| anonim_4396 a întrebat:

Niciodata nu mi-a placut sa ma strecor fortat in viata cuiva, insa alte persoane au tupeul sa o faca fara nicio strabatere. Un tip a inceput a inceput sa-mi faca avansuri, avansuri ce n-au avut parte de la mine decat de un raspuns negativ si indiferent. Nu am luat in seama acest lucru, crezand ca e o doar o joaca prosteasca, insa observ ca tipul respectiv o ia pe 'aratura', a inceput sa ma urmareasca*cu toate ca asta a avut loc decat odata* insa situatia in care ma aflam era clar demna de termenul de mai sus. Vreo idee in legatura cu ce as putea face? Am vorbit acest lucru cu familia, insa tot simt o teama pentru ca ei nu pot fii in permanenta in preajma mea ca sa-mi ofere 'protectie' contra acestui om. Astept sfaturi.

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cauta pe cat posibil,sa fii insotita oriunde te duci. Familie,prieteni,cere ajutor tuturor.
Ia un spray in geanta,cu piper daca gasesti,fixativ mic,daca nu gasesti cu piper si invata sa-l folosesti in situatii de criza si stres.
Straduieste-te sa nu lasi teama si panica sa se cuibareasca in tine,intrusii acestia nedoriti sunt persoane tulburate psihic,nelinistite,lase si fricoase,au curaj doar in fata unei femei care pare lipsita de aparare.
Daca situatia se repeta sau continua, adreseaza-te politiei, fa o plangere clara, firesc este sa traiesti libera si linistita, nu urmarita sau amenintata de orice anormal!

| relian a răspuns:

Pai este simplu.mergi la politie si le spui povestea.si daca il si cunosti pe tip le spui cine este. apoi politia probabil o sa-i faca o vizita si o sai spuna sa stea ceva mai departe de tine. daca tot nu se linistetste si continua atunci cu siguranta o sal linisteasca polititstii. daca nu vrei sa ii faci rau nici macar asa sa primeasca avertisment, atunci cind il vezi spui frumos sa isi vada de treburile lui, ca de nu o sa mergi la politie. daca tipul tot nu se astimpara atunci te duci cum am zis.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca esti baiat e de Rau, daca nu poti apela un echipaj de politie, dar intai stai de vorba cu respectivul.

| Oana92 a răspuns:

Daca vezi ca insista cu acest comportament mergi la politie. Sunt obligati sa te protejeze!

| CeTrebuieSaScriuAici a răspuns:

Dai un pumn si spargei fata si nu te va mai urmari puppy dog eyes '+_+

| Deeeni a răspuns:

Incerci o perioada buna de timp sa stai in preajma familiei prietenilor venicilor in care ai incredere. sau nu mai iesi o perioada din casa pana tipul acela se da batut ...si o sa uite de tine poate atunci o sa inceteze sa te mai urmareasca...

| Bogdannnnnnnnnnnnnnn a răspuns:

60% vina lui ca este un obsedat si disperat de viata si 40% vina ta pentru ca mai mult ca sigur i-ai facut ochi dulci. Oricum, mi se pare penibil sa te urmareasca. Pana la urma, esti doar o femeie nu vreo zeita a frumusetii.

| sabinaca a răspuns (pentru Bogdannnnnnnnnnnnnnn):

Cei 40% de care spui, nu exista. Daca ar fi existat, mult mai simpla era problema.

| Bogdannnnnnnnnnnnnnn a răspuns (pentru sabinaca):

Daca e asa, inseamna ca are probleme serioase si este obsedat...Solutia cea mai simpla e sa-i zici: prietene ia lasa-ma naibii in pace si vezi-ti de problemele tale. Ai mari probleme cu mansarda. Du-te la un psiholog. Dar nu ma amesteca pe mine in nebunia ta ca dupa asta nu vrei ca lucrurile sa se complicehappy. Dupa care, ii zici hai pa. Si cam asta e ce ai de facuthappy. Succes

| AfB a răspuns:

Probabil el se crede in vreo telenovela spaniola cu final fericit(toate au, da-le dracu) si spera sa te intorci si sa strigi: "Miguel(thinking), sunt doar a ta!". Daca ai prieteni baieti, incearca sa-ti gasesti un traseu cat de cat comun cu ei, asta o sa-l descurajeze, sau pur si simplu(desi nu sunt adeptul) pune un prieten sa "vorbesca" cu el(oricum, doar sa te lase in pace).