| papushika_9151 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac. ma cert cu sora mea si fratele mereu e sunt mai mici eu am 17 ani
chiar si ne batem
m-am saturat deja ea nu ma asculta niciodata treaba nici nu vrea sa faca iar atc cand ii spun sa faca ceva incepe sa tipe iar eu ma enervez si o lovesc. ai mei nu sunt acasa de 2 ani. totul fac eu

2 răspunsuri:
| 000Diddy000 a răspuns:

Se poate ca ei sa faca aceste lucruri deoarece simt lipsa parintilor si lipsa dragostei incearca si tu sa fii mai intelegatoare, incearca sa ii convingi sa faca treaba prin jocuri diverse depinde... cati ani au? si, scuze ca e o intrebare cam ersonala, dar unde sunt parintii vostrii de 2 ani?

| Reallynotme a răspuns:

Se pare ca problema ta e destul de serioasa...Mai intai trebuie sa incerci sa le castigi increderea caci se pare ca nu au din moment ce ii certi si ii lovesti iar ei probabil te cred"foarte rea" si de aceea nu vor sa te asculte.Incearca sa ii intrebi de viata lor personala,sa pari interesata de ei si problemele lor,sa iti faci timp pentru ei,de exemplu te oferi sa ii ajuti la ceva mai dificil pentru ei,sau mai iesiti afara impreuna... Apoi cand vine vorba de facut treaba,asta dupa ce le-ai castigat increderea, le spui frumos si incerci sa le spui ca impartiti treaba in mod egal, iar dupa aceea faceti ceva distractiv.Asa se cam procedeaza cu cei mici! Iti urez mult noroc si incearca sa fii intelegatoare si calma chiar daca te enerveaza, pentru ca fiind intelegatoare, calma si rabdatoare ai numai de castigat!:*