| EUeStEEu a întrebat:

O perioadă de abstinență înseamnă abținerea de la orgasm sau abținerea de la stimuli sexuali? Adică poți să te masturbezi până înainte de a ejacula.

6 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Dacă excluzi orgasmul, care ar mai fi motivul pentru care te-ai masturba?
Oamenii se masturbează tocmai pentru ca sa obtină acel orgasm, respectiv pentru ca să descarce tensiunea sexuală acumulată.
Mă îndoiesc că alegi să o faci doar ca să te incarci si mai tare cu tensiune sexuală.

| corbulalbrosu a răspuns:

Care ar putea fi rostul/sensul, sa procedezi in acest mod absurd, ilogic si irational? Ti-ai pus macar chiar si pentru ''o clipa'' aceasta intrebare? inainte de a o posta pe aceasta? big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Abstinență înseamnă reținerea, ab-ținerea de la activitatea sexuală sub toate formele ei.

| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e sa ceri un control la psihiatrie. Este spre binele tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil inseamna abtinerea de la orice stimul sexual, dar daca vrei poti numi abtinerea de la sex sau abtinerea de la masturbare, depinde la ce renunti laughing

| Dintrebare a răspuns:

Abstinenta fizica inseamna abtinerea de la stimularea organelor sexuale. Iar daca vrei sa faci un exercitiu si mai dur de autocontrol, poti incerca si o abstinenta mentala, sa nu te gandesti deloc la nimic legat de sex.