| Alexandru250201 a întrebat:

Oameni buni, am tot auzit fete ca ele nu vor sex ca s virgine si ca ridica in slavi virginitatea
Va rog, faceti ma sa inteleg CE E ASA DE DEPRET VIRGINITATEA la om?
Adica pe bune frate daca esti un om fain ramai la fel si virgin si dezvirginat asta nu i seamna ca daca nu mai sunt virgin scad ca entitate

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat logic cat si rational convingerea ta cat si punctele tale de vedere sunt CORECTE. Dar din nefericire NU sunt la fel cu cele insusite si ''apreciate'' ca fiind morale de o foarte insemnata parte a populatiei mult prea indoctrinate religios din aceasta tara minunata. big grin

29 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Din batrani se povesteste am putea rezuma. In strainatate nu e vazuta la fel, au inceput sa rada cand le povesteam cat de speciala e virginitatea pentru romancele noastre.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legendă medievală.

| Nemessys a răspuns:

Presupun ca acele persoane au fost educate cu o mentalitate mai invechita legat de acest lucru. Mai ales ca de-alungul vietii lor au tot auzit cum altele o fac la varste fragede si raman insarcinate, au auzit cum genul ala de fete este mereu judecat cu un apelativ des intalnit, acela fiind de,, curva". Si bineinteles nu ele nu doresc sa fie bagate si privite de restul lumii asa. Vor sa fie primite ca fiind niste fete pure (care joaca hormonii in ei). Mai sunt si lucruri legate de religie dar asta e un subiect mai complicat.

| Alexandru250201 explică (pentru Nemessys):

Daca tot ridica in slavi fecioria de ce nu raman virgine toata viata, nu mai fac nici copii de la varste fragede si nu mai sunt numite nici curve si toata lumea e castigata, nu?

| Nemessys a răspuns (pentru Alexandru250201):

Eu nu am suportat niciodata fetele din ambele extreme. Prima fiind aia de panarame si de bad girl care se *** cu toti si altele care au impresia ca pasarica lor e sfanta si sa nu se atinga nimeni de ea. Cel mai corect mod de gandire pe care-l poti intalni la o fata legat de capitolul asta este acela ca fata asteapta sa simta momentul potrivit si sa gaseasca persoana potrivita.
Nu mi-a placut nici mentalitatea ca. esti intr-o relatie cu cineva ok de luni bune si daca baiatul ii cere sex deja. gata, e panica, e un nesimtit, numai asta vrea de la ea. Exista diferente intre a vrea sex de la o fata si a vrea DOAR sex de la o fata. Si dupa daca baiatul pleaca de langa ea, ii un nesimtit, un porc, nu a iubit-o niciodata. -_-

| Alexandru250201 explică (pentru Nemessys):

Asa sunt fetele, eu daca eram fata nu as fi fost asa

| BlackRose03 a răspuns:

Sunt fata, merg pe 17 și sunt virgina.
Am avut multe ocazii sa o fac, dar nu am vrut.
De ce? Pai depinde de fiecare persoana in parte și de motivele acesteia.In cazul meu consider că prima data nu se uita niciodată, reprezintă începutul vieții sexuale a unei fete.
Nu este ușor să o dai așa oricui doar de dragul începerii unui nou capitol în viața ta.
Eu vreau ca prima data sa fie cu cineva la care chiar țin și astfel sexul se va simți si mai bine decât dacă ar fi cu un oarecare.
Și spune-mi.De ce sa o dau oricui daca nu simt nevoia sa o pierd momentan când aș putea aștepta până întâlnesc persoana potrivită? Daca nu sunt disperata de ce as face asta? laughing
Sunt conștientă că cel mai probabil primul nu va fi și ultimul.
Dar în acel moment sigur va fi o persoana foarte importanta in viata mea.
Daca o fac cu unul față de care nu simt nimic ci doar o mica atracție fizică sau nici pe aia as putea întâlni mai târziu pe cineva cu care sa doresc ceva serios și să îl plac. Atunci aș regreta că nu am așteptat putin mai mult.
Am prietene cărora li s-a întâmplat asta și au intrat în depresie la un moment dat.De asemenea am o prietena care și-a pierdut recent virginitatea cu băiatul iubit cu care este de 2 ani împreună și a spus că a fost o experiență foarte plăcută,a fost perfect.Ea nu are regrete.
In concluzie, nu vad de ce ți-ai pierde virginitatea daca nu simți nevoia să o faci, pentru mine nefiind vreo graba și de asemenea de ce sa ai aceasta prima experiență cu un amic când e mai plăcut cu persoana iubita?
Repet, asta in cazul in care nu te deranjează și/sau afectează în vreun fel.
Cum ai zis și tu, fie că ești sau nu virgin/a același ramai.
De ce să mă grăbesc?

| Alexandru250201 explică (pentru BlackRose03):

Si daca sa zicem ca nu gasesti persoana potrivita pana de ex la 23+ ai mai astepta stiind ca hormonii joaca sarba n tine. Si nu mi spune ca o sa gasesti pana atunci ca sunt multe fete ca tine care n au facut o pana la nu stiu ce varsta ca a asteptat calaretul fara cal si cred ca pasarica lor e sfanta si dupa le scade stima de sine si regretand ca 'ba daca n am facut o pana acum n o s o fac curand' gandindu se ca un baiat n o mai vrea sa si bata capul cu ea.
Parerea mea doar, voi ramaneti 'printese' in continuare

| BlackRose03 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Cum am zis, nu mă grabesc.
Când vor începe hormonii sa joace sârba in mine cum spui tu voi avea cu cine.Momentan nu este cazul.
Principiile nu au legătură cu a fi sau nu prințese.
Daca nu poți înțelege de ce o persoana ar aștepta să găsească un tip pe care sa-l placa mai bine nu comentezi.
Nici eu nu înțeleg de ce ai face prima data cu un oarecare.Ai putea sa ramai cu traume, să nu-ți mai placa sexul că respectivul nu a vrut decat asta și nu a fost sentiment, ai putea sa prinzi sentimente fata de acea persoana dar n-a vrut decât distracție etc.

