| Stefan03 a întrebat:

Nu am avut o relatie in viata mea, dar in ultimii ani m-a interesat o fata care la randul ei, se pare ca este interesata de mine, (cel putin asa imi dau eu seama si asa imi spun prietenii mei) Intr-o zi mi-a trimis o prietena de a ei mesajul ca si ea ma place dar eu trebuie sa fac primul pas, ceea ce mi se pare normal. Insa imi este cam frica de acest "prim pas". Ce pot sa fac? De asemenea, cum pot sa pastrez aceasta "viitoare" relatie in paralel cu scoala (plus faptul ca ea merge la un liceu diferit decat al meu), presupun ca nu are legatura, nu-i asa?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te duci si vorbesti cu ea nu-i greu ala fiind primul pas. Dar trebuie sa stii ca astea in adolescenta nu rezista o viata intreaga in relatie nu pune la suflet si fi rece. Intro zi te va lasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul pas? O scoți în oras, dacă alegeți sa va plimbați mergi mai aproape de ea, iar când vezi un moment oportun, sau la despărțire, ii zici. O întrebi dacă vrea sa fie ceva mai mult decât prietenie între voi, ii zici ca o placi etc. Mai ales dacă știi ca te place și ea nu ar trebui sa fie nicio frica ca poți fi refuzat.

| qwertpro a răspuns:

Salut,pentru a putea intretine o relatie e nevoie sa depui un mic efort.In primul rand, intr-o relatie increderea trebuie sa fie primordiala, in caz contrar ea cu timpul se va distruge.Atat ea cat si tu trebuie sa aratayi ca tineti unul la altul, sa va oferiti sprijin si ajutor reciproc si sa va apreciati unul pe altul.A fi sincer inseamna a spune si ceea partenerul tau nu ar vrea sa auda, caci critica constructiva este necesara.Prin primul pas ea se refera cel mai probabil la faptul ca isi doreste sa auda de la tine o propunere de a trece la un nou nivel in relatia data, sa auda o marturisire sincera de la tine care sa-i dea un impuls de a ridica o noua treapta.Scoala nu va fi un obstacol pentru voi, puteti vorbi prin telefon, retele de socializare si sunt sigur ca veti avea si timp pentru a va vedea in afara orelor. Iubirea trebuie pastrata cu atentie, si in nici un caz nu trebuie impusa sau controlata.Atunci cand incercam sa pastram o persoana doar pentru noi si nu-i permitem sa aiba alti prieteni,formam astfel o relatie toxica,deci nu uita sa-i oferi mereu libertate. Certurile care vor aparea trebuie sa va intareasca relatia, si sa treceti mereu peste ele. Timpul va aranja totul, nu incerca sa analizezi fiecare pas, deoarece nu vei reusi, fa ceea ce simti ca trebuie sa faci si ce este mai corect.

| Hellboy96 a răspuns:

Salut! Poți face primul pas direct sarutand-o, dacă știi 100% ca te place, ea va fi surprinsa plăcut... Scoala nu are importanta, puteți să vă întâlniți după școală. Însă daca e sa fie împreună cu tine, arata-i ca iti pasă de ea, ca poate avea încredere în tine si ca ești acolo pentru ea indiferent cât de ocupat ești. Oferă timp pentru ea, ofera-i cadouri, nu neapărat mari, dar ceva frumos. Bafta!