| Intelligence a întrebat:

Multumesc anticipat cui are curajul sa se apuce sa citeasca atat.As vrea sa dau funda si am sa dau, doar ca nu stiu dupa ce criteriu, oricum am nevoie de voi toti.de SFAT. Sper sa se gaseasca cat mai multe persoane bine intentionate si cu rabdare sa-mi citeasca povestioara si sa ma sfatuiasca.
Ne-am despartit de aproape 1 an. a fost prima mea iubire si am fost primalui iubire..eu am 17 el 21..Nu locuim in aceeasi localitate.ne despart 40de km si totusi in aproape 2 ani cat am fost impreuna(exceptand 2 perioade de neintelgeri) am fost fericiti, zic eu.Acum inima mea e chinuita de indoieli.Meru am avut persoane care s-au "bagat"intre noi. Exista un baiat care a fost foarte bun prieten cu el, dar care de asemenea ma place.De multe ori a avut si el o oarecare implicare in neintelegerile noastre.Problema e ca eu nu vreau sa tot dau vina pe altcineva.Problema este foarte complicata.Se prea poate sa nu ma intelegeti deloc.Nici nu stiu cum sa-mi astern gandurile.E prea complicat,sunt prea tulburata,plang. Deci, ideea e ca in tot timpul cat am fost despartiti, el m-a mai cautat..insa nu voiam sa aud de el pentru ca eu credeam ca m-a inselat(stiam asta de la pr lui), el a sustinut mereu ca nu a fost asa, desi toate indiciile asta aratau.In fine, am trecut cum am trecut peste toate momentele.M-a chinuit ingrozitor totul, insa exista ceva care chiar m-a durut si m-a determinat sa va cer parerea. Acum 3 saptamani pr ala al lui mi-a zis ca fostul ma vorbeste pe la spate si ca de mai multe ori a zis despre mine ceva de genul " Eu cu ea? Niciodata. Mi0e scarba de ea". Asta arde mocnit in mine. Eu sunt orgoloioasa, desi l`am iubit mai mult ca orice eu i-am dat ignore.l-am aruncat din viata mea, dupa 9 luni m-a bagat din nou in lista si l-am acceptat, crezand ca poate putem fi "oameni", la doar 3 luni..adica acum recent i-am dat al doilea ignore dupa ce am auzit ce mi-a zis pr ala al lui.Nu pot sa-i vorbesc(fostului),ma indoiesc complet de el,am impresia ca rade de mine, de ce a fost, desi si lui i se putea vedea fericirea cand eram impreuna.Asta nu inteleg, oare este adevarat ce a zis? Ca ii e scarba? Nu-mi vine sa cred.cum poate fi un om atat de prefacut 9 luni de zile? Cum poate sa spuna asa ceva? Si daca a zis asa ceva..de ce m-a mai cautat? El se baga in seama,el m-a contactat din nou, chiar inainte sa-i dau ignore mi-a scris p mess " ai vazut apusul" si ats ain relatia noastra reprezenta ceva important. Daca ii e scarba de mine, cum ma suporta? De ce se mai baga in seama? ..Ma doare foarte rau asta, nu m-a respectat icand asa ceva..si nu inteleg cum poate juca atat de bine teatru, cu mine se baga in seama si facea pe bunul si in fata prietenilor lui le spunea ca e scarba de mine.Va spun sincer si cu mana p inima,n-am facut nimic in trecutul meu de care sa-mi fie rusine,sau sa-i fie lui scarba,nici macar nu mi-am inceput viata sexuala cu e desi am fost tata vreme impreuna,pentru ca el nu ma constrangea, aveam un ciitor impreuna si eu chiar simteam ca ma iubeste si pentru mine a varsat primele lacrimi, el un baiat in toata firea de 21 de ani.Acum de ce sa zica asa ceva? Si daca ii e scarba de mine cum imi mai putea vbii? Vedeti si voi cate intrebari am in cap, cat ma chinuie, nici nu mai stiu cum sa ma fac inteleasa. Oricum ideea e ca eu nu am sa-l caut niciodata.m-a durut prea mult ce mi-a facut..desi el e singurul de care-mi aduc aminte cu cel mai mare drag, singurul care a reusit sa ma fac fericita.Am mai incercat cu altii, dar nu..Si acum de Sf.Maria mi-a trimis mesaj cu "La multi ani"(ma cheama si maria).De c face asta? daca ii e scarba? de ce se baga in seama? Putea ff.bne sa ramana indiferent asa cum a mai facut`o de multe ori. I-am dat ignore pentru a2a oara, nu cred ca se va mai intoarce..De cand am auzit chestia aia l-am indepartat definitiv, insa trebuie sa recunosc..In sufletul meu.,adaaanc undeva,exista speranta ca intr-o zi o sa fim cum ne-am dorit amandoi, impreuna si cu visele implinite, dar timpul trece..si constientizez ca in orie moment pot auzi cat de fericit e cu alta.E chinuitor, cu asta traiesc, desi nu se vede..Il vad ca si pe printul meu care s-a transformat in cosmar. Oare daca-mi doresc du ardoare, Dumnezeu v-a tine cont de dorintele mele? Voi ce credeti despre tot ce am spus?

