| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am inceput de curand viata sexuala si nu am gasit momentul potrivit sa ii spun mamei, iar in curand voi merge la ginecolog. Are cum sa ii spuna mamei ca nu mai sunt virgina avand in vedere ca am peste 16 ani? Numai ca vreau sa ii spun eu,pentru ca mi se pare mult mai potrivit sa afle acest lucru de la mine. Stiu ca exista o confidentialitate intre medic si pacient. Imi poate explica cineva, va rog?

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca ai fi avut sub 16 ani (coruptie de minori) sau daca ar fi existat suspiciunea unui viol, atunci medicul are si alte obligatii de indeplinit, in afara acelei clauze de confidentialitate, cum ar fi sa raporteze catre autoritatea tutelara, politie, sau sa vorbeasca cu parintii despre aceasta. Avand 16 ani si daca nu exista dovezi ca actul ar fi fost unul violent, nu cred ca exista motive ca sa incalce acea clauza.

| neutrino a răspuns:

Chiar daca ai putin peste 16 ani si esti tanara femeie, tot o copila ramai. Acum ai sansa sa stai cu mama ta la o gura de cafea, la un pahar de vorba, asa, ca de la femeie la femeie. Nu rata aceasta posibilitate, pana cand mama ta nu-ti va pierde definitiv increderea in tine.

| SebastianCMT a răspuns:

Nu stiu ce fel de parinti ai, poti sa ii spui direct incercand sa nu dramatizezi si sa ai o moaca zambitoare explicandu-i ca ai o varsta si a fost ceva ok. Nu uita sa ii spui ca ai folosit prezervativ (daca ati folosit)

| Gαηαmα a răspuns:

Nu stiu sa-ti zic de confidentialitate intre medic si pacient ca nu am fost la ginecolog si nu am fost in situatie dar zic sa gasesti momentul ca cine stie ce pastile iti da doctorul sau ce iti zice.Adica ti-ai inceput viata sexuala, poti sa ai ceva in neregula chiar daca nu vezi si isi da seama mama ta chiar daca nu ii spune doctorul direct si cum ai zis si tu mai bine afla de la tine