| Denisa248888 a întrebat:

Am facut sex cu prezervativ, iar dupa 3 zile mi-a venit menstruatia, dureaza mai mult decat de obicei si curge mult sange, uneori cu cheaguri.
Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Din moment ce exista sangerarea menstruala, nu exista posibilitatea de sarcina.Aceste 2 lucruri nu pot exista simultan.
Nu este o regula ca menstruatia sa se maifeste fix la fel ca cea precedenta.Pot exista sau nu cheaguri, asta este un lucru normal.
E posibil sa existe modificari pe durata vietii in ceea ce priveste menstruatia deci tot ceea ce poti face este sa o monitorizezi in urmatoarele luni si daca observi ceva in neregula, sa te adresezi unui medic.
Multa sanatate!

| Denisa248888 explică (pentru Floridori):

Multumesc, m-am mai linistit

| Floridori a răspuns (pentru Denisa248888):

Cu drag! Numai bine!

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Draga Denisa248888,
In mod absolut sigur NU ai nici ce mai vaga idee in privinta procesului menstrual. Cand, cum si din ce motiv se produce acest proces fiziologic absolut normal. Ar fi cazul sa te documentezi si informezi cat mai precis si corect, inainte de a mai intretine acte sexuale. Intrebarea ta este absolut hilara. big grin

| Denisa248888 explică (pentru corbulalbrosu):

Scuze daca te-am deranjat, intr-adevar nu stiu prea multe, insa m-ar ajuta daca mi-ai raspunde la intrebare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Denisa248888):

1.) Pornirea sangerarii menstruale, reprezinta GARANTIA FERMA ca in proportie de peste 99, 9% este imposibil ca in uter sa mai poata exista o sarcina fiindca prin procesul de sangerare menstruala este eliminat din uter tesutul denumit ENDOMETRU, adica tesutul in care se implanteaza si se dezvolta ovulul atubci cand este fecundat de catre spermatozoid. Este 100%/ABSOLUT IMPOSIBIL ca in acelasi timp/concomitent sa poata sa existe o sarcina implantata in ENDOMETRU si tot in acelasi timp ENDOMETRUL sa fie eliminat din vagin prin procesul menstrual.
2.) Raspunsul cert, sigur si corect este un categoric NU, fiindca in acel moment al ciclului menstrual formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA.
In conditiile mentionate este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina, chiar si daca ar fi fost ejaculata sperma in vagin. Reiese ca in mod absolut sigur NU poti fi insarcinata fiindca actul sexual a fost intretinut in perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual.
Daca vei citi cu multa atentie informatiile si toate explicatiile care sunt precizate si prezentate in urmatorul raspuns vei reusi sa intelegi ca in momentul in care a fost intretinut actul sexual, ciclul menstrual este in asa numita perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual.

IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10-11 ZILE

Este determinat stiintific si medical, in mod concret, cert si sigur faptul ca OVULUL VIABIL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatie, bineinteles in cazul in care NU a fost fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu LUNGIMEA FIXA de 14 zile, perioada care in realitate reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de un spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, a OVULATIEI, adica numai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul ramas nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si urmeaza procesul de DESTRAMARE. O parte a resturilor rezultate sunt resorbite de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care incepe sa produca hormonul progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce au trecut in jur de 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL nefecundat si degenerat PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, sau ziua inceperii menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual in mod cert si absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu. precis si clar ca in timpul acelor 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin, indiferent in ce cantitate, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca NU poate sa existe niciodata un OVUL VIABIL in acest moment in uter.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti sa fii gravida.

| Sofer a răspuns:

Nu exista șanse de sarcina fiindcă te-ai protejat.

| popik50 a răspuns:

In nici un caz nu poti sa ramai gravida in perioada aceea, chiar si daca ar fi ejaculat in tine.