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Tu stai si plangi si iti ineci amarul in amintiri pe cand prietenul lui rade de voi si se bate cu pumnul in piept ca a reusit sa iti bage in cap numai prostii legate de fostul tau prieten,eu zic sa nu mai crezi tot ce auzi din toate partile,e adevarat ca mai nimeni nu iti mai vrea binele in ziua de azi dar nici chiar asa,cel mai bine ar fi sa iei legatura cu el, la tel, mess, pe ce vrei tu si sa-i spui ca daca ai insemnat ceva pentru el sa-ti spuna adevarul, eu cred ca totusi prietenul tau[ fostul]inca mai tine la tine din moment ce te a mai cautat si prietenul ala lui e un tampit invidios care numai la asta se pricepe sa minta

| doc69 a răspuns:

Gresesti ff mult nu ai nevoie de nimeni in afara de el casa va lamuriti ce ganditi si ce simtiti.Prietenii niciodata nu substituie o discutie face to face.asta lamureste emotii ganduri.altfel las-o balta inseamna ca traiti in universuri paralele.

| LifeIsAJoke a răspuns:

Pe cuvant de nu ma plictiseam sa scriu atat.In primul rad e mult mai mare decat tine si nu cred ca vrei sa te mariti cu el.Eu spun ca ar fi bine sa treci peste si sa iti gasesti pe altcineva care te merita.In viata trebuie sa ai mai multe relatii nu trebuie sa te opresti la prima.Asa capeti experienta de viata. Daca nu iti convine noua experienta te intorci la prima pentru ca acum vei stii ce ai de facut.happy

| ketanal a răspuns:

Sa pui mana pe telefon, sa-l suni, si sa-ti confirme sau infirme spusele prietenului lui? Nu crezi ca te-ar ajuta? Sau un confront? Daca zici ca in tot timpul in care erati impreuna va mai certati din cauza acestui "prieten" cum faci tu sa dai mai multa greutate astuia decat celui cu care ai stat atata timp? Nu te-ai gandit ca ti-ar putea zice numai minciuni? In relatii simplitatea este cel mai frumos lucru, si sincer, mai simplu decat o clarificare nu vad.

| Intelligence explică (pentru ketanal):

Poi asta spun si eu.Ca am inceput sa am marii indoieli despre cel cu care am stat atata timp.Am icneput sa cred ca in tot acel timp era cu 2 fete.Si ca s-a descurcat asa..Incep sa cred ca si-a batut joc, ca nu a fost sincer.M-am gandit ca mi-ar putea zice minciuni, dar unele se leaga, dessi fostul neaga asta..Nu mai am de multa vreme incredere-n el si cred ca nu o sa mai am nikiodata.Consider ca daca nu-l cred pe pr ala al lui care mereu s-a aratat c-i pasa de mine si ca m-ar trata de 10 ori mai bine ca fostul ii caut lui SCUZE.Si nu vreau sa fac asta, vrau sa vad realitatea de aici inainte, pentru ca pana acum am tot visat si m-a durut teribil.Asta cred eu ca e crudul adevar.Si-a batut joc de mine, insa tot nu`mi explic cum poate fi un om asa.

| Demonull a răspuns:

Pe cat de lunga ai fost tu pe atat de scurt voi fi eu.De azi iti propun sa incetezi cu intrebarile prostesti ce iti flutura prin creieras.ori esti tu prea oarba ori eu prea transant. acel X „prietenul„fostului tau iubit are doar interese, si acela nu este de a te „vesti„ pe tine ci de a te minti pe tine.intomai sa te indepartezi de o posibila amenintare.nu mare ar fi surprinderea sa iti ceara prietenia acusica.

| Intelligence explică (pentru Demonull):

El incearca asta de muult si se poate spune ca fostul meu iubit m-a furat de fapt de la el.PENTRU ca prima data m-a cunoscut prietenul lui si toata lumea credea ca voi fi cu el, dar nu..nu mi-a placut niciodata. Ceea ce-mi placea era altceva, fostul..si credeam ca si el ma place..si a demonstrat-o, insa nu mai pot, nu mai cred, a jucat teatru! E posibil, atata timp? Dc nu m-ar fi lasat sa plec?

| ketanal a răspuns (pentru Intelligence):

Ma intreb de ce ai mai postat o intrebare si ai mai cerut parerea celorlalti daca tu o tii pe a ta...ai primit atatea raspunsuri, si parerea generala este ca acest prieten ti-a povestit numai prostii pentru ca are alte interese...iar tu continui sa zici ca fostul tau a jucat teatru, daca esti atat de convinsa, las-o balta gaseste-ti altceva de facut si aleluia. Dar eu raman de parere ca cel mai bine ar fi sa te clarifici cu fostul si sa nu mai apleci urechia la prieten.

