| gejobob a întrebat:

Nu mai pot, m-am saturat, anxietatea asta ma distruge rau, am 20 de ani si nu am nici un prieten, adica nu am ce face, cu cine iesi pe nicaieri si sunt mereu singur. A trecut timpul si am zis hai ca asta e, dar cateodata in unele zile nu mai pot, de exemplu am vazut pe social media, tineri de varsta mea sau si mai mici putini, care se distreaza cu gasca lor, merg la petreceri etc si eu stau si ma plang, unde pot sa imi gasesc si eu prieteni si sa ma distrez? Nu prea vad unde as putea sa ma duc sa ma imprietenesc cu lumea si sa imi placa, m-am gandit la voluntariat dar nu prea e de mine si nici sa iesi pe afara in parc si sa vorbesti cu oricine iti iese in cale nu e o idee, cunoasterea persoanelor noi nu merge asa.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suferi de depresie, mergi la psiholog, nu te poate ajuta nimeni in afara de medic.

| RAY a răspuns:

Ieși afara din casa,rezolvarea nu sta în a sta în casa,eu cum am trecut? Am mers la biblioteci, teatru, concerte, arta, piețe aglomerate oriunde era mai mulți

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa fii realist si sa mai cobori standardele, in alegerea prietenilor, ca esti singur pentru ca alegi pana culegi, fiind foarte posibil ca problema sa fie la tine, nu la ei.
Anxietatea dispare in momentul in care iesi afara din casa si socializezi, cand accepti si intelegi ca statul in casa pe site-uri online este o viata falsa, fara sens, care iti aduce numai nefericiri, depresii, anxietati si curand boala evolueaa, daca nu te opresti aici.
Un sport te-ar putea ajuta!
Iesi jilnic la alergat prin parc, sau ia o bicicleta si mergi 20km pe zi, ori inscrie-te la un club si iesi sa joci handbal, baschet sau fa inot.
Orice este binevenit si schimbator in sanatatea ta, in bine, numai DACA iesi afara din casa! In felul asta intalnesti oameni si iti poti face prieteni noi.

| Emma30555 a răspuns:

Prieteni iți poti face intr-un mediu, având o activitate o ocupație. Poti sa tii faci prieteni la facultate sau la locul de munca, sau la sala, oriunde activezi mai des si poti socializa cu persoane de varsta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu ai o gasca la 20 de ani nici macar un prieten nu stiu ce sa zic, daca esti asocial de fel esti menit sa fii singur. Priveste partea buna toti prietenii te dezamagesc la un moment dat, asa ca e bine si singur.

| Cheo0S a răspuns:

Schimba capul ca nu e bun.
Uneori aveam o multime de prieteni si petrecaream si tot ma simteam singur acum m-am retras de toti si ma simt super. Toata treaba pleaca de la cap, nu ai de unde sa stii ca aia nu se simt la fel ca tine care posteaza poze.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Cheo0S):

Cum ar putea sa schimbe capul, ca nu este ca la videorecorder, schimbi capetele cu altele aceelasi model, tu gîndesti inainte de a scrie prostii sau doar scrii, schimba capul care cap ăla de sus sau ala de jos?

| Cheo0S a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ce vina am eu daca nu intelegi limba Romana.
Schimba "capul" = nu mai gandii asa negativ.

Tu ar trebui sa schimbi capul ca gandesti cu penisul, la cum abordezi tipe pe aici pateticule.: D

| FOG92 a răspuns:

Stai frate linistit te obisnuiesti tu cu stilul asta de viata inexistent e greu la inceput stiu dupa 25 nu o sa mai fie asa, job acasa laba si somn, ai rabdare ca nu e dreacu asa negru

| FOG92 a răspuns:

Asa e un exemplu bun este chiar RAY, a reusit pana la urma sa treaca peste depresie sa isi faca o prietena iar acum e insurat si asteapta copiii ...tot prin biblioteci a inceput si el

| CristianPetre2002 a răspuns:

Stiu ce zici mi se intampla si mie

| AlexUrsul160801 a răspuns:

Salut! Si eu sunt fix in aceeasi situatie ca si tine. Vrei sa vorbim?