| raloo a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 5 zile. Nu am mai avut nici un contact sexual de 3 luni numai ca menstruatia mi-a venit mai putin decat de obicei de la ultimul contact sexual. Aceasta intarziere ar putea fi cauzata de raceala {sunt racita si fac tratament cu antibiotice}, stres, schimbarea anotimpului sau sunt insarcinata? De ieri au inceput sa ma doara sanii si ovarele. Va rog raspundeti-mi. P. S. Am 16 ani.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fii insarcinata, desi sansa e mica. Totusi, o intarziere de 5 zile e prea mare pentru a putea fi pusa pe seama unei raceli. Mai degraba, daca nu esti insarcinata, este o dereglare hormonala. Fa-ti maine un test de sarcina si obligatoriu, indiferent de rezultat, du-te la ginecolog (in cel mai rau caz luni, desi ar fi mai bine maine).

| monyk a răspuns:

Buna, draga nu iti face griji ca nu esti insarcinata, e sigur din alta cauza, poate din cauza stresului, astenia de primavara, raceala dar nu e sarcina, daca ai avea simptome de ameteala, greata atunci un test de sarcina nu ar strica dar nu te ingrijora, daca ti-a venit menstruatia de la ultimul contact sexual atunci e ok.

| Malvina24 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie asta! Nu mai avusesem un contact sexual de mult timp si mi-a intarziat menstruatie cam 3 zile si cand mi-a venit ma simteam rau si pe mine ma dureau ovarele(sanii nu) si eu am fost racita si am luat pastile in perioada aia, avea o inflamatie la gat! sa stii ca stresul si mancarea nefavorabila(grasimi, multa sare, chipsuri, sucuri proaste, etc) pot intarzia menstruatia! Eu zic sa stai linistita ca nu esti insarcinata e totul ok! oricum nu mai lua atatea pastile chiar de esti racita(bea un pahar cu lapte cald/sau un ceai si stai in pat la caldura) Insanatosire grabnica!

| stresu a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la un ginecolog, mai ales daca manifesti si dureri, poate ai nevoie de o schimbare de tratament sau ai vreo dereglare hormonala.
Daca ai un ciclu regulat, el se poate deregla din diverse motive cum sunt cele mentionate de tine.
Totusi, ca sa dormi 100% linistita, desi nu cred ca e cazul, ia un test de sarcina pentru ca au existat si cazuri rare de menstruatie peste sarcina. Dar nu te panica, sigur e ok si doar treci printr-o perioada mai dificila.

Spor!

| Lorelai a răspuns:

Nu ai cum sa fii insarcinata, cu siguranta sunt alte cauze. Nu intra in panica pentru ca tuturor fetelor li se mai intampla sa le mai intarzie menstruatia o saptamana.

| Lorelai a răspuns:

Si daca au inceput sa te doara sanii inseamna ca se apropie venirea menstruatiei. Intr-adevar poate fi vorba si despre o raceala daca ti-a intarziat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna... am si eu o intrebare... am 16 ani si menstruatia mi-a intarziat 10 zile. tin sa mentionez ca nu am avut contact sexual ci doar neam oferit (impreuna ca iubitul meu), placeri corporale. ne atingem in zonele intime si ne stimulam ca limba. tin sa mentionez ca sunt virgina.as vrea sa stiu care e cauza intarzierii mestruatiei? multumesc anticipat? pot sa fiu insarcinata?

| larisaalexa_8752 a răspuns:

Stai linistita ca nu esti insarcinata happy P. S. Daca esti insarcinata ar trebui sa te duci la emisiunea aia de pe MTV:16 AND PREGNANT big grin