| ralukutza123 a întrebat:

Mi-am început viața sexuală acum luni (9 martie), nu a curs deloc sânge în timpul actului sexuale. Miercuri (11 martie) am început sa am o senzație continua de urinare și a început sa curgă sânge și sa mă usture când urinez. Durerea nu s-a oprit nici azi. Inițial am crezut ca sunt pe stop, dar nu a curgea așa mult sânge ca de obicei și are și o alta densitate, culoare. As vrea sa mă duc la ginecolog, dar sunt minora, am 17 ani și nu vreau sa afle mama. Nu știu de ce mă doare și mi-e frica sa nu fie ceva grav. Ce pot face? Are vreo legătură cu începerea vieții sexuale sau e vreo infecție urinara?

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sângerarea de la deflorare NU apare după 2 zile de la momentul dezvirginării!
NU ai spus că ai făcut sex şi în 11 martie; deci, sângerarea respectivă are alte cauze...

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca te-ai ales cu o boala cu transmitere sexuala (BTS). Sangerarea este anormala chiar si in cazul unei leziuni pricinuite de dezvirginare, insa se poate datora unei rupturi provocate de o dezvirginare mai violenta sau cu un penis disproportionat. Pentru rezolvarea ambelor probleme aparute in urma dezvirginarii vizita la un cabinet ginecologic a devenit obligatoriu. La varsta ta poti merge fara probleme la un control fara stirea mamei tale.Ar fi indicat sa asculti de sfaturile primite. Multa sanatate.

| minrest a răspuns:

Dupa inceperea vietii sexuale este obligatorie o vizita la ginecolog, datorita multelor probleme legate de acest lucru. Vad si eu ca nu esti o persoana care sa nu poata intelege ca aceasta vizita si secretul fata de parinti sunt incompatibile, asa ca nu stiu care a fost planul. Buna seara.

| SkyPilot a răspuns:

Usturimea si senzatia de urinare indica o posibila infectie urinara. Nu va trece de la sine. Nu e neaparat de la inceperea vietii sexuale, la fete se iau destul de usor.
Pentru sangerare trebuie neaparat sa vezi un ginecolog.

| ralukutza123 explică (pentru SkyPilot):

Am folosit prezervativ.

| SkyPilot a răspuns (pentru ralukutza123):

Nu spun ca ai luat-o de la el. Ai fost odata la WC, nu te-ai spalat cum trebuie pe maini sau ai atins altceva dupa, ti-ai atins zona intima si e suficient.
Chestia cu sangerarea este in neregula, este foarte rar sa ai astfel de rani de la deflorare. Prbabil ca este altceva si indifferent ce este trebuie sa mergi la control. Ar trebui sa mergi poricum dupa ce ai facut-o prima data si sa faci control cel putin odata pe an, chiar daca ti se pare ca nu ai nimic. Si daca tot te duci, intreaba si d pastila de a doua zi, ca se mai pot intampla accidente, macar stii ce sa iei.

| Alcyon a răspuns:

E cam ciudat ca ai inceput sa sangerezi dupa cateva zile de la actul sexual. In mod normal, sangerarea se produce in momentul dezvirginarii, nu aiurea. S-ar putea sa fii facut o infectie sau sa fii luat o BTS de la iubitul tau (in cazul in care el a mai avut relatii si cu alte fete). Prezervativul nu ofera o protectie grozava contra BTS-urilor, si poti lua multe chestii cu tot cu el. Ginecologul e singurul care te poate ajuta in acest caz, fiindca afectiunile de soiul asta nu se vindeca cu tratamente facute dupa ureche. Il poti ruga pe medic sa nu-i spuna mamei tale nimic. Ar fi bine ca, in caz ca ai ceva, sa mearga si prietenul tau la medic (la urolog), sa faca examen de secretie. Fiindca degeaba faci tratament, daca nu se trateaza si partenerul.

| Anuskaa a răspuns:

Nu trebuie sa afle mama ta ca ai fost la medic.Du-te la cabinet privat si atunci nu ai nevoie de bilet de trimitere de la medicul de familie.

| Bogdan6969 a răspuns:

Si daca esti minora ce? Poti merge linistita la ginecolog si este cel mai bine asa!