| Andreea_Marya_Andreea_1990 a întrebat:

Oare ce sa fac? sa nu mai sufar ata dupa un baiat care il iubesc mult, si el nu ma ia in seama.sad

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Vezi singura ca suferi si suferi din cauza ca in timp ce tu ai investit sentimente si suflet in el,el nici macar nu-ti acorda atentie.
Asa ca,iti vei controla sentimentele,oricat de greu ti-ar fi,vei incerca sa nu mai tresari la fiecare aparitie a lui,te vei stradui sa il privesti ca pe o persoana obisnuita.
Trebuie sa-l ignori,sa incetezi sa-l "vezi" si sa-l urmaresti cu privirea,sa te abtii sa mai fii "umbra" lui.
Si,crede-ma,te vei simti mai bine!
Sa nu-ti spun si ca,daca reusesti sa te vindeci de durerea si obsesia ta, vei incepe sa "vezi" si alti baieti, cine stie cati stau si ofteaza, asteptand resemnati sa le arunci macar o privire!
happy
Nu ramane blocata intr-o situatie care iti aduce atata suferinta, iesi din ea si traieste-ti viata cum poti mai bine si mai frumos!
happy
Si fii fericita!

| Ofiintă a răspuns (pentru greece12):

Cel mai bun raspuns, am facut la fel cum ai scris tu, si am scapat de o suferinta care tinea de un an si jumatate, desigur mi-a luat ceva timp pana sa imi ordonez sentimentale dar am fost cat se poate de hotarata. Acum ma uit la el ca si la o persoana obisnuita insa inainte disperam!
Unde ai fost cand aveam nevoie de ajutor?laughing

| greece12 a răspuns (pentru Ofiintă):

Exact aici...
happy

| Ofiintă a răspuns:

Timpul le va sterge pe toate, acum suferi insa mai tarziu nici nu va veni vorba despre asa ceva.
Nu ai ce face insa sunt de acord cu @neutrino, nu incerca sa iti cersesti iubirea,(din experienta vorbesc) sa nu faci si tu aceeasi greseala, daca nu te place lasa-l, oricum nu vei regreta niciodata!
Numai bine!
pa, pa

| DracusorImpielitat a răspuns:

Nu-l mai baga nici tu in seama, comporta-te ca si cum nu ar exista.

| neutrino a răspuns:

Ia si tu exemplul lui: daca el poate, atunci trebuie sa poti si tu!

| cristimihailov a răspuns:

Cred ca am mai raspuns la o intrebare asemanatoare.

Simpla idee este sa il scoti din minte. Acest lucru il poti face ori prin faptul ca a plecat de tot undeva unde tu nu ajungi, si atunci poti sa ii faci o inmormantare metaforica. Anunt la ziar, comandat eventual niste flori, practic il "ingropi" metaforic impreuna cu relatia.

A doua ar fi sa iti aduci aminte cate sentimente i-ai oferit si cat de tare te-a calcat in picioare. Sa te oftici pe modul in care el te trateaza si sa te revolti lasandu-l in pace.

A treia solutie, este sa il inlocuiesti. Daca viata este ca o masina care merge inainte, cand ti se sparge o roata, ce faci? Pui frana cu atentie si parchezi un pic sa rezolvi problema.

Nu o sa astepti la infinit pe marginea drumului... Schimbi roata si pleci mai departe. Gandeste-te la tipul acela ca la o roata sparta la masina vietii tale.

Daca nu te ia in seama, pur si simplu nu meriti sa iti pierzi timpul cuiva sa te vada asa cum nu te vede. Te uiti mai departe dupa cineva care te vede corect.

| HueyFreeman a răspuns:

Si ai incercat sa...stiu si eu, sa vorbesti cu el? Daca tot ce faci este sa zambesti la el si sa-i transmiti semne atat de subtile ca nici KGB-ul nu le detecteaza, atunci sigur nu te baga in seama. Numai dupa aceea poti decide daca ii pasa sau nu.

| MDenisee a răspuns:

Ignora-l, ori te place ori nu, treci peste, revinoti, ai sa gasesti persoana potrivita :*

| Anonim693 a răspuns:

Incearca sa-i spui ce simti pentru el, iar daca nu te baga nici atunci in seama atunci evita-l si arata-i ce a pierdut. Fi indiferenta cu el. Asta le place sau ii enerveaza pe baieti cel mai rau in functie de circumstante. Sa fi indiferenta. Sa nu arati mereu ca iti pasa. Fi misterioasa...

| AndruCriistina a răspuns:

Parerea mea este sa incerci sa il uiti chiar daca este greu, de ce sa mai suferi dupa un baiat, de ce sa mai tii la el daca nici macar nu te ia in seama. Te crede o copila probabil, ca poate nu stii ce inseamna iubirea. Ai incercat sa ii declari sentimentele tale in fata lui? Uita-te in ochii lui cand ii spui, asa o sa te creada. Daca vezi ca nici asa nu te ia in seama, adio baietas. Nu este unicul dupa lumea asta, nu merita sa plangi sa suferi dupa niciun bou care nu are niciun interes asupra ta. Toate am suferit, suferim si vom suferi.Dar nu merita.

| iuly92 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandestila el, evita sa-l intalnesti...stiu ca e greu, am trecut si eu prin asta! Timpul rezolva totul...incetul cu incetul!

| Cocacola121 a răspuns:

Pai nu mai vorbi cu el, lasa-l, mai sunt baieti frumosi pe planeta.