| Melisa26 a întrebat:

Mi-a venit menstruația 2 zile abundent cu cheaguri de sânge. E posibil sa fiu însărcinată daca acum este a3a zi si nu mi mai vin decat câteva picături(aproape deloc)? Precizez ca am avut cistita inainte sa mi vina si nu mi-a întârziat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU, in nici un caz nu poate exista o sarcina intro astfel de situatie. Numarul mai redus de zile, precum si cantitatea mai mica de menstra eliminata per ansamblu, se datoreaza faptului ca in ciclul menstrual anterior dintr-un anumit motiv hormonal s-a format un ENDOMETRU anemic, slab dezvoltat. Chiar daca menstruatia s-a manifestat doar 2 zile si nu a avut exact aceleasi caracteristici cu cele anterioare privind durata ca numar de zile de scurgere/manifestare, dar s-a mentinut partial cantitatea, culoarea, mirosul, textura, fluxul zilnic de menstra eliminata, etc. se poate afirma fara teama de a gresi ca : intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU. De asemenea se considera ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format/produs o sarcina si aceasta nu s-a implantat in endometru deoarece acesta a fost evacuat din organism prin menstra avuta. Existenta unei sarcini este teoretic IMPOSIBILA in astfel de situatii. Multa sanatate!