| anonim_4396 a întrebat:

Obezitatea afectează sarcina? Sunt însărcinată in 4 luni și am 92 de kg.
Medicul mi-a spus că după 100 de kg pot apărea complicații și nu pot duce sarcina la capăt. Cât de adevărat este? Si cezariana este obligatorie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este foarte adevarat mai abtine te de la mincare maninca mai putin ca nu o dai jos niciodata 92 de kile.

| vasile2222 a răspuns:

Intreaba si alt medic. Dar cred ca iti va spune la fel.

| Alexandra8963 a răspuns:

In sarcina sporul ponderal normal e de 12 kg. 100 nu e o bariera decât dacă e in raport cu greutatea de start. Pot apărea complicații din cauza asta. Cezariana, dacă e vorba doar de greutate e chiar de evitat.