| anonim_4396 a întrebat:

O relație amoroasă dintre două femei, una dintre ele fiind măritată, se poate considera înșelat/adulter din partea celei măritate chiar dacă nu are loc actul sexual firesc (cel dintre un bărbat și o femeie)?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Dacă eu as afla că iubitul ma înșeală cu alt bărbat, pentru mine ar fi mai greu de suportat decat dacă aș fi aflat că e vorba de o femeie. M as simti si mai înșelată că mi-a ascuns că e gay, mai ales că e ciudat, nu poti concura cu asta, plus ca probabil mi s ar părea pervers din partea lui ca umbla cu ambele genuri. Bărbații sunt mai permisivă când e vorba de două fenei dar tot înșelat este

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru AMATTO):

Da,suna minunat ce spui tu happy. Iubitul meu îndrăgostit de un tip. Mai rau decat dacă ar fi îndrăgostit de o fată crede ma, ar fi ciudat pentru mine.

38 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Pe asta n-ai gandit-o prea mult. happy Pai ce inseamna a insela? Care-i definitia? Chiar tu ai spus-o, intre ele e o relatie amoroasa. Daca o persoana e casatorita (si nu numai, ci si aflata intr-o relatie), orice relatie amoroasa avuta cu o alta persoana decat partenerul/partenera ei, fara stirea acestuia/acesteia, se numeste inselat. Nu?winking

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns (pentru AMATTO):

O relatie amoroasa include sexul, deci evident ca e inselat. Ce intrebare e asta?

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns (pentru AMATTO):

Mah frate, despici firul de par in patru asa aiurea. Evident ca tot inselat se numeste. Ce vrei sa demonstrezi?

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns (pentru AMATTO):

Prejudecati? Pff! Ce ti-e si cu progresismul asta! Deci e neclar daca se numeste inselat ceea ce se intampla in situatia acoperita de aceasta postare/intrebare? Iti place sa faci pe desteptul, dar nu prea-ti iese.

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns (pentru AMATTO):

Ti-am raspuns cat se poate de clar, de concludent. Vrei sa-ti desenez? Cand vad ca nu esti capabil sa intelegi sau pretinzi ca nu intelegi, doar ca sa creezi o disputa, normal ca rabdarea mea are o limita. Si nu mai fi asa o garofita care se ofileste din orice, pentru ca nu a fost atac la persoana, ci doar ti-am spus verde-n fata ce incerci sa faci.winking

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Nu, si iti spun de ce: Maimonide (Rambam) a despicat firul in patru cu ce spune Vechiul Testament despre lesbianism si a ajuns la concluzia ca este "simpla indecenta", cum ai face pipi-n parc, fara sa-ti expui organele la vederea publicului. El a conchis ca lesbienele pot fi pleznite de barbatul lor sau biciuite, dar Biblia ebraica nu contine nicio pedeapsa pentru lesbiene.

Conform Bibliei adulter este cand un barbat (casatorit sau nu) face sex cu sotia altui barbat. Niciun alt act sexual nu este adulter. https://ro.wikipedia.org/wiki/God_and_Sex:_What_the_Bible_Really_Says

Violul, divortul sau vaduvia descalifica biblic o femeie de la a deveni sotia unui preot. Lesbianismul nu descalifica de la asta.

Deoarece doar rabinii ortodocsi pot pronunta divorturi in Israel iar a divorta in alta tara este infractiune pentru israelieni, in Israel lesbianismul nu poate fi invocat drept temei pentru divort.

| Drimmero a răspuns:

Bineinteles ca e tot inselat, se numeste inselat emotional indiferent care e sexul persoanei cu care il insala, unii barbati s-ar considera norocosi ca in mintea lor se declanseaza acel "mama, o fac cu 2, sa moara Geani" dar nu e chiar asa.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Logic laughing. Ce legătură are sexul persoanelor? Și dacă faci sexting cu o altă femeie și a ta nu știe poți să consideri că ai înșelat.

Răspuns utilizator avertizat
| supadeceapa a răspuns (pentru AMATTO):

Ce

| supadeceapa a răspuns (pentru AMATTO):

Mă, omule, orice faci într-o relație cu o altă persoană, fără ca partenerul să fie de acord sau măcar să știe, se numește înșelat. De la a fi atras la a avea o "relație amoroasă" e cale lungă. Cu masturbarea deja faci gimnastica mentală.
Și ca să ejaculezi după un dans, trebuie să ai ceva probleme rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| supadeceapa a răspuns (pentru AMATTO):

Chiar nu înțeleg ce vrei să-ți desenez.Tu nu faci diferența între a te masturba la un film cu actori și a te masturba în fața prietenei soției tale? laughing E același lucru în capul tau? Înșelatul include o persoană din exterior, de care partenera nu știe. Da, să trimiți mesaje libidinoase altor femei in timp ce tu ai o relație, e înșelat. Dacă nu era, nu te ascundeaiwinking ce te-ai aprins așa, te simți cu musca pe căciulă?

Răspuns utilizator avertizat
| supadeceapa a răspuns (pentru AMATTO):

Diferența e că actorii sunt intangibili, nu ai nicio relație cu ei, te uiți și atât, ei nici nu știu că exiști laughing. Pe când în a doua e un raport între voi care poate duce la ceva mai mult. Oricum, nu înțeleg de ce te-ai dus așa departe, întrebarea era despre ''o relație amoroasă dintre două femei'', deci o chestie în care există reciprocitate și ceva mai mult, nu e o simplă atracție. Poți să zici că ai o relație cu o fată doar pentru că te-ai simțit atras de ea la coadă la Profi? :/

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru AMATTO):

Eu m-as simti inselat pentru ca vad relatile dintre femei la fel de valide Dar daca lui i se pare o joaca poate trece peste
Sa stii ca te-a inselat emotional e mai dureros decat sexual desi cam ilogic sa nu fie mana in mana astea doua din moment ce risti, minti si essti dispus sa ranesti cea mai apropiata persoana a ta pentru o partida de sex
Intrebarea era daca se considera adulter
Restul depinde de el

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru AMATTO):

Poti sa te desparti nu trebuie sa inseli. De asta e dureros gestul nu pentru ca se indragosteste neaparat ci pentru ca alege sa te amageasca in loc sa fie sincera

| anonim_4396 explică (pentru AMATTO):

Brad pit nu e o amenintare, a mea e indragostita de ala urat Aquaman

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru AMATTO):

Ar fi culmea, e un actor. As lasa-o libera daca l-ar iubi pe un prieten de al meu
De ce sa fim in relatie daca ea e indragostita de alta persoana? Ce rost are

| Werrich a răspuns:

Da, se poate considera adulter.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ele fac sex dar pentru că nu au penis deci e diferit nu e înșelat? Asta întrebi? Tot inselat e

Răspuns utilizator avertizat
| Den1sa a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| Tactuecelmaitare a răspuns:

Logic