| Utin78 a întrebat:

Nu mi-l pot beli la maxim deci la primul contact sexual o să se rupă ața?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca NU reusesti sa-ti DECALOTEZI (belesti) glandul penian (capul penisul) in acel caz penisul tau este afectat de boala numita boala FIMOZA. In cel mai rau caz in timpul primului act sexual cel de dezvirginare, exista posibilitatea de a se produce o decalotare fortata si sa apara asa numita PARAFIMOZA care de obicei se poate rezolva numai CHIRURGICAL la URGENTA (sa te fereasca cel de sus sa ti se intample asa ceva). Pentru a fi corect informat trebuie sa afli/sa stii ca doar uneori si numai in cazul in care frenul penian (''ata'') este afectat de o boala poate exista o mica posibilitate si probabilitate de a se rupe ''ata'' in timpull sexului. Pentru a fi informat acceseaza si REciteste raspunsul pe care ti-l-am transmis zilele trecute. Multa sanatate!

| Mefist0 a răspuns:

Ruperea fraului preputului (asta este de fapt „ata") la primul contact sexual este mai mult mit decat adevar.

Ata este un tesut conjunctiv si poate, farte bine, sa se intinda, nu doar sa se rupa. Daca totusi te deranjeaza, exista mereu varianta frenoplastiei - o interventie chirurgicala simpla prin care se "modifica" ata atunci cand limiteaza miscarea preputului.

| Ionescu1121 a răspuns:

Ai fimoză dacă nu o poți beli! Si faza cu ața, nu e adevăr, in mod normal nu ar trebui să se rupă deloc, are un rol bine definit! Succes!