| Andreea_Iulia_1995_VJE8 a întrebat:

Oare de ce mi-a venit menstruatia doar 3 zile si normal.trebuia 5 zile? Am inceput sa iau acid folic de vreo 5 zile. Oare din cauza asta?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

S-ar putea ca din cauza ca ai folosit acid folic, in organismul tau sa se fi produs anumite schimbari hormonale si acest lucru sa se rasfranga si asupra modului in care se produc toate procesele aferente ciclului menstrual. Din acest motiv este posibil ca in ciclul menstrual abia terminat, formarea endometrului sa sufere modificari si sa fi rezultat unul mai slab dezvoltat care a ramas mic, anemic si in mod sigur mult mai subtire, fara consistenta ceea ce a avut ca efect formarea unei cantitati mult mai mici de menstra in momentul destramarii sale. Cantitatea de menstra fiind mai mica decat cea care rezulta in mod normal si timpul de eliminare din organism s-a redus de la 5 la 3 zile. Multa sanatate!

| Andreea_Iulia_1995_VJE8 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc nici nu mi-a venit foarte tare ca de obicei nu am avut nici dureri ca in fiecare luna cand trebuia sa fiu ma durea acum nu m-a durut de loc