| Tommy889 a întrebat:

O fata de 10-11 ani care nu are ciclu poate sa ramana insarcinata?
Este o intrebare serioasa,intreb daca se poate asa ceva, din cate am inteles eu o fata care nu are ciclu nu poate fi gravida

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

O persoana care nu are ciclu menstrual(poate fi si o fetita de 10-11 ani,o femeie intrata la menopauza sau o femeie tanara,care din cauze medicale,nu mai are menstruatie), nu poate ramane insarcinata.
Pentru a ramane insarcinata, trebuie ca fata/femeia, sa aiba ciclu menstrual si doar atunci se produce ovulatia. Ovulul produs, poate fi fecundat de spermatozoizii din sperma baiatului/barbatului si doar asa se produce fecundarea(se formeaza fatul).

| Tommy889 explică (pentru pietrean):

M-ai astept raspunsuri pana acum meriti funda.

24 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca nu are ciclu, nu poate sa ramana insarcinata

| mimiwewem a răspuns:

Nu, nu poate rămâne gravidă! Deoarece nu i-a venit menstruația, căci fără ea nu poate face copii.

| pietrean a răspuns (pentru mimiwewem):

Nu se fac copii datorita "menstruatiei"!
Mai citeste cate ceva despre ciclu menstrual, ovare, ovule, spermatozoizi, etc.

| mimiwewem a răspuns (pentru pietrean):

Și eu ce am spus greșit? Știam asta!

| pietrean a răspuns (pentru mimiwewem):

"...caci fara ea nu poate face copii"
Nu datorita menstruatiei, se formeaza fetusii!
Spermatozoizi+ovul=fetus

| Alcyon a răspuns:

Nu poate sa ramana insarcinata. In niciun caz insa, nu trebuie sa intretina relatii sexuale la o astfel de varsta. Daca stii vreun astfel de caz, anunta-i imediat pe parintii fetei. Organele ei sexuale nici nu sunt suficient dezvoltate, poate sa se raneasca sau sa ia boli cu transmitere sexuala. Sexul nu e o joaca de copii, fiindca implica niste riscuri destul de mari. O fetita de 10 ani, nici nu stie ce-i cu ea. Inceperea vietii sexuale la o astfel de varsta, ar putea avea repercursiuni nefaste asupra dezvoltarii ei psihice si chiar asupra viitoarelor ei relatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai frecat-o și acum ți-e frică?

| Tommy889 explică (pentru anonim_4396):

Zi daca da sau nu, si argumenteaza raspunsulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, nu poti ramane insarcinata daca nu ai ciclu menstrual. Ciclul mestrual are stricta legatura cu ovulatia care la randul ei are legatura cu sarcina. Ca sa intelegi mai bine iti explic : la fiecare ciclu menstrual, hormonul foliculostimulant determina dezvoltarea a circa 5-12 foliculi iar foliculul dominant va fi eliberat in perioada ovulatiei. Acest folicul dominant daca va fi fecundat de un spermatozoid va genera sarcina. Deci, daca nu ai menstruatie nu exista procesul de ovulatie, nu se elimina ovululul (foliculul dominant) si implicit la un contact sexual spermatozoidul nu are ce fecunda.

| djdani2010 a răspuns:

Daca nu are ciclu, nu are cum sa ramana insarcinata.

| darriya a răspuns:

Sa stii ca o fata de 5 ani a ramas insarcinata, scria de mult intr-un ziar si nu cred ca avea menstruatie la 5 ani, si ma intreb cum Doamne iarta-ma a ramas gravida neavand menstruatie, cred ca depinde de organismul fiecareia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darriya):

Întrebarea e: cine a putut s-o babardească?

| darriya a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil s-o fii violato, cine s-ar fi culcat cu un copil, ma rog..era o stire de mult nu mai stiu bine, la ce se intampla in ziua de astazi nu mare ne-ar fi mirarea, unu si-a violat fata de 3luni, deci...

| pietrean a răspuns (pentru darriya):

Lina Medina, din Peru, a inceput sa se maturizeze fizic de la o varsta frageda.La doar 3 ani, AVEA MENSTRUATIE.iar sanii au inceput sa-i creasca ca la o femeie.In urma unui contact sexual, a ramas insarcinata la 5 ani.Este considerata cea mai tanara mamica.
Prin urmare, trebuie sa ai ciclu menstrual, se produce eliminare de ovule si astfel se poate ramane insarcinata, in urma unui act sexual.Asa ca, ai auzit tu ceva, dar nu ai studiat cat a trebuit, inainte de a scrie niste neadevaruri!

| darriya a răspuns (pentru pietrean):

Am precizat mai sus ca nu-mi amintesc prea bine, si n-am spus niste ne(adevaruri)

| pietrean a răspuns (pentru darriya):

Iti amintesc eu ce ai scris:
-"nu cred ca avea menstruatie la 5 ani"
-"a ramas gravida neavand menstruatie"
Nu am citit nicaieri in postarea ta, ca "nu-mi amintesc prea bine"!
Asa ca, nu mai insista ca nu ai dezinformat!
Nu a fost nimic spus rautacios din partea mea, ci ti-am reprosat ca nu te-ai interesat inainte de a-ti spune parerea despre ceva.

| darriya a răspuns (pentru pietrean):

N-am zis nu avea ci "nu cred,"era o stire de mult nu mai stiu bine"citeste mai bine postarea mea cea de a 2 sa vezi ce scrie.

| darriya a răspuns (pentru pietrean):

Am scris asa ca nici mie nu imi vine sa cred ca o fata de 5 ani avea menstruatie si a mai ramas si gravida, e ceva iesit din comun.

| pietrean a răspuns (pentru darriya):

Daca nu stii sa te exprimi corect romaneste, nu mai posta! In cele doua(nu 2) postari recente, ai greseli de exprimare si mai esti si incoerenta, asa ca, invata sa te exprimi cum trebuie, daca vrei sa fii inteleasa.

| Veryspeşăăăălgirl a răspuns:

Săăăăăăăăă mori tu? La 10-11 ani...

| miuna10 a răspuns:

NUP nu poate

| TpuDana a răspuns:

In primul rând la 10-11 ani e cam devreme sa ii vina ciclu dar normal ca nu poate sa ramana însărcinată.
Dar de ce? Ai dezvirginat-o sau ce? laughing))

| Anon2k16 a răspuns:

Cu totii spuneti ca e imposibil sa ai menstruatie la 10-11 ani dar am vazut la TV ca o,, copchila' ( XD ) avea menstruatie la 9 ani!