| Gresia a întrebat:

Neata TPU. Imi place de o fata din vara si cred ca m-am indragostit de ea. Am iesit de cateva ori impreuna si o singura data doar noi doi, in iarna, si a mers destul de bine, desi a fost doar ca prieteni. Vineri a fost balul, si ea a fost cam suparata din cauza unuia de clasa a 8-a pe care il place. El sugerase sa stea impreuna la bal, dar apoi s-a razgandit, zicand ca nu e o idee prea buna. Cu greu a venit la bal (fata, sa-i zicem T si baiatului R). Deci, la bal T a dansat mai mult cu mine(ma rog, mai mult doar ne tineam in brate) si, la sfarsit, fara sa ma gandesc ca tocmai a plans de vreo 2 ori din vina lui R, care, intre timp s-a bagat cu alta, am intrebat-o daca ar vrea sa fie cu mine. Ea a zis, citez "Acum as zice da, dar sunt suparata, asa ca ma mai gandesc", si, dupa aia, a mai dansat cu mine o melodie, si a plecat. Ieri am vorbit cu ea pe messenger si mi-am cerut scuze daca am facut-o sa se simt prost pentru ca am intrebat-o cand era suparata pe faza cu R. Ea mi-a raspuns "nu vreau sa te simti prost pentru mine. pe bune, nu e nimic, singura chestie e ca stii ca tin le el chiar daca face ce face si ar fi iciot din partea mea sa fiu cu tine acum".
Chiar nu stiu ce sa fac, si, sincer cred ca ma place... Dati-mi un sfat. Nu veniti cu raspunsuri de genul "gaseste alta", pentru ca am incercat. Deci... Dati-mi o idee despre ce sa fac. Amandoi suntem in clasa a 7-a, ea la A eu la B.

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Chiar tu spui " cred ca ma place"! posibil sa confunzi sentimentele ei pentru tine! aceasta fata se vede ca tine la tine dar de moment doar ca la un prieten.te porti frumos cu ea, chiar si atunci cand nu merita asta si ea stie de aceia nu vrea sa fie cu tine pentru ca stie ca nu-ti va putea raspunde asa cum ai merita.stie ca te va face sa suferi si nu vrea asta pentru ca te apreciaza!
Daca ti-as spune sa lupti pentru ea poate as gresi,posibil ca ea sa te vada mereu ca un bun prieten care mereu este langa ea cand are nevoie, poate ca relatia sa avanseze, poate sa nu faca asta! acum depinde de tine cat vrei sa te risti!
Ea are sentimente pentru o alta persoana si cum prea bine stim iubirea nu se vindeca de pe o zi pe alta!
Daca vei avea rabdare cu ea, sa-si puna ordine in ganduri, sa treaca timpul si sa te vada ca un posibil partener de viata atunci poate vei avea ceea ce iti doresti!
O seara placuta iti doresc!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Te considera doar un prieten, place pe altul [momentan], tu nu iti pierde speranta, cine stie...pe viitor poate ve-ti fi impreuna

| BeiiBiiiyoo a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...
In primul rand observ ca iti place sa scrii dar acum lasand gluma la o parte poate fata chiar il place pe celalalt.
Tu creyi ca te place, da? Chiar daca nu ar fi asa tu incearca sa o faci sa se indragosteasca de tine. Dar mai bine te duci la ea si ii spui ca tu chiar esti indragostit de ea si ca o sa faci tot posibilul ca sa te placa.
si ii spui tot felul de chestii dragute si... nu stiu.
Acum, daca mi.ai explica pe scurt ce s.a intamplat mai exact sigur te-as putea ajuta!

| Spex188 a răspuns:

Ai putea sa mai astepti putini si sa continui cu iesitul in oras cu ea si dupa vreo 2 intalniri sa o intrebi din nou si sa ii spui ca nu vrei sa pari insistent dar trebuie sa stii daca te place sau nu asa ca mult succes, iar faza asta cu balul a fost doar o chestie prin care sa va apropiati.

| Anonymous112 a răspuns:

Din prietenie se poate naste si dragoste.