| justbeyourself a întrebat:

Nu stiam daca sa postez aici intrebarea mea sau nu. Sper ca nu am facut o greseala. Am si o "problema". Am fost timp de 3 luni [in vacanta de vara] cu un baiat care era din orasul in care aveam niste rude. Cat a fost vacanta a fost bine... ne intalneam in fiecare zi de dimineata pana seara etc. Dar a inceput scoala. Eu nu mai aveam cum sa merg in acel oras foarte des, dar vorbeam la telefon si pe messenger zilnic. In fine, totul a fost bine pana cand am aflat ca este cu alta fata si ca la toti prietenii nostri comuni el spunea ca nu mai eram impreuna. Am vorbit cu el, normal, nu a negat si a spus ca ii era greu cu distanta si ca suferea mult din aceasta cauza. Bineinteles ca am suferit mult si nu am mai vorbit cu el o perioada. Acum, sunt cu un tip de 3 ani. De ceva timp, am inceput sa vorbesc din nou cu cel care m-a inselat. Actualul nu il suporta si nu este de acord ca eu sa vorbesc cu el, dar pur si simplu nu pot. Tin mult la el si ma binedispune tot timpul cand vorbesc cu el. Am inceput sa-mi aduc aminte de fazele petrecute impreuna, de melodiile pe care le ascultam atunci, de tot. Nu este nimic intre noi si nu stiu daca as vrea sa fie. Oricum, ideea este ca nu stiu ce sa fac. Sunt in aceasta "perioada de tranzitie" de ceva vreme in care m-am certat de multe ori cu actualul. Il iubesc foarte mult dar nu stiu cum sa fac sa nu ma mai gandesc la celalalt. Chiar daca pare o prostie, am inceput sa ma si rog la Dumnezeu sa ma faca sa nu ma mai gandesc la exul. Sper ca intelegeti "povestea" mea si sa ma ajutati sa gandesc limpede. Mentionez ca nu vreau sa ma despart nici de actualul dar nu vreau nici sa nu mai vorbesc cu exul. Putin ajutor aici?:-s

Răspuns Câştigător
| Adela50 a răspuns:

Buna. Te inteleg!
Ceea ce ai trait cu fostii nu ai cum sa uiti, mai ales daca ai tinut mult la el, dar esti cu altcineva totusi de 3 ani.Acum eu nu o sa-ti dau nici un sfat dar iti voi spune ceva si tu vrei lua proprile tale decizii.
Pai eu nu il inteleg pe baiatul ala, cu care ai fost 3 luni. Dupa 3 ani se gaseste sa vina la tine.Totusi e ceva ciudat. Iar tu esti cu cineva de 3 ani, asta inseamna ca cel cu care esti in prezent tine la tine.Nu oricine ar sta 3 ani cu cineva. Dar la tine este o problema. Poate cand te-ai combinat cu actualul, te-ai mintit pe tine isusi, iar tu inca mai tineai la fostul. Poate in timp ai ajuns sa-l iubesti pe actualul, dar nu cum l-ai iubit pe fostul(chiar daca ai fost 3 luni cu el. Iubirea nu conteaza de cat timp e.). Probabil acum tu simti ceva pentru amandoi. E posibil pe unu sa il simpatizezi si pe celalalt sa il iubesti.
Trebuie tu sa stai si sa te gandesti bine ce simti si sa nu te minti in primul rand.Fi sincera si spune adevarul, oricat de dur ar fi.Nu merita, mai ales actualul sa fie mintit.
Sfaturi nu iti pot da, dar sper ca te-am pus putin pe ganduri.Baftakiss

3 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! tu lasi o relatie de 3 ani pentru una de 3 luni care te-a si inselat? atractia e mare cand el iti da atentie dar nu uita a te-a lasat. nu face marea greseala sa fi din nou cu el! pur si simplu nu mai vorbi cu el pe mess sau la telefon si va disparea asa iubire.
nu poti iubi doua persoane deodata. gandeste-te ca exul tau tea inselat, o data si o va face si a doua oara. nu mai vorbi cu el.
tu vrei sa impusti doi iepuri deodata dar vei ramane cu nimic.
pa, pa

| catalinagabriela a răspuns:

Lasa un timp s treaca probabil acum nu stiu ce vrei! gandeste-te bine ce e mai bine pentru tine! acum t gandesti ca l-ai iub mult p fostul de aia esti asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti ke, mai bine te-ai desparti si de actualul, si ati ramane prieteni!