| lilboutique a întrebat:

Sunt intr-o situatie cam jenanta, parintii mei vor sa ma duca la ginecolog sa vada daca mai sunt virgina, iar eu nu mai sunt. Am 19 ani, deci sunt majora, pot sa ii cer medicului sa nu le spuna ca nu mai sunt? Am inteles ca exista confidentialitate intre medic si pacient...dar nu stiu daca si in cazul asta..cand scopul controlului este sa afle daca mai sunt sau nu virgina.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te poate obliga nimeni, decat in cazul in care esti cercetata penal, asta in care sa spunem, ai fi cercetata si esti parte intr-un dosar penal ca parata, sa mergi la control ginecologic, tratamentul si investigatia mediacala impotriva vointei, sunt interzise prin lege.

Prin urmare, avand varsta pe care spui c-o ai ( 19 ani ), ai poti cere expres medicului ginecolog sa-ti pastreze dreptul la confidentialitate medicala, si de asemenea poti sa-i spui ca fara consimtramantul tau expres, ai faci plangere la Colegiul medicilor dar si la politie.

Fii ferma pe pozitie, si nu uita un amanunt, nu intra si parintii tai sa asiste, este interzis!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Oricum stai in casa lor ai de ascultat, daca vad ca opui rezistenta si nu vrei sa fie realizat testul vor intra in dubii si va fi cearta in casa. pregateste-te sa fi luata la intrebari

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 19 ani iti mai faci probleme din astea? in primul rand daca esti majora medicul este obligat de juramuntul depus sa pastreze confidentialitatea controlului medical. In al doilea rand atat timp cat esti majora nu vad de ce s ar mai implica parintii in treburile astea

| Alcyon a răspuns:

Oau, la 19 ani te duc la control sa vada daca mai esti virgina?! Ce de fel de parinti ai?! Parerea mea e ca ar trebui sa-ti cauti urgent de lucru, sa nu mai depinzi de ei.

| Alicezzz a răspuns:

Daca esti majora, este raspunzatoare de faptele tale iar controlul medical tr sa fie confidential, parintii nu au voie sa intre cu tine la control, le spui ca ai nevoie de intimitate. Daca insista sa il intrebe pe dr. tu cat timp esti la controlul efectiv roaga-l pe doctor sa nu le spuna si gata. Bafta!

| DascaluViorel a răspuns:

Nu te poate obliga nimenis a faci acest test daca nu esti de acord doctorul nu poate si nu are voie sa te controleze

| precious30 a răspuns:

Cred ca parintii sunt cel putin absurzi. Esti destul de mae si pregatita din punct de vedere fizic si psihic sa faci asta!

| EşanuPaulaAndreea a răspuns:

Doamne, ai 19 ani! Ce vor de la viaţa ta?! Altele au 14 ani şi deja-s sătule. laughing