| Shadow1220 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala in urma cu aproape 2 luni. Metionez ca am
ciclul neregulat si iau pastile din august pentru reglarea lui (pe baza pe plante, gynease). ideea e ca luna trecuta mi-a venit ciclul aprox la timp (decalaj de 2-3zile) si a tinut normal (aprox5 zile) si cantitatea a fost ca de obicei (mult la inceput si putin dupa). Luna asta nu mi-a venit inca si are deja intarziere de 3 zile..se poate sa fiu insarcinata? mentionez ca a fost protejat cu prezervativ

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale neregulate nu se poate vorbi de intarziere deoarece nu exista un reper sau ceva la care sa te poti referi. In concluzie este prematur sa-ti pui astfel de intrebari iar faptul ca ati folosit protectia de fiecare data si nu s-au produs "accidente" in utilizarea prezervativului, nu poate decat sa intareasca si mai mult ideea ca o sarcina in aceste conditii este aproape imposibil sa se formeze.Partea proasta a unei astfel de situatii o reprezinta faptul ca nu poti face nici test de sarcina. Poti doar sa astepti fara sa te stresezi sa-ti porneasca menstruatia la un moment dat. Multa sanatate.

8 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Avand in vedere ca luna trecuta ti-a intarziat putin e foarte posibil sa intarzie si acum, poate chiar putin mai mult ca luna trecuta. Eu zic sa mai astepti vreo 2-3 zile fara griji. E normal ca dupa inceperea vietii sexuale sa se intample astfel de dereglari si cum tu deja aveai probleme cu dereglarea nu e ceva chiar iesit din comun. Daca s-ar fi rupt prezervativul ati fi stiut amandoi. Nu aveti cum sa nu observati.

| Lav1niia a răspuns:

Dacă nu s-a rupt prezervativul, nu ai cum să fii însărcinată. Dar în loc să postezi aici, de ce nu faci un test de sarcină?

| Shadow1220 explică (pentru Lav1niia):

Pai mi-e rusine sa cer la farmacie sa zic siner.dar ajung si acolo daca nu se schimba nimic.

| Lav1niia a răspuns (pentru Shadow1220):

Nu rezolvi nimic cu rușinea, noi nu-ți putem spune dacă ești însărcinată sau nu, testul da. Pune pe cineva să meargă dacă chiar nu vrei să cumperi tu și gata. Pune-l pe prietenul tău happy

| anonimm96 a răspuns:

Daca ai folosit prezervativ e foarte putin probabil sa ramai insarcinata. ai destul de putin timp de cand ti-ai inceput viata sexuala si organismul probabil nu s-a obisnuit cu schimbarea...e posibil sa nu iti mai vina si 2 luni si sa nu fii insarcinata. dar pentru linistea ta fa un test de sarcina!

| Shadow1220 explică (pentru anonimm96):

O sa vad ce fac daca nu se schimba nimic in urmatoarele zile. multumesc pentru raspuns happy

| anonimm96 a răspuns:

Cel mai probabil nu...e normal sa ai ciclul neregulat...nu mai lua tot felul de pastile chiar daca sunt naturiste...ciclul o sa se regleze cand o sa considere organismul... cel mai bine fa un test de sarcina e cel mai sigur

| Shadow1220 explică:

Multumesc tututor happy