| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg cum sta treaba cu sexul din prima seara. de ce e atat de condamnata treaba asta? de exemplu, cunosc un tip, imi place, ma place, ma vad cu el, si facem sex "din prima". ce motive poate sa aiba masculul ala sa nu ma mai caute? bineinteles exceptand motivul ca "nu i-a placut". ce e atat de gresit sa nu vrei o relatie, ci doar ceva de moment, bazat pe sex? [pentru cei care vin cu motive gen "curva" si mai stiu eu ce, mai bine nu raspundeti deloc. eu nu cred in virginitate pana la casatorie, cred in libertatea femeii de a avea cati parteneri sexuali doreste si aici nu ma refer la tipe care isi bat joc de ele prin 10 parteneri intr-o seara]

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"eu nu cred in virginitate pana la casatorie, cred in libertatea femeii de a avea cati parteneri sexuali doreste" - Dacă ai răbdare, uită-te pe la mine prin profil să vezi c-am tocit tastele scriind asta şi eu-s bărbat.
Ce zice "duchess" nu este nici pe departe universal valabil. Din punctul meu de vedere este total irelevant câţi parteneri a avut iubita mea înainte de mine. Mă interesează foarte mult să nu mai aibă altul în acelaşi timp cu mine (infidelitate) pe parcursul relaţiei noastre. În rest, înainte de mine sau după mine poa' să aibă câţi îi pofteşte inima că doar sexul nu e ceva rău.
În altă ordine de idei, prima mea relaţie care a ţinut un an şi 8 luni, aşa a început, cu sex aproape "din prima". Aşadar, prin exemplul personal şi experienţă, consider că se pot naşte şi poveşti frumoase din aceste relaţii sexuale tratate iniţial ca pe aventuri de o noapte.
Pe de altă parte, nu susţin minciuna şi înşelătoria de orice fel. Adică, altfel spus, dacă ambii parteneri cad de acord că nu-şi doreşte niciunul o relaţie ci doar "sex without drama"(sex fără drama de rigoare inclusă) atunci totul e perfect din punctul meu de vedere. Însă, în momentul în care unul din parteneri îl minte pe celălalt promiţându-i şi arătându-i false sentimente şi ataşare şi-n realitate stă doar pentru sex, atunci e aiurea şi, din punctul meu de vedere, condamnabil.
Totuşi, această condamnare a relaţiilor de o noapte şi numirea femeilor ca fiind "curve" pe acest criteriu de ordine sexual, e o altă reminescenţă a puternicilor manipulări religioase din Evul Mediu, religia fiind una dintre principalele fundamente ale misoginismului stupid. (Există şi misoginism justificat dar despre asta altădată când chiar ai să întrebi despre asta)
Numai bine şi felicitări pentru postare.

11 răspunsuri:
| Romancutza a răspuns:

Scumpo, depinde de persoane.Sunt multi parteneri care o fac din prima si sunt multi care nu o fac din prima.

De ce?

Pentru ca multi dintre ei le este frica, poate ca au avut ceva probleme pe tema asta(violare, boli care se transmit.)sau care pur si simplu nu sunt atrasi de sex.Sa iubesti pe cineva nu inseamna numai sa fii atras fizic, dar trebuie sa fie respect reciproc si sa nu te gandesti la sex ca o legatura pentru a sta impreuna si ca o placere in doiwinking

| ATHOS a răspuns:

Asa fac si cateii mei, cum vad o catea cum o vor imediat.

| wildthing a răspuns:

Curva winking

| DenisaAbdn a răspuns:

Ce motive sa aiba "masculul " sa nu te mai caute? Pai sa te considere intr-un anume fel, ce zici? Dar cum zici mai departe ca nu vrei sa venim cu motive gen c.rva, ca nu crezi in virginitatea pana la casatorie ci in libertatea femeii de a avea cati parteneri vrea, presupun ca vrei sa fim de acord cu tine, nu? Ok, oricum nu te-ai gandit la mai mult. Si e fundul tau in joc, faci ce vrei.

| doinitza12 a răspuns:

Sunt de acord cu tine.cum as zice eu 'e corpul meu si fac ce vreau 'asa ca nu te complexa e totul ok iar daca asa iti place fa-o mai departe important tie sa-ti fie bine.pa team pupat

| BeHappyForMe a răspuns:

Poti sa faci ce vrei e viata ta eu asa sunt de parere, am o prietena care se lauda ca e virgina(si o sa ramana pana in noapte nuntii) in liceu si la faculatate a facut cu primul care i-a iesit in cale bineinteles ca nu a ramas cu tipul, eu sunt de parere ca trebuie sa iti traiesti viata cand simit ca e momentul sa o faci chiar daca e din prima seara sau dupa 7, 8, 9 ani de cunostinta sau casatorie.

| Byankaa66 a răspuns:

Sa mai cresti si atunci vei intelegewinking

| Mike_7143 a răspuns:

Treaba asta, adica apetitul sexual, e condamnat in general de oameni inhibati sau cu un nivel hormonal scazut, care nu pot sa perceapa aceasta dorinta. Si cum fiecare dintre noi are ceva de obiectat intr-o privinta sau alta, asa si despre acest fenomen, cu acesti oameni. Eu zic sa nu ne mai consumam energia afland ce si de ce ii deranjeaza pe unii, adica, in zadar. Mai bine sa traim clipa!
Carpe diem!winking

| Shinen a răspuns:

Buna!
Pai, draga mea, pentru o fata care iubeste un baiat mult si el ii cere sex din prima, daca ea nu e pregatita nu se simte prea bine, nu? Si, fata se teme ca acel baiat vrea doar sex. Adica, totusi, gandeste-te putin. Daca ea nu e pregatita pentru sex si el vrea neaparat, e clar ca asta vrea de la ea.
Pa, pa.

| Sweety_3695 a răspuns:

Sunt in totaliate de acord cu tine, si eu de asemenea sunt foarte revoltata din acest punct de vedere:daca o fata a avut mai multi parteneri sexuali(nu in acelasi timp) este numita curva si mai stiu eu cum, dar un baiat care a avut si el acelasi numar de partenere nu i se reproseaza nimic, ba din contra e considerat "smecher" sau mai stiu eu cum. Pur si simplu urasc conceptia asta x(. Ca vai domnule, ca e femeie, ca nu stiu ce. Oamenii nu inteleg ca am am ajuns in stadiul in care barbatul e egal cu femeia. Poate am deviat de la subiect, dar am vrut sa imi spun si eu parerea daca tot ai pomenit de libertatea femeii de a avea cati parteneri sexuali doreste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aaa...cred ca trebuia sa pun completare si pentru oameni tampiti sa nu raspunda. am mentionat cu exemple & co si totusi intrebarea mea nu a primit raspuns decat de la 5 persoane. trist!
@ bya, LauRa, duchess consider ca am fost suficient de clara la intrebarea mea, motiv pentru care posturile voastre chiar nu isi au rostul. unde am scris de mine?! am intrebat de ce e atat de condamnat faptul asta. unde am scris de iubire? bya draga, am mentionat un exemplu mura in gura, postat la persoana I singular, pentru ca eu l-am scris. in plus m-am referit strict la o relatie sexuala, nu am inclus deloc cuvantul iubire si am pus acele "conditii" tocmai ca raspunsurile sa nu fie pe langa ceea ce am intrebat eu de fapt. daca nu puteti concepe mai mult de atat, va rog sa raspundeti la intrebarile cu tema respectiva.