| incomprehensibilul a întrebat:

Buna tuturor. Am o mare problema cu care sper sa ma lamuriti voi. Am unele temeri ca sotia mea este insarcinata. Nu ma intelegeti gresit, dar inca nu suntem pregatiti nici unul din noi nici moral, si nici material pentru a avea un copil. Sa va faceti o idee si sa ma puteti ajuta eventual cu un sfat, o sa va dau mai multe detalii: ultima data cand am avut contact sexual cu ea a fost la inceputul lunii martie. Apoi am plecat din Romania pana saptamana trecuta. Ea mi-a spus ca i-a venit ciclul in martie intarziat cam cu 2 saptamani, iar in aprilie cu cateva zile intarziere. Dar i-a venit destul de abundent, cu cheaguri de sange si cam o saptamana, poate chiar mai mult. Luna aceasta intra in a3a saptamana de intarziere si inca nu i-a venit. Ea este o persoana destul de emotiva si in ultima vreme avand mult de munca, a fost foarte obosita, stresata si depresiva. La acel contact sexual am folosit si prezervativ (si nu s-a rupt), si ca o siguranta in plus (pentru mine), coit intrerupt. Ea a fost destul de pofticioasa intotdeauna asa ca asta nu o prea pot pune la simptome. Dar uneori se simte balonata, iar alteori, de cele mai multe ori, simte dureri ca si cum i-ar veni menstruatia. Adevarul e ca nu are un regim alimentar deloc echilibrat, si uneori mananca mai mult, iar alteori chiar deloc intr-o zi, sau mananca tot felul de prostii gen ciocolata, sandwich-uri, etc. Si mi-a zis ceva si de cateva scurgeri galbui sau maronii?!? Si problema e ca ea nici nu vrea sa auda de ginecolog, asa ca incerc sa obtin sfaturi din alte parti. Am inteles de la medicul de familie ca exista ciclu peste sarcina, dar vine foarte putin daca vine, si nu asa mult cum i-a venit ei. M-a linistit ca nu are ce sa fie decat o dereglare daca are simptomele astea, plus stilul ei de viata. O sa iau si vreo 2 teste de sarcina, dar pana atunci vreau sa va rog pe voi sa imi dati cateva raspunsuri. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sherlock a răspuns:

Daca ai folosit prezervativ pe care l-ai pus corect si nici nu ai finalizat in ea, e imposibil sa fie gravida. Poate ii intarzie, nu e nimic grav. Oricum de nu esti gata de un copil nici material nici moral avortul e cea mai buna solutie! Copilu il faci cand esti gata sa traiesti in mare parte pentru el si mai ales sa ii poti oferii tot ce are nevoie! Dar eu zic destul de probabil sa nu fie gravida, Cam des stati cu frica... nu mai bine o duci cu forta la ginecolog sa ia anticonceptionale si scpai de griji. Dar urata frica asta de ginecolog, se poate duce la o femeie.

4 răspunsuri:
| BillyX a răspuns:

Daca nu esti pregatit.pregateste-te si ia viata in piept asa cum se poate. daca nu cu toata parerea de rau.renuntati la copil. personal prefer varianta 1 happy Succes

| adryanna_7314 a răspuns:

Mai bine faceti un test de sarcina. poate si de la stres ii poate intarzia,sau daca a facut ceva tratamente cu antibiotice, ca si astea mai intarzie ciclul menstrul, sau poate o fi si racita de zici ca are dureri...pe de alta parte, scurgerile maronii pot indica o sarcina si la fel si durerile!

| adryanna_7314 a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca daca ar fi gravida ar avea greturi dimineata si o senzatie de rau...dar am inteles ca simptomele astea difera de la o persoana la alta...

| abby111 a răspuns:

Nu cred ca ar putea fii insarcinata. si mie mi se mai intampla sa-mi vina cilcul la fel cum i-a venit sotiei tale. este bine sa faci testele de sarcina. acum na asta este parerea mea. sper ca este ca mine