu baieti sau faptul ca am concurat impreuna la concursuri si eu am iesit castigatoare.
Ceea ce doresc sa controlez sunt aceste emotii negative care ma deprima, nu sunt sigura daca sufar de depresie sau altceva, dar nu mai pot continua astfel. Repet! Ma inchid in mine si nu vorbesc cu nimeni despre problemele cu care ma confrunt zi de zi, fiindca si la scoala nu am o relatie foarte buna cu unii coleg si deseori ma insulta si ma barfesc, iar acest lucru ma face sa ma simt foarte rau si sa ma doara ingrozitor capul.Am impresia ca deseori amplific ceea ce se intampla in realitate in mintea mea si sufar mai mult sau ma gandesc ca ce bine ar fi sau ar fi fost daca as fi trait intr-o alta familie, daca as fi avut alti prieteni sau daca anumite intamplari din trecut nu ar fi fost, atunci consider ca viata mea ar fi fost alta si nu mai sufeream atat.Nu am incredere in oameni pentru ca multi, de fapt majoritatea m-au dezamagit, barfindu-ma si aruncandu-mi la necaz lucrurile spuse de mine lor in secret sau spunandu-mi ca sunt singura si slaba psihic. Aceste lucruri ma deranjeaza enorm de mult incat am ajuns sa ma simt foarte rau si sa fiu extrem de sensibila la critici si comentarii la adresa mea, de asemenea ma manifest astfel: dureri de cap timp de cateva ore dupa ce m-a insultat cineva sau am fost prinsa intr-un scandal, imi tremura mainile si inima imi bate foarte repede, precum in momentele in care trebuie sa prezint ceva in fata unor oameni, iar printre acei oameni stiu ca se afla persoane care nu ma plac si ma critica ma simt foarte tensionata, nu mai stiu ce sa spun si transpir.
Sper sa primesc un raspuns de la dumneavoastra!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sorin12356 a răspuns:

Incearca sa nu mai asculti de criticile sau cuvintele urate pe care lumea ti le adreseaza si atunci cand auzi ceva rau despre tine incearca sa u o iei ca pe ceva rau ci ca pe o critica constructiva din care ai putea invata ceva incearca sa te calmezi sa nu mai ti in tine lucrurile care te deranjeaza si daca ai pe cineva cu care poti vorbi deschis spune-i ce se intampla cu tine descarcate nu iti mai face griji ca ceva nu iti iese bine suntem oameni si toti gresim dar din greseli invatam nu mai asculta de lume ca lumea vorbeste multe si incearca sa nu mai pui la suflet tot peste tot sunt astfel de oameni si nu ii poti multumi pe toti

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ioana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| BeautyOfWeb a răspuns:

Lasa-mi e-mailul tau sa vorbim. :*

| anonim_4396 explică (pentru BeautyOfWeb):

Elena_r41@yahoo.com