| ellyna a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala acum 3 luni. M-a durut putin prima data, dar suportabil, si nici nu a curs sange, la fel si a doua oara. Dupa o luna am facut sex iar, si m-a durut un pic mai mult, cu o sangerare usoara care e posibil sa fi fost de la menstruatia ce mi-a venit a doua zi. Am facut pauza doua luni pentru ca m-am desspartit de baiatul ala, iar azi am facut din nou... M-a durut iar la fel ca data trecuta, si iar am sangerat... Ce pot sa cred? Mi-e frica sa nu fie vreo afectiune, ori e de la faptul ca inca sunt la inceputul vietii sexuale? In fond, am facut-o de 4 ori si atat. O parere, ceva?
Multumesc mult :*

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu se poate preciza numarul partidelor de sex dupa care va dispare complet durerea deoarece aceasta se manifesta diferit de la caz la caz si depinde de factori obiectivi dar si subiectivi cum ar fi dezvoltarea ca marime a vaginului tau dar mai ales de marimea a penisului. Este oarecum normal sa reapara durerea deoarece penetrarile s-au petrecut la intervale mari intre ele si vaginul nu a avut posibilitatea sa se largeasca, iar referitor la sangerare o explicatie ar putea fi aceea ca aceasta s-ar datora/produce doar in cazul in care himenul tau nu a fost complet rupt/indepartat prin primele acte sexuale. Ar putea sa apara semne de ingrijorare in cazul in care durerile dar mai ales sangerarile vor continua sa apara/sa se manifeste si in cazul viitoarelor/urmatoarelor contacte sexuale. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Andrada0025 a răspuns:

Esti la inceput inca. Abia dupa a-5a, a-6a partida e sex calumea.