| dudeman13 a întrebat:

Nu inteleg majoritatea persoanelor de pe TPU care raspund la intrebarile de genu "La ce varsta trebuie sa ma dezvirginez?" cu "La 18 - 19 ani, ca atunci e bine si frumos, si asa va zis la scola", serios... eu am 14 ani, si vreau sa va spun ca jumatate din prietenii mei (baieti) nu mai sunt virgini, adevarul este ca aceia avand 15-16 ani..., unii mi-au aratat dovezi video, si nu au ramas scunzi sau handicapati, dupa cum se spune pe TPU. dar am intrebat si fete de la scoala care mi-au spus ca lor li se pare normal sa incepi viata sexuala pe la 15-16-17 ani. sau cand mi-am intrebat parintii, ei mi-au zis ca, tata sa dezvirginat la 15 ani, mama la 16, si cand le-am zis ce ne spune la scoala mi-au zis ca sunt niste prostii, si sa nu ma iau dupa ei si ca de la varsta asta pot sa am primul contact sexual ori cand, voi ce parere aveti? cand credeti ca ar fi bine sa ai primul contact sexual?

24 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Pentru un copil sub 18 ani,sexul e doar o activitate fizica.
Extrem de interesanta, tocmai pentru ca e interzisa celor mici.
Iar cei mici vor sa fie "mari" cu orice pret, deci nimic mai simplu, faceti si voi ce fac cei mari.
De aici, vezi fete nascand la 13-14 ani, baieti disperati atinsi de HIV la 16 ani(Romania e tara cu cel mai mare numar de cazuri in Europa de Est), fete cu cancer de col la 19 ani,sau zacand in salile de asteptare ale medicilor specialisti,sperand sa poata deveni si ele vreodata,mame...
Va lipseste educatia si cultura elementare iar educatia sexuala cu desavarsire,nu stiti nimic decat ca sexul exista si voi trebuie sa-l faceti si pe asta!
Neavizati, inconstienti, o tineti sus si tare cu "cand simti nevoia"!
Sex, simpatice user, faci cand esti capabil sa hranesti si sa educi un copil.
Un copil de 15-16 ani care-si incepe viata sexuala,se expune la mii de riscuri,incepand de la o boala transmisibila pe cale sexuala si terminand cu anomalii genetice despre care nici nu-si imagineaza ca exista.
Pentru tine ceea ce scriu eu aici este doar inca un discurs inutil despre acele misterioase pericole care va pasc pe voi copii.
Tocmai de asta sunt asa "misterioase",pentru ca voi nu aveti cultura si informatiile necesare sa procesati la dimensiunea lor reala cunostinte de obstretica-ginecologie sau genetica!
Sunteti in curs de dezvoltare,hormonii urla in voi,nevoia sa va "dati mari" va impinge sa faceti o serie de tampenii si,in final,cei mai multi dintre voi le regretati.
Nici sa fiti responsabili nu sunteti in stare.
Si vreti sa faceti sex!~x(
Invata,maturizeaza-te, sa ai IQ si EQ la nivel satisfacator si pe urma, asculta-ti si hormonii.
Pana atunci, nu esti altceva, decat inca o victima expusa pericolelor si un mare inconstient!
Sa fii sigur!

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Mama, mama, așa mai zic și eu roman, tot să înțeleagă prostul...

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

14 ani are.
Ma intreb, daca era fata, la fel i-ar fi spus parintii?

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

A Greece, uite pe tipa aia de zicea, te prietenul acela căruia îi era pe moarte tatăl sau ceva de genul...
elseve intreaba:
Buna tpu...am avut un prieten cu 11 ani mai mare decat mine...de ce mereu cand ma saruta..ma prindea nu stiu cum de par. funda

Acum a dat-o pe prieteni mai mare cu 11 ani și din întrebările ei, rezultă că este în școală, deci mai mult de 14 ani n-are...

http://www.tpu.ro/......par-funda/

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

Am vazut.
Ea cum sa aiba minte sa priceapa ca ala cu 11 ani mai mare, are deja o experienta sexuala suficienta, plus ca filmele xxx si-au pus amprenta pe el! Ea are hormoni, atat.
Si ma gandesc ce ne mai spargeam noi capul...

