| JammyBrooks a întrebat:

Nu stiu daca am ales bine categoria. Am 15 ani si de obicei menstruatia imi vine duminica sau lunia si ma tine 4 zile.In ultima zi de menstruatie imi curge mult adica imi vine doar pe la 10-11-12 si in 10 minute trebuie sa schimb absorbantul de doua sau trei ori. apoi se termina. pe mine ma deranjeaz faptul ca sunt la liceu si nu pot sa ma cer in ore dar mi.e frica ca o sa ma patez. ce sa fac?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă.

Toate cele bune.

| Violente a răspuns:

Menstruația ta de abia acum se reglează si fluxul variază de la lună la lună, niciodată să nu o aștepți regulat, că nu va veni cand îți dorești sau cand o aștepți pană în pragul varstei de 17 ani.

Avand în vedere că schimbi un absorbant în 10 minute nu prea mi se pare în regulă, dar totuși de abia ai trecut de menarhă, ai răbdare că se va regla.

Îți recomand totuși o discuție cu mama ta și o vizită la ginecolog.