| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu ce sa cred. De obicei folosim prezervativul, zic de obicei pentru ca incepem fara si pe parcurs cand simte ca nu mai poate isi pune prezervativul si o mai ducem asa o perioada. Din cate stim amandoi, nimic nu s-a intamplat ( sa fie f aproape de ejaculare sau chiar sa se scape un pic )insa mie ciclul mi-a intarziat 10 zile.Nu ma sperii ( inca ) pentru ca si luna trecuta mi-a intarziat 6 zile si poate fi din mai multe cauze.stres, o posibila raeala.etc etc. INSA eu observ niste schimbari la mine.In primul rand am avut durerile menstruale ( durere de sani, crampe ) care au trecut acum 3 zile.Asa din senin.Si de atunci ma doare capul in fiecare zi, simt ca si cum ma paste o raceala dar nu e raceala, am frisoane, ma ia cu bufeuri deodata, ba imi e cald.foarte cald.ba ma trezesc noaptea si tremur de frig. zici ca e raceala si totusi am luat modafen ( mie imi trece oricand cu modafen ) si nici o schimbare.Aceeasi stare idioata.Sa mai astept? Sa fac un test doar ca sa fiu sigura? Poate fi si starea asta de raceala un semn?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Inainte de ejacularea propriu-zisa, elimina un lichid cu destui spermatozoizi ca sa fecundeze ovulul (unul singur e suficient). De cele mai multe ori, tipul nu simte aceasta "eliminare". Asa ca, daca si-a pus prezervativul dupaaa, ghinion. Teste de sarcina si medic.

10 răspunsuri:
| yami a răspuns:

De ce sa mai astepti? ce sa mai astepti? fa testul si alunga orice indoiala, apoi dc nu e asta, mergi la medic, poate fi orice...

| LoryM22 a răspuns:

Da un teste de sarcina la o saptamana dupa actul sexual, este posibil sa fie si insarcinata, foloseste prezervativul de la inceput.

| otypa a răspuns:

Daca vrei ai putea sa iti faci si un test dar cel mai bine ar fi sa mergi la medic.nu se stie de ce iti intarzie, ar putea fi o infectie, mergi la medic de manuta cu prietenul tau si vei scapa de grija...

| MihaiA a răspuns:

Starea de raceala nu e un semn. Nici faptul ca iti cresc sanii nu e semn. Mai astepti o saptamana si pentru mai multa siguranta fa-ti inca un test ( in cazul in care ai facut unu deja )> iti spun asta pentru ca si eu cu prietena mea faceam asa cu prezervativu. Si ei ii intarzia. tongue

| rebeka_3345 a răspuns:

Nush... dar faceti sex, tare ciudat... dar nah fiecare cum ii place happy pai poate e doar o raceala, dar totusi ar trebui sa-ti faci un test. si sa stii ca daca nu se termina in tine, nu ramai insarrcinata. intr-adevar e mai fain fara. daca ai o rel stabila, eu iti recomand anticonceptionalele, dar sub recomandarea unui ginecolog.

| piticu21 a răspuns:

E o raceala. Poti sa faci si un test ca nu e scump. Dar sa nu fie si o infectie totusi.

Anyway, stii prea bine ca si fara prezervativ sau cu... exista sanse happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cu un test de sarcina elimini una din intrebari. Daca nu acesta motivul starilor tale, mergi la medic...nu mai sta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lichidul preseminal se elimina inaintea ejacularii si contine spermatozoizi care sunt la fel de viabili ca cei din timpul ejacularii. poti ramane insarcinata daca nu ai folosit o metoda eficienta de protectie. fa un test cu urina de dimineata. daca ai frisoane poate fi o raceala sau o stare de nervozitate acumulata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand Lichidul preseminal nu contine spermatozoizi... ii poate prelua in drumul sau daca a existat o ejacuare in ultimele 2 zile, altfel ei sunt neviabili...cititi articole de specialitate inainte de toate si apoi postati parerea voastra pe forum.NU RECOMAND METODA COITUS INTRERUPTUS PENTRU CA NU ESTE SIGURA DELOC.Intarzierea cm poate fi cauzata de mai multi factori incepand cu stresul.

| adygaju a răspuns:

Poate fi si raceala dar sa fii sigura ia si fa un test sa fii sigura de o treaba ca nu te costa prea mult