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Nu da am impresia, că întrebările acestui utilizator sunt nu știu cum să-ți zic, puse mai mult să ne frece pe noi la melodie. Puțin probabil că ar fi adevărate... și asta mă deranjează.
Eu nu știu cum de stai să-ți bați capul cu ei...

| matesanosa a răspuns (pentru greece12):

Si ma intreb oare cat a citit din acest raspuns baiatul nostru?!

| greece12 a răspuns (pentru matesanosa):

Poate ca va citi.
Nu stiu cat va intelege!happy

| matesanosa a răspuns (pentru greece12):

Nici eu dar sper ca nu ramane fara net si sa-ti urmeze sfatul.happy

| didiDia a răspuns:

Dupa casatorie.

| WillWright a răspuns:

happy Din cate am vazut si observat, majoritatea zic ca de la 18 in sus!
Si aproape toti o incep inainte de 18!
Rezulta ca toti sunt buni la "sfatuit", "incurajat" si "ajutat"...insa cand vine vorba de ei, toti fac aceeasi greseala! happy

| Azµre a răspuns:

După 18 ani! Să te dezvolți atât fizic cât și mental!
Voi o duceți prost cu capul! Asta nu pricepeți de aceea noi vă spunem peste 18 ani! Nu cunoașteți riscuri, nu știți ce vă poate paște.
Voi la 14-15 ani vă gândiți că virginitatea la băieți o reprezintă ața, sunteți foarte nedocumentați.
De aceea nu vă recomandăm să faceți sex sub 18 ani.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Azµre):

Copiii ăștia de pe TPU nici la 18 ani nu o să fie mai informați și totuși mai există și oameni informați sub 18 ani. Nu de alta, dar mă simt ofensată plecând de la ideea că eram ne informată pentru că eram minoră.

| Azµre a răspuns (pentru FucktheSystem):

happy Nu te mai simți, eu i-am explicat la mod general, și trebuie tratat ca atare răspunsul meu.

| Oana92 a răspuns:

La asa parinti asa copil!
Nici nu e de mirare ca la 20 de ani zaceti moarte de bete sau de drogate prin cluburi, e normal, sunteti plictisite de tot...de sex, de barbati, nici nu mai zic de plimbari prin parcuri. Trist, foarte trist!

| Dariusuu a răspuns:

Da da, chestia cu cand vrei tu e vrajeala simpla.

La baieti e bine la 16 ani, iar la fete la 17 ani. Majoritatea articolelor sunt false.

La fete in primul rand, exista riscul ca la 35-40, sa apara probleme.

Chiar nu inteleg de ce toata lumea se grabeste, de parca i impinge cineva de la spate.

| valentingb a răspuns:

Atunci cand esti tu pregatit, si daca te-ai nascut pregatit, cu prima ocazie. Important este sa fii destept, nu lasa fata insarcinata.

| Vix999 a răspuns:

Nu te stresa ca n-are nici un rost!
On topic : copil tembel, se da orientativ varsta majoratului pentru ca atunci ai cat de cat fizicul si psihicul format. De ce naiba crezi ca abia dupa 18 ani devii o parte importanta a societatii? Pentru ca atunci judeci mai bine, nu mai urla hormonii in tine chiar in halul ala.
Nu cred ca a zis nimeni ca daca faci sex inainte de 18 ani ramai scund sau handicapat. Doamne Dumnezeule cate aberatii...
Cand esti minor nu ai capacitatea mentala sa intelegi anumite chestii, nu constientizezi consecintele faptelor tale (asta e dovedida stiintific) si ai tendinta sa crezi ca tot ce zboara se mananca. Sfatul asta al nostru vine mai mult pentru sanatatea voastra mentala, nu fizica! Incercam sa va ferim de traume produse de sentimente neintelese sau de posibile viitoare sarcini.
Ia zi-mi, in ce conditii ramane o femeie insarcinata? In ce conditii nu ramane? Cum trebuie sa fie prima data, ce se intampla fizic atat cu femeia cat si cu barbatul? Ce inseamna exact "virgin/a", ce defineste termenul asta? Ce faci in cazul in care are loc un accident si ajunge sperma in vaginul femeii? Ce schimbari se produc fizic dupa inceperea vietii sexuale? Ce se face dupa ce iti incepi viata sexuala?
Pana nu stii cu ochii inchisi si la 3 dimineata daca te trezesc sa te intreb aceste lucruri...nu ai ce cauta sa faci sex.

