| danvasile a întrebat:

La primul contact sexual trebuie sa se rupa ata? Și dacă da, care este diferenta?

8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Ata nu este obligatoriu sa se rupa la ptimul contact sexual. Sunt baieti care raman cu ata nerupta tosta viata. Acestia sunt cei mai fericiti pentru ca in acest caz au un penis sanatos.

| mi25 a răspuns (pentru Emilian65):

Nu au un penis mai sanatos cei cu ata nerupta, dar mai fericiti, dar si nefericiti pot fi. Fericiti ca frenul da o excitare mai mare, nefericiti ca datorita unei excitari mai mari pot ejacula mai repede decat vor.

| CIaudiu a răspuns:

Atat himenul cat si "ata" nu trebuie sa se rupa niciodata, ruperea lor fiind pur si simplu un accident. Virginitatea nu depinde de ruperea lor, ci mai degraba este doar un concept care semnifica neinceperea vietii sexuale.

| mi25 a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu este chiar asa.
1. Ata se rupe in special la persoanele blonde, care au frenul mai subtire si mai putin rezistent.
Daca se face sex unde orificiul (vagin, anus) este stramt si nelubrifiat probabilitatea de rupere este mai mare.
In prezent se sustine ca sunt mai putini barbati la care li se rupe ata decat la care nu. In medicina de acu cateva zeci de ani era invers.
Ruperea frenului se poate avea loc si mai tarziu.
2 Cat priveste ruperea himenului, neruperea acestuia la primul contact este la putine fete, acestea fiind cele care au himenul foarte elastic sau este doar ca rochita pe marginea vaginului, avand un orificiu mare prin care intra penisul.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Care este treaba cu ața asta? Am văzut uneori întrebare asta mai de mult ce se intampla dacă se rupe ața?

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim5695 a răspuns:

Nu. Ata normal nu ar trebui sa se rupa niciodata, ea NU simbolizeaza pierderea virginitatii. Totusi, sunt barbati la care li se rupe, si in cazul asta, rana trebuie tratata ca o rana oarecare. (Crema de galbene e buna) si intreruperea contactului sexual si al masturbarii pana la vindecare. Sper ca te am lamurit

| Tactuecelmaitare a răspuns:

DA! După trebuie să tricotezi niște ciorapi cu ea!