| anonim_4396 a întrebat:

Mereu mi se spunea sa am grija peste tot si eram foarte protejat cand eram mic si niciodata nu mi-au spus du-te si vorbeste si tu cu copiii, nu aveam voie nici sa ies afara singur, mereu trebuia sa aiba "cineva" grija de mine si acum m-am trezit la 16 ani ca sunt anxios si antisocial si acum as vrea sa fiu sociabil si nu pot. Odata ce asa am fost de la inceput mi-e greu sa ma schimb dar as vrea.

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O să schimbi asta în timp dacă începi să socializezi încet-încet.

| Crackman a răspuns:

Incepe usor, cu vanzatori la magazin, straini pe strada, tipe, tipi si tot asa. O sa faci sa mergi la festivaluri si tot asa. Incet incet

| Raven a răspuns:

Ai doar 16 ani, ești încă la liceu, ai colegi cu care poți încerca să relaționezi. Mai grav era dacă erai deja adult și n-ai fi avut cu cine interacționa. Imposibil să n-ai vreun coleg care să stea prin vecini, pe care îl vezi mereu, poate chiar vi se intersectează drumurile. Începe prin a spune "Bună, ce faci?", "Salut, cum merge?"
Încearcă în pauze să te alături vreunui grup, să asculți doar ce se vorbește la început, apoi, dacă au subiecte de discuție care te interesează (filme, cărți, seriale, meciul de aseară) poți spune și tu măcar două vorbe. Chiar dacă nu le vorbești, încearcă măcar să zâmbești, persoanele timide par de obicei arogante, un zâmbet le poate schimba celorlalți impresia asta.
Nu e musai să-ți faci de la început 100 de prieteni, important e să găsești măcar o singură persoană cu care să te simți în largul tău, așa începe de obicei. Dar trebuie să începi de undeva. Cu cât aștepți mai mult, cu atât mai mult se va agrava situația.

| Gofigi a răspuns:

Încarcă sa îți faci un prieten pe urma altul după o prietena ia-o încet