Răspuns utilizator avertizat
| tzus a răspuns:

La baieti mult mai repede 14-15 iar la fete 15-16-17 cum asta e varsta... e destuns sa citesti psihologia varstelor si iti dai seama cand. capitolul adolescentei

| Woman2Womanro a răspuns:

E bine atunci cand simti tu ca vrei si ca esti pregatita sa faci asta. Nu o sa ramai scunda sau handicapata laughing) Insa nu uita de prezervativ.

| SomePrettehGurl a răspuns:

Deci, sa spun mai clar. E normal sa faci sex si de la 13 ani in mintea voastra, DAR corpul vostru nu este destul de dezvoltat pentru aceast pas. Si despre fetele cu care ai vorbit tulaughing le-a venit si lor ciclu si gata, sunt mari domnisoare.

| Dany_Daniel_1998 a răspuns:

Lasa-mi id-ul tau sa mai vorbim

| sasha8sagh a răspuns:

Buna! nu o lua ca pe o mustrare, dar sincera sa fiu nu as considera normal ca un "copil" sa faca pasul acesta atit de devreme. Da, una este virsta, alta este pregatirea morala, insa riscul este cu mult mai mare decit se stie. Nu vreau sa ma laud prin asta dar nici sa par foarte informata, dar sunt un tinar voluntar al asociatiei obstesti "Schimba lumea" si astfel incit am luat o multime de cursuri despre bolile sexual-transmisibile si inclusiv virusul imuno-deficientei umane cit si despre urmarile acestuia numite sindromul imuno-deficientei dobindite (HIV si SIDA) eu mas gindi de 1000 de ori inainte de a face asta! Desigur riscul nu e la fiecare persoana si chiar daca nu sunt chiar asa multe persoane HIV-pozitive, numarul lor zilnic creste cu aproximativ 7500 persoane anual pe terra, nemai pomenind de faptul ca inca nu sa descoperit un antidot pentru acest virus. Dar sa vorbim despre insasi constiinta unei persoane imature care deja a hotarit sa paseasca pe treapta maturitatii, mustrarile de constiinta si frica de ei insusi le va face viata insuportabila doar daca nu sunt niste persoane de genul "azi vine mine pleaca". Eu personal am 16 ani si inca nu am facut acest pas, dupa parerea mea acum am cu ce ma mindri, nu stiu cum e in caul baetilor pentru ca la ei e mai diferita situatia, la ei aceasta e un gest de mindrie. Da stii cum se spune : cum iti asteri asa dormi. Cind suntem tineri ni se pare ca toata lumea e a noastra insa abia apoi realizam ca cei mai maturi au avut dreptate. Cineva spunea : Tinerii cred ca batrinii sunt neghiobi, batrinii stiu ca tinerii sunt neghiobi. Si la fel se mai spune ca pina nu dai cu capul de pragul de sus nu-l vai pe cel de jos sau mai bine spus pina nu dai cu capul de pragul de sus nu te convingi ca exista. Cit privind intrebarea ta, dupa parerea mea ar trebui mai intii sa te gindesti la toate urmarile tale si a partenerei in mai julte cazuri, apoi, daca crezi de cuviinta poti face acest pas. Insa deja e treaba ta ce si cum faci.