| ana17 a întrebat:

O prietena de-a mea de 15 ani vrea sa mearga la ginecolog pentru ai prescrie niste anti-conceptionale...CAt o costa consultul?

Poate merge fara parinti?big grin Trebuie neaparat cineva major?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 15 ani trebuie sa mearga cu un parinte sau un tutore legal. NU cu orice persoana majora. Nu cred ca are indicatie de anticonceptionale la varsta ei, in plus, nici n-are voie sa renunte la prezervativ macar pana la 17 ani. Oricum, daca are viata sexuala, este obligata sa se duca la ginecolog regulat, macar la 6 luni, daca nu mai des (cu un parinte, desigur). Consultatia costa intre 50 si 100 de lei, plus testul Papanicolaou necesar (acer este intre 40 si 80 de lei).

| deeeeeeaaa a răspuns:

Pai. e ff bine daca se gandeste la o viata sexuala protejata.

o consultatie nu stiu cat costa. sa si nu cred ca trebuie sa fie neaparat cineva majorlove struck

:X

| Alina. a răspuns:

De cateva zile am vorbit la telefon cu un doctor ginecolog, doriind sa-mi fac programare dar am renuntat momentan din diferite motive. Doctorul mi-a spus ca nu este necesar sa merg insotita de parinti, doar daca este vorba de o intrerupere de sarcina.
Preturile pot fi de la 20 - 100 lei. Daca mergi cu trimitere de la medicul de familie, consultul este gratis.

| wdsasd a răspuns:

Iar poanta cu prietena

| bonhiboana a răspuns:

Scz Brigaela ca te contrazic dar nu trebuie un parinte chiar daca nu esti major pentru a`ti face consult.
Draga mea te duci la maternitate sau policlinica[ de obicei acolo se afla cabinetu de planning familial ] unde consultul e gratis, ti se explica totul de la a la z si ti se prescriu si ti se dau pastile GRATIS. Da e adevarat ca daca incepi viata sexuala necesar ar fi 2 consultatii pe an, dar si unu e ok.
M`am saturat sa speriati fetele cu preturi enorme date la ginecolog. Duceti-va la cabinetu de planning familial, unde este gratis, si medicii sunt la fel de buni ca si cei care au cabinet particular.