| robertvlase a întrebat:

Ne placem, dar nu suntem impreuna. Cunosc o fata, din liceul meu, de ceva vreme, dar in ultima perioada(cateva saptamani), am vorbit destul de mult prin sms-uri si la telefon, si cred ca imi place de ea, si ei de mine(de asta sunt sigur 100%).
Problema vine in mare parte de la mine, pentru ca sunt sigur ca daca i-as propune acum sa fim impreuna ar accepta, dar eu, la 17 ani, nu am mai avut nici o prietena pana acum, iar daca o sa am o prietena o sa mi se para o responsabilitate, chiar daca probabil nu-i asa. Poate e prea mult spus responsabilitate, dar. e ceva nou pentru mine.
Ar mai fi chestia ca mi-ar fi putin rusine sa ma afisez cu in fata colegilor mei, de asemenea fiind ceva nou. Ei, sunt si ceva mai mistocari, unii cu glumea proaste chiar, desi eu ma inteleg bine cu mare parte din ei. Sa fiu sincer mi-e teama de o reactie urata a lor...

Ce sfaturi imi puteti da?

4 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Unde erai ma -asa eram si eu odata -Gandeam ca e o responsabilitate sa ai o iubita -intr-un fel asa e daca vrei sa o faci sa se simta iubita sai sa fi atent cu ea -poate sa fie o responsabilitate.Dar nu uita un aspect lasa sa vina lucrurile cu incetu -nu pompa Hidrogen in relatie sau Azot ca o sa o sperii tu cu gesturi si tot felulu de dulcegarii si ea cu nimic.o sa se simta naspa si o sa vrea sa se departeze.Ideea e ca fetele trebuie luate lin si incet nu repede ca se tem -nu stiu nu ma intreba ca nu am rasp inca dar asa e.Am patit asta!

| unknøwn a răspuns:

Sfaturi de la mine.
1. Daca-ti place de o tipa sau ei de tine nu inseamna ca trebuie sa ai o relatie cu ea. Nu e destul deloc.
O relatie ai cu o tipa pentru care ai sentimente, de care esti indragostit, dupa care esti nebun, sa fie reciproc toata chestia asta.
Restul nu-s relatii.
Daca o relatie ti se pare o responsabilitate inseamna ca tu vrei o relatie din 2 motive:
1. Vrei sa obtii ceva ce-ti lipseste, ACEL CEVA sunt 90% sigur ca il poti obtine si fara sa ai o relatie.
2. Vrei o relatie ca asa-i la moda, sa nu zica bajetii ca "uita-l si p-ala care n-o avut o relatie niciodata".

In ambele cazuri n-ai nevoie de o relatie.
Bafta!

| schmoll a răspuns:

Daca asculti de cei din jur nu o sa fi fericit niciodata amice,o sa fii sclavu lor,metaforic vorbind,cu colegii mai stai un an doi,si poate nu va mai vedeti niciodata,iubirea este cea mai inalta stare de spirit,este o binecuvantare nu responsabilitate, vorbeste cu ea, si daca accepta, totul se va rezolva de la sine, in 2 e mai usor

| TeREe a răspuns:

Pai daca va placeti unul pe altu fiti impreuna si fa tu primul pas. si nu te lua dupa gura lumi deoarece tu nu traiesti cu lumea ci cu persoana pe care o placi. si cucereste-o din lucruri siple dai afectiune asa fata o sa se indragosteasca de tine