| DariaAirad1995 a întrebat:

Mi-a venit menstruația la 21 de zile, dar m-a tinut doar o zi, a doua zi avand o scurgere mai maronie cum am in general pe final. Normal, menstra imi vine la 28-31 de zile si niciodată nu am patit asa ceva.
Va intreb din experienta, pentru ca sunt foarte panicata! Am avut luna trecuta o infectie urinara mai acuta (dureri de spate, burta, urinari frecvente, durere la urinat) si urologul a dat tratament cu antibiotic o săptămână si alte adjuvante.
Poate fi o cauza acest tratament cu antibiotic? Sunt foarte speriata! Nu am mai luat tratament antibiotic de cand eram mica si nu știu ce efecte aduc ele sau daca e de la ele.
Mentionez ca imi fac o programare la ginecolog sapt. asta, deci doresc doar sa stiu parerile voastre, daca ati avut situatii de genul!
*Nu am avut contact sexual de 4 luni si atunci a fost protejat.

Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand ciclul tau nu este regulat, odata ce vine ba la 21 de zile ca acum, ba la 28 ori 31 de zile.
Tine minte pe viata, ca tu ai un ciclu de tip NEREGULAT, care NU se poate masura niciodata cu nici o aplicatie sau calendar, asadar sexul se va face intotdeauna cu prezervativ, fiindca nu ai de unde stii cand ai ovulatie si nici cand esti in perioada fertila.

Daca ciclul tau a venit la 21 de zile, inseamna ca abia a debutat si in urmatoarele 2-3 zile va veni mai puternic.

Antibioticul nu afecteaza si nici nu modifica ciclul menstrual.

| DariaAirad1995 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru sfaturi!
Cilcul meu este REGULAT, pentru ca de ani de zile il am in acelasi interval, dupa cum am mentionat. Acesta este un interval, dupa cum mi-a zis medicul, pentru ca difera cu 1-2 zile de la luna la luna, nu cu mai mult.
Doar acum am patit sa imi vina la 21 de zile. Din acest motiv am pus intrebarea.

Va rog sa cititi cu atentie intrebarea de aici, daca tot dati un raspuns. Mai ales ca nu am de ce sa tin minte toata viata ca am ciclu neregulat, decat daca acest lucru se întâmplă repetitiv (sa tot am la intervale diferite foarte mari care nu se pot programa).

| dullcat a răspuns:

Da, e posibil ca s-a dereglat ciclul menstrual de la tratament, dar pot fi si alte cauze.Calmeaza-te si asteapta pana cand mergi la ginecolog. Daca citesti pe internet sau intrebi straini mai rau te vei panica.

| DariaAirad1995 explică (pentru dullcat):

Da, chiar sunt foarte panicata... Pana acum nu am mai avut astfel de dereglare...

| dullcat a răspuns (pentru DariaAirad1995):

Se intampla la toate femeile macar de cateva ori in viata.E ok.