| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep si nici nu stiu daca ma poate ajuta cineva dar totusi voi scrie in speranta ca voi gasi un sfat care ma poate ajuta macar putin. Imi este dor.....foarte dor de el. Mi-e dor de clipele frumoase petrecute impreuna, de vorbele lui, de atingerea lui, de sarutul lui si de tot ce tine de el. Mi-e dor de tot ce am trait timp de 3 ani de zile, cu bune si rele insa trecand impreuna peste toate. Ne iubeam mult si era o relatie foarte stransa insa a trebuit sa ma retrag pentru ca devenise foarte gelos si posesiv si incerca in permanenta sa imi controleze viata. Devenise un fel de obsesie si chestia asta pur si simplu ma obosea si ma facea sa ma indepartez de el. Desi am incercat amandoi sa gasim solutii pentru aceasta chestie nu am reusit. Cand era totul bine si frumos vorbeam cu el si intelegea dar apoi iar incepea. Am avut nevoie de multa putere pentru a putea iesi din acea relatie insa stiam ca asa e mai bine pentru mine deoarece nu mai imi era deloc bine si imi facea foarte mult rau atat relatia dintre noi cat si el. Desi m-a mai cautat dupa aceea si se ruga plangand de mine sa ne impacam ca s-a schimbat stiam ca nu s-a schimbat. Il cunosteam prea bine ca sa stiu daca s-a schimbat sau nu si ii acordasem mult prea multe sanse inainte asa ca am rezistat rugamintilor lui desi imi era foarte greu. Acum mi-a ascultat sfatul si a inceput sa isi vada de viata lui, sa nu ma mai caute si chiar sa isi faca alte iubite. Au trecut 2 luni de cand ne-am despartit, iar de o luna eu am alta relatie. Este un baiat care se poarta foarte dragut cu mine si pana acum nu mi-a gresit cu nimic. Singura lui problema e ca nu mai are incredere din cauza relatiilor anterioare, asa ca fiecare gest il face cu o oarecare neincredere, insa simt ca am inceput sa ma atasez de el si simt ca vreau sa-l fac sa aiba incredere si sa nu il dezamagesc. Vreau sa-l fac sa aiba incredere in mine si sa pun suflet in relatia cu el, chiar cu riscul de a suferi eu pentru ca totusi mi se pare ca merita si ca nu cred ca voi suferi. Insa marea problema este ca simt ca nu mai pot iubi pe altcineva oricat de mult as incerca si asta pentru ca l-am iubit prea mult pe fostul langa care desi stiu ca nu mai imi era bine ma apuca de multe ori dorul de el si de tot ce am trait si mereu imi scapa cate o lacrima din ochi. Va multumesc celor care ati avut rabdare sa imi cititi intrebarea si va multumesc si celor care va luati din timpul vostru pentru a-mi ofera un sfat cat de mic.

Răspuns Câştigător
| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

E greu, stiu, poate s-a schimbat, poate ca nu, nu poti sti. Oricum, gelozia nu e un lucru bun, reprezinta neincrederea. Stiu, poate inima iti spune sa te impaci cu el dar ratiunea sa nu. Ei bine si eu am simtit acelasi lucru si inca simt, dupa tot ce s-a intamplat anul trecut nu stiu ce sa cred despre Mircea. Discuta cu parintii tai, cu mama ta, poate o sa te ajute

6 răspunsuri:
| Bibishorrrr a răspuns:

Buna. Vreau sa iti spun ca problema ta e relativ aceiasi cu a mea. E greu, stiu... dar trebuie sa trecem peste toate supararile si certurile pe care le.ai avut.Eu una m.am impacat cu fostul meu prieten. Pur si simplu l.am cautat, i.am cerut sa ne intalnim si el a acceptathappyAm vorbit deschis..am vorbit despre tot ce ma deranjet si tot ce ma nemultumit...si el mi-a promis ca totul o sa se schimbe.Acum au trecut deja 3 luni.Pare ca chiar s. a schimbat!happyPersoanele chiar se pot schimba!happy Incearca si tu:* Cu placerebatting eyelashes

| mihaela_4932 a răspuns:

Buna, Gerorgiana.Eu ma numesc Mihaela si as vrea sa te ajut. cel mai bine e sa vorbim pe mess. add sufletel. mik1996

| KeporLove a răspuns:

Eu am inpresia ca tu tiai creeat alta relatie ca sa uiti de cea anteriaora, o mare greseala. Este posibil ca tu sa nu sti pe cine iubesti si sa ai o iluzie ca esti cu o persoana desi esti cu alta.
Totusi dupa o perioada de 3 ani in care "ai iubit" trebuia o perioada mai lunga de pauza poate totu dupa o discutie cu fostul tau iubit gasiati o "evadare" din aceasta boala numita gelozie.
Sfatu meu este ca sa incerci sa discuti cu fostul tau prieten cel cu care ai petrecut o perioada de 3 ani.
Nu stiu daca o sa fi cu totu de acord in aceste randuri scrise de mine. dar sper sa iei cateva ideei din acestea si sa iti fie de folos.

| VictorFlorin55 a răspuns:

Am trecut si eu prin ceva asemanator cu fosta prietena, asa o consider acum, sunt foarte suparat pe ea, mi-a zis ca il iubeste pe altul, dar in cateva zile si-a dat seama ca nu e chiar asa, ca nu rezista fara mine, eu am suferit, am umblat dupa ea, m-a alungat, acum plange zilnic la telefon, dar simt ca nu vreau sa o mai vad! Lupta, pentru ca il iubesti foarte tare, la mine ea imi reproseaza chestii, ca eu sunt de vina, dar nu cred asta! Vorbeste mult cu el si jura-i iubire... Multa bafta!

| TheOnlyOne1 a răspuns:

Incearca, sa-l accepti mai mult pe Dumnezeu in viata ta, sa mergi la biserica (chiar daca te plictiseste poate, dar vibratia cantecelor bisericesti, inseamna mult pentru sufletul tau-as putea sa-ti explic dar imi ia mai mult decat intrebarea ta si are si parte stiintifica )si ai sa vezi ca ranile se inchid treptat si vei avea si o alta vedere asupra lumii si cazul tau asupra unei relatii. sper sa te ajute happy

| StefanutzuCris a răspuns:

Buna georgiana! stii chiar tot ce ai spus u aiciacelasi lucru s-a intamplat si cu relatia mea si a iubeti mele pe care o chema alexandra georgiana! parca ai spune ca ai fi chiar tu dupa vorbele spuse dar nu se poate.imi fine si mie imi estefoarte foarte dor de ea si eaacu este in Italia unde sigur s-a intamplat acelasi lucru ca si cu tn.eu atat am vrut sa spun.
la revedere si sa iti treaca supararea cum incerc si eu sa fac