| Vasilescuionvadim a întrebat:

O întrebare de curiozitate,poate o fata rămâne însărcinată daca a făcut sex înainte de ciclu, ciclu sa se înceapă și după să rămână însărcinată macar ca sa început ciclu?

5 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Nu.

| MariaJust a răspuns:

Este posibil ca o femeie să rămână însărcinată dacă a avut relații sexuale înainte de începerea ciclului menstrual, deși probabilitatea poate fi mai mică decât în alte momente ale ciclului. Fiecare femeie are un ciclu diferit și ovulația poate varia de la o lună la alta.

Chiar dacă ovulația are loc, în general, la mijlocul ciclului, spermatozoizii pot supraviețui în corpul unei femei până la 5 zile. Asta înseamnă că dacă o femeie ovulează mai devreme decât se aștepta, și a avut relații sexuale cu câteva zile înainte, există posibilitatea concepției.

Chiar dacă ciclul a început după actul sexual, nu exclude complet posibilitatea unei sarcini. Unele femei pot avea sângerări ușoare la începutul sarcinii, care pot fi confundate cu menstruația.

| MariaJust a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca este important să stii că folosirea unei metode de contracepție adecvate este cea mai bună cale de a preveni o sarcină nedorită dacă nu ești gata sau nu îți dorești să ai copii happy

Stiu ca stiai asta deja, dar am vrut doar sa mentionez happy

| 4444444lolaos a răspuns:

Dacă ti-a venit menstruația, nu este posibil.