| Demonull a răspuns (pentru Intelligence):

Parerea mea si a multora, e ca te lasi influentata de„ prietenul„fostului. daca o tii pe a ta degeaba imi racesc degetele pe tastaturahappy

| Intelligence explică (pentru Demonull):

Hei.Asta e ideea, de fapt problema.ca nu pot nicicum sa mai cred in fostul, de aceea cred in prietenul lui.Cum as putea face sa cred din nou? Nu cred ca sunt sanse. Chiar il cred in stare de asa ceva, sa zica asa ceva, ca e un smecheras oh go on, nu stiu..sunt foarte confuza, foarte foarte confuza.Inteleg ce ziceti voi, vreau sa nu-l cred p pr ala al lui, da am zis si inainte asta imi da impresia ca ii caut scuze fostului si el chiar si-a batut joc.Nu stiu,o intrebare care ar mai conta ar fi. Poate oare un om, oricare ar fi el, dupa ce a iubit cu adevarat, a varsat lacrimi, s-a sacrificat sa-si respecte dupa o despartire atat de putin fosta pr? Oare chiar se poate? Eu nu mai judec acum cum ar trebui, sunt tare confuza..Credeam k nimeni, n-ar face asa ceva.dar el? Care era "printul" oh go on

| Demonull a răspuns (pentru Intelligence):

Pai mai sus spuneai ca nu l-ai crede in stare acum spui ca da...m-ar durea capul sa stau 5 minute de vorba cu tine sunt sigur. uite, da-i dracu pe totilaughing))

| Pufyllyk a răspuns (pentru Intelligence):

DA! O persoana se poate comporta cu tine in ultimul hal fie ca ai gresit sau nu! Din moment ce increderea s-a dus se duce si iubirea si isi face ganduri gresite comportandu-se foarte urat. L-ai lasat el a incercat sa te uite si fiind ca a incercat asta a ales calea cea mai usoara sa se indoiasca de tot. Sincer daca l-ai enerva tare apoi ai putea vedea poate cea dea doua fata! Multa lume e asa!

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

Ţi-ai pus întrebarea asta :" Dacă prietenul "ăla" a făcut asta doar ca să mă vadă într-un moment prost şi să fie cu mine?"
Sună-l şi întreabă-l dacă el a zis chestia aia. Dacă nu te-a înşelat? Nu trebuie să crezi tot ce auzi.Da, când o să fii acolo şi o să-l auzi spunând "Da, îmi e scârbă să stau cu ea!" atunci poţi să-ţi bagi picioarele-n el şi să-l uiţi( îmi cer scuze pentru expresie).

N'ziua!

| Pufyllyk a răspuns:

Off, saracuta de tine. te inteleg prin ce treci..chiar perfect...problema e ca lumea vorbeste mult, prost si fara rost. Multi incearca sa bage intrigi si sa faca rau crezand ca isi vor face lor un bine... Stii el vorbele alea poate sa le zica sau sa nu le zica. Tu la prietenul ala trebuie sa ii zici ca atunci cand este cu el sa te sune si sa lase telefonul asa si sa ia vorba de tine incluzand cuvintele astea ca ii este scarba de tine.Tu asa poti sa te convingi cel mai bine. Oricum el chiar daca zice lucrurile astea poate sa le zile pentru a incerca sa para indiferent fata de tine sa le arate prietenilor ca nu ii pasa de tine si ca el nu ii un fraier iar tu ai fost ceva trecator. Sau prietenul lui incearca sa iti spuna toate astea ca sa se apropie de tine in speranta ca o sa fii cu el.Sunt multe posibilitati tu incearca sa vezi care e adevarul. Si in legatura cu Dumnezeu, El iti va da ceea ce va considera ca va fi cu adevarat bun pentru tine si in folosul tau.Se zice ca mai bine un rau mai mic acum decat unul mai mare mai tarziu.Tu incearca sa te rogi din toata inima la Dumnezeu te va ajuta cu siguranta! Imi pare rau pentru ceea ce ai patit sper ca sa ai cat mai mult noroc si fericire. Te pup si ai grija de tine!

| And_8765 a răspuns:

Din cate am inteles eu prietenul lui ti-a spus toate astea. Nu te-ai gandit ca poate "Prietenul" ala al lui a bagat doar fitile sa vada ca nu va mai intelegeti sa moara el de ciuda? Uite eu iti dau un sfat si poate ai sa tii cont de el.Suna-l intr-o zi si intalniti-va doar voi 2 fara altcineva in jur care sa va influenteze si intreaba-l daca tot ce spunea prietenul lui este adevarat dar in momentul ala uite-te in ochii lui pentru ca daca faci asta nu prea o sa te poata minti.Succes in continuare