"la nu stiu ce varsta ca a asteptat calaretul fara cal si cred ca pasarica lor e sfanta"

Nu are nicio legătură cu a avea păsărică sfântă cum zici tu. laughing
E chestie de principiu, ceva ce tu nu poți înțelege.In cazul meu cel puțin.Pentru altele poate chiar e adevărat ce spui.Fiecare cu motivele lui. Daca mă grăbesc să o fac deși nu simt că sunt pregătită psihic voi simți mai des nevoia și doar mă complic.Sunt chiar ok așa.
Nici eu nu înțeleg cum vezi tu lucrurile și cei ca tine, dar nu comentez.
Fiecare are o alta opinie în privința asta și alte principii.
Respectă-le.

| Alexandru250201 explică (pentru BlackRose03):

Stii care e problema la voi fetele fata de noi baietii? Ca voi puneti sentimente in orice **** de om si in orice situatie si va e frica vezi Domne sa nu ramaneti cu buza umflata, dar daca sunteti putin destepte puteti sa l faceti ca el sa puna si sentimente si sa cada el de fraier

| BlackRose03 a răspuns (pentru Alexandru250201):

"puteti sa l faceti ca el sa puna si sentimente si sa cada el de fraier"

De ce as face așa ceva? Nu mi-ar da vreo satisfacție sa fac pe cineva să sufere.

"Ca voi puneti sentimente in orice **** de om si in orice situatie..."

Nu mă refeream la mine, am trecut prin cate ceva până la vârsta asta și nu as plânge acum pentru un tip.
Vorbeam la modul general ca să înțelegi situația altor fete, nu ar fi cazul meu din fericire.Nu ești fata deci oricum nu ai înțelege.De ce insiști cu asta? Nici eu nu te înțeleg, dar nu mă leg de asta.
Cum am zis, fiecare are motive diferite.
La mine e pur și simplu chestia că nu sunt pregătită și nu simt nevoia sa o fac.Trebuie să mă grăbesc ca sa am o primă experiența neplăcută pentru a fi pe placul tau? Cu ce mă ajută? Cu nimic. Poate daca am nevoi, atunci da.Si momentan nu e cazul.Revenind...Alta pune preț pe virginitate.Alta a crescut cu părinți conservatori și are o alta mentalitate.
Nu le mai baga pe toate în aceeași oală.Si de ce te deranjează atat de mult motivele fetelor care vor sa rămână virgine până la o anumită vârstă? Nu te afectează cu nimic până la urmă și nu ești în locul lor ca sa judeci sau sa te legi de chestia asta.Au un motiv.Si majoritatea celor care se grăbesc regreta pe urma.Deci greșești.

"Stii care e problema la voi fetele fata de noi baietii?"

Nu mai generaliza, e penibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este de pret virginitatea, nu ai cum sa înțelegi daca stai cam prost la capitolul dezvoltare spirituala. In plus nu ai cum sa ramai la fel, oamenii se schimba de la an la an, dapoi după ce se dezvirginează, și sexul nu doar un act prin care simpti plăcere, sharuiesti energia cu cealaltă persoana, devi o parte din acea persoana daca ești așa apropiat de ea. Mai ales daca ești fata.
Poți să scazi foarte ușor în entitate, daca te f-uti cu cineva doar așa să fie și nu e cineva pe care chiar vrei cu adevărat. De exemplu mulți virgini o fac cu prostituate, e cea mai proastă chestie pe care o pot face pentru că își pătează integritatea.

| Alexandru250201 explică (pentru anonim_4396):

Pai si atunci de ce nu ramai virgin toata viata daca tot e asa de pret?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se întamplă nimic spectaculos după ce te dezvirginezi laughing sper să afli și tu asta într-o zi.

| Alexandru250201 explică (pentru anonim_4396):

Exact asta zic si eu, esti aceeasi persoana, aceeasi mentalitate, acelasi temperament.
Si nu ma luati cum ca dezvirginarea e un moment unic pe care trebuie sa l faci cu ce ales, da ce *** da te fwte unu prima data gata inseamna ca o sa traiesti toata viata cu el, prostii. Casatoria trebuie sa fie un moment unic si acolo trebuie sa ti alegi adevaratul ales

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Păi de ce nu mi+o dai pe gagica ta sa o rezolv și după depui tu efortul să ieși cu ea in continuare, eu nu mă supar

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi, mersi.
Dar eu cred că cel puțin la tine s-a întâmplat ceva spectaculos, din moralista perfecta te-ai transformat în panarama nr1 a site-ului. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am personalități multiple.

| Alexandru250201 explică (pentru anonim_4396):

Si care personalitate te crezi mai mult sau in functie de stari?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Încerc s-o uit pe cea veche depresivă, dar mă mai prinde din urmă.

| Alexandru250201 explică (pentru anonim_4396):

Pai si de la ce s-a declansat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Traume

| Alexandru250201 explică (pentru anonim_4396):

Poti sa mi spui si ce traume?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandru250201):

E un subiect complex, ar trebui să-ți scriu o carte despre asta.

| Alexandru250201 explică (pentru anonim_4396):

Astept privat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul pas e cel mai greu, de aia o virgină va ceda mai greu decât una care nu mai e virgină.

Răspuns utilizator avertizat