| tonyc7 a întrebat:

Nu inteleg o chestie la socializarea de pe Facebook... Daca ii faci complimente (sau chiar si avansuri) unei tipe de pe Facebook prin mesaje transmise pe chatul paginii ei de Facebook, iar aceasta vede de fiecare data mesajele tale insotite de emoticoane cu inimioare si pupicuri, insa nu iti raspunde la ele, atunci de ce te mai tine in lista ei de Facebook si nu iti da block? Deci chiar nu inteleg... Ma poate lamuri cineva? happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acesta este specimenul de femeie care primește prea multa atenție. Fii sigur că, dacă era una ignorată, răspundea indiferent de situație. Însă de la prea multa atenție se urcă la cap damelor apoi încep să se simtă și ele prințese pe social media. Precum la angajare când depui un CV, sunt mulți aplicanți dar numai câțiva sunt selectați și primesc răspuns. La fel și cu messenger, pe lângă tine mai sunt încă 30 care i-au scris. Se simte și ea în centrul atenției. Mai ales dacă este o tipă cu sânii afară prin pozele din profil, astea sunt cele mai căutate. Îți trebuie bilet de ordine să conversezi cu una din asta. Mai întâi se uită la poza de profil, vor face o selecție, ii place/nu ii place de tine. Ai mașină, nu ai. Dacă ai niște poze făcute in Dubai sau la volanul nu știu cărei mașini, nu trebuie să le scrii tu. Îți scriu ele. Am făcut odată un experiment! Am creat un cont fals ( Facebook), am editat niște poze cu un actor no-name și l-am lipit prin insule exotice, Dubai si multe altele. Apoi am intrat în mai multe grupuri de Facebook și băgam poze cu locație "salutari din x zona" laughing Sa vezi câte cereri de prietenie primeam, mesaje cu zecile de la femei dispuse să ne cunoaștem. laughing
Am făcut și experimentul pe partea cealaltă, creat un profil și postat niște poze cu același actor pe care l-am îmbătrânit în Photoshop. Pe el l-am făcut bărbat modest care să arate ca trăiește decent în România și vrea sa găsească jumătatea.
În 10 zile de postat în aceleași grupuri, doar două mesaje și astea de la femei de vârstă cu mama. Asta e diferența, unele aleargă după bani și mai întâi ele se uita cu cine interacționează abia apoi alege dacă îți răspunde sau nu.
Iar dacă nu răspunde la mesaj și totuși continuă să te țină în listă... Doar cât să îmi mai dai și ei like-uri la postări.

15 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Personal, block i-as da unei persoane care ma deranjează cu ceva. Dacă as primi 10 mesaje pe zi de la un tip, clar i-as da Block, in rest nu as da, chiar dacă nu sunt interesată. Întrebarea mea e, dacă după primul mesaj, vezi ca nu e interesata, de ce continui? In ritmul asta, e posibil sa îți iei Block.

| tonyc7 explică (pentru AnemonaP):

Pentru ca imi place mult cum arata, deci imi epuizez sansele incercarii. Dar asta nu inseamna ca sunt atat de insistent ca altii, care depasesc orice limita a bunului simt cu insistenta lor (uneori bolnavicioasa psihic chiar)!

| AnemonaP a răspuns (pentru tonyc7):

Insistent poți fi și cu un mesaj săptămânal. Ți le-ai epuizat deja, parerea mea, nu exista șanse. A dat deja seen. Dacă era interesata, răspundea aproape imediat. Îți spun din experiența.

| tonyc7 explică (pentru AnemonaP):

Si daca ii sunt neinteresant, atunci de ce mai ma tine in lista ei? De ce nu imi da block ca sa ramana doar cu persoanele care o intereseaza in lista? Sau poate pentru ca asteapta sa ma vada in mai multe poze si ganduri exprimate, sa ma cunoasca mai bine, mai ales daca nu sunt genul de utilizator foarte activ?

| AnemonaP a răspuns (pentru tonyc7):

Nulaughing nicidecum ce ai scris in ultima parte. Daca ar fi vrut sa te cunoască, ti-ar fi raspuns, nu s-ar fi gandit sa aștepte sa mai postezi chestii.
Dacă ar fi sa le dau Block tuturor care imi scriu, n-am ajunge nicaieri. N-am nimic cu ei, de asta nu dau Block. Dacă ar fi să rămână în listă doar cu persoanele care mă interesează, n-as mai tine aproape pe nimenilaughing așa și orice fata.

| RAY a răspuns:

Tu îți dai seama ca e plin de masculi cu hormoni dați la maxim? O fata primește zilnic 20, 30 de mesaje doar pe o rețea de socializare, e și scârbos sa tot citești același rahaturi sau sa vezi doar urâți și nici unu frumos

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa adune cat mai multi "prieteni" ca adunatura de numar, nu ca ar fi intresata de ei.
De altfel, oricum nu da doi bani pe commenturi, odata ce nu raspund la complimente sau emoticoane.

| Werrich a răspuns:

Pentru ca o validezi și ii place asta.

| Crackman a răspuns:

Ca sa se mandreasca si sa arate ca aunt maimute pe care o admira si ii creste ego-ul

| AdeLeu a răspuns:

Și eu fac aproape același lucru, dar nu dau seen. laughing Pur și simplu, dacă persoana nu mi-a făcut nimic nasol, de ce i-as da block? Chiar mi s-ar părea aiurea gestul. Dacă te enervezi așa tare, da-i tu block. Ai vazut doar ca nu este interesată.

| Iamforfun a răspuns:

Întreab-o pe fata aia.

| tonyc7 explică (pentru Iamforfun):

Nu raspunde... Dar majoritatea sunt asa, nu e un caz izolat laughing))

| Iamforfun a răspuns (pentru tonyc7):

Păi șterge-o din lista ta de prieteni, șterge și comentariile tale la pozele ei.
Și caută pe una care să răspundă.

| tonyc7 explică (pentru Iamforfun):

Si mesajele de pe chat cum le sterg? Parca aalea nu se pot sterge... Sau se pot sterge?

| Iamforfun a răspuns (pentru tonyc7):

Nu cred că se pot șterge ca să nu le mai vadă fata. Dar le poți șterge ca să nu le mai vezi tu.