| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,am si eu o întrebare,ce șanse sunt sa rămân prietena gravida dacă am folosit prezervativ? adică a fost prima dată la ea,am devirginat-o,am fost atent când l am pus să nu il rup,sau ceve de genul,dupa actul sexual l-am scos si am verificat,am văzut că e întreg,adica nu s-a rupt sau spart,a mai fost o chestie ca am vrut sa încerc și fara,dar nu am bagat-o decât fft puțin capul,dupa mi-am pus prezervativul,adica am folosit de fiecare dată prezervativul,mai e chestia ca atunci când îl aveam frecam ușor vaginul ei si după l-am băgat,adica nu cred că sa rupt pentru asta,intreb pentru că zice că are dureri de burta si o doare vaginul,eu stiam ca asta se întâmplă după dezvirginare,e ceva normal, dar m-am speriat ca tot zicea si vreau o perere.

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Ma indoiesc ca ar putea ramane daca in timpul actului sexual ai folosit prezervativul! Dar totusi daca nu vreti sa aveti surprize neplacute pe viitor incearca sa nu mai bagi nici macar putin,, capul,, ca iese cu ochii! Daca ea nu foloseste anticonceptionale nu vad de ce v-ati risca sa ramana gravida dintr o intamplare! Durerile ei cu siguranta sunt pentru ca a fost primul act sexual si se produc schimbari in corp! Multa bafta si atentie pe viitor!

| Danut2399 a răspuns (pentru Alicezzz):

Dar a fost înainte nu a fost de ex după ce am ejaculat, a fost puțin înainte, nici nu a intrat tot capul să zic așa, si tot ce am făcut a fost cu prezervativul, nu am făcut nimic fără...

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ufff greseala fatala sa-ti introduci penisul fara prezervativ, chiar si cateva secunde, chiar si cativa centimertii doar, pentru ca poti sa o lasi insarcinata cu cel 2 picaturi de lichid seminal care poate contine si sperma (pre-ejaculator), care se scurge involuntar din penisul tau, la doar cateva secunde de la introducere si daca fata era in perioada fertila, o lasi imediat insacinata! Nu vorbesc de ejacularea prorpiu-zisa de la sfarsit, vorbesc de o scurgere involuntara din penisul tau, in primele secunde cand este introdus in vagin, lichid (2-3 picaturi), pe care nu-l poti vedea, sau simtii si care este asemanator cu umezirea vaginala a fetei.

Rugati-va ca fata sa nu fie in perioada fertila, pentru ca secundele alea pot pecetluii viata unui copilas!

De aceea primiti sfaturi sa puneti prezervativul INAINTE sa-l introduceti in vaginul fetei, tocmai pentru a se evita fertilizarea cu lichidul pre-ejaculator.

Uite aici un calculator de fertilitate:
http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/

| Danut2399 a răspuns (pentru Violleta2022):

Înțeleg ce zici,dar nu era nici un fel de lichid,pentru ca era fix la început,cand nu era nici un lichid,lichidul acela cand a venit am avut prezervativu, nu a curs nimic pentru că nu am lăsat, nu am băgat când era lichid le penis, am folosit prezervativul mereu, nu a fost niciodata fără

| Violleta2022 a răspuns (pentru Danut2399):

Mai baiete, eu nu vorbesc de ejacularea care vine cu buna stiinta si o simti, eu vorbesc de lichidul preejaculator (cel seminal) pe care-l elimina penisul tau instantaneu si invioluntar in primele secunde DOAR cand intra in vaginul fetei! Nu ai cum sa-l vezi si nici sa-l simti, ca se elibereaza doar cand este introdus in vagin, in primele secunde si sunt doar 2-3 picaturi care pot contine sperma de la o masturbare anterioara, sau o alta partida de sex. Rolul lui este sa-ti umezeasca penisul in timpul actului sexual.
Fata are un proces similar, pe care nici ea nu-l poate controla, dar pe care il percepe mai tarziu si ea si tu prin "umezirea vaginala" care permite penisului sa culiseze usor inainte si inapoi. Fara acea umezire, vaginul fetei ar fi uscat, iar partidele de sex ar fi dureroase atata pentru tine cat si pentru ea.

Pana la urma, ai folosit prezervativuld e la inceput ori ba?
Uite ce ai declarat tu prima oara:
"...a mai fost o chestie ca am vrut sa încerc și fara, dar nu am bagat-o decât fft puțin capul, dupa mi-am pus prezervativul..."
Deci, l-ai bagat fara prezervativ si da, risti sa o lasi insarcinata daca ea era in perioada fertila!

| Danut2399 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da,nu a fost băgat fără prezervativ ...Am zis că am vrut sa încerc fără, dar nu am făcut asta, tot actul a fost cu...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Danut2399):

Sa-ti scriu inca odata "am bagat-o decât fft puțin capul, dupa mi-am pus prezervativul."
Tu te contrazici singur!
la tine fff putin inseamna deloc?
Eu spun ca fff putin inseamna o sansa la sarcina!
Dar stii ce, nu ma cert cu tine, ca azi nu vrei sa auzi adevarul, pana in ziua cand ti se va intampla si vei crede!
Singura salvare ar fi, ca fata sa nu fie in perioada fertila, ca-n rest, fiecare cu norocul!

| corbulalbrosu a răspuns:

Acel bagat foarte putin doar al capului dupa ce ai ejaculat poate fi "fatal" in cazul in care dezvirginarea a avut loc in perioada fertila a ciclului menstrual. Dupa ejaculare intotdeauna ramane o mica cantitate de sperma in uretra, care invariabil se scurge din penis pe nesimtite. Pe baza celor prezentate, fara nici un indiciu cert, cum crezi ca ar putea cineva sa-ti dea un raspuns clar, cert sau corect? Poti primi doar simple pareri sau presupuneri mai mult sau mai putin subiective, insa sigur fara nicio valoare. Pana cand ai sa pezinti date exacte... Multa sanatate!

| Danut2399 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu am bagat după ejaculare, înainte, un fel de joaca, dupa am pus prezervativul si l am bagat de tot să zic așa, niciodată nu a fost introdus fără prezervativ

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Danut2399):

Din descrierea ta doar recitind foarte atent ajungi sa intelegi ca acea incercare fara prezervativ s-a produs inainte de a ejacula in prezervativ si nu dupa. In acest caz teoretic este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina, daca sexul a fost protejat si totul a decurs fara incidente. Considera ca primul raspuns este incorect deoarece am fost derutat de formularea ta nu tocmai pe inteles. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate nu este posibil sa ramana gravida.