| Mariana_8059 a întrebat:

Mi-a fost recomandat de catre medic pastilele antioncept Yasmin.Si stiu ca ele se iau din prima zi de ciclu, se face o pauza de 7 zile dupa terminarea foliei iar in a 8-a zi se incepe din nou.Problema este ca eu sunt in a 4 zi de ciclu si ma intreb daca e ceva grav daca incep acum folia? Am vrut sa le incep din a 2-a zi pentru ca prima zi a fost ingrozitoare( nu m-am ridicat din pat ) insa se pare ca farmaciile din Iasi duc lipsa de Yasmin si abia azi am gasit.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa le incepi exact in ziua a 8 (sau a 29 daca numeri din ziua in care ai inceput pria foli). Practic va cadea in aceeasi zi a saptamanii ca prima pastila din prima folie. E normal sa fie pe sangerare, important e sa le iei exact in ziua care trebuie.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Revin cu scuze. Daca intrebarea se refera la prima folie de anticonceptionale, ai pierdut luna asta. Asteapta urmatoarea menstra si ia-le din prima zi de menstruatie.

| bubu_7778 a răspuns:

Nu mai are nici un rost acum.Pastreaza folia si incepe de luna viitoare

| crystynuta20 a răspuns:

Si eu am luat yasmin dar le/am luat corect cum punea in prospect si nu am avut probleme.mai bine le iei luna viitoare ca sa fii mai sigura si sa nu existe riscuri.pooop.succes