| anonim_4396 a întrebat:

M-am decis să scriu aici neliniștea mea deoarece a fost pentru prima data în viata mea când am apelat la contracepția de urgenta, fără a utiliza alte anticoncepționale vreodată.
Povestea mea este asa: în timpul ovulației am întreținut raporturi intime neprotejate, însă fără finalizare în interior, ca să spun asa, după aproximativ 4 zile de la acele contacte, menționez ca eram la finele ovulației.
Pentru ca începusem sa ma panichez am luat pastila Ellaone, deoarece era prea târziu pentru alte anticoncepționale, după ce am consultat o doamna farmacista.
Totul a decurs excelent, fără reacții adverse, aproape ca uitasem ca am luat acea pastila.
Acum, mi-a venit menstruația cu doua zile mai devreme, însă e foarte ciudata, e foarte scăzută cantitativ, deși sunt în prima zi de menstruație, lucru total neobișnuit. Pana acum aveam menstruație extrem de abundenta primele 3 zile.
Sunt ușor panicata. Este în regula aceasta ușoară dereglare? Este un efect al pastilei?
Menționez ca am 22 de ani.
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Efectele adverse provocate de pastila avortiva EllaOne, vor apare si se vor manifesta cel mai probabil cu incepere doar din cea de-a 2-a luna de dupa administrarea acelei pastile nenorocite. In acea pastila AVORTIVA EllaOne exista o cantitatea IMENSA de hormoni sintetici care incepand din momentul in care ajung in organism provoaca dereglarea si mai ales destabilizarea intregii activitati hormonale normale. De regula efectele mai mult sau mai putin intense se instaleaza pe termen destul de lung care in cazul fericit poate fi de doar 2-3 luni, insa uneori dereglarea poate tine chiar si 10 - 12 luni de zile. De obicei desfasurarea ciclului menstruale se deregleaza si devine imprevizibila, cat se poate de impredictibila, putand fi ori foarte scurte sau foarte lungi. De asemenea este afectata si modul in care se desfasoara menstruatia care devine de obicei anormala si atipica ca numar de zile si ca mod de elilnare a sangelui menstrual. Si ceea ce produce adevaratele ''dureri de cap'' se datoreaza faptului ca devine imposibil de anticipat cand, cat si in ce mod se vor produce urmatoarele menstruatii. Multa sanatate!

| florrrentina a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc!
Sper să fiu în regula.
La următorul simptom ciudat ma voi programa la medic

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca ai luat pastila de a doua zi, dupa 4 zile, eficacitatea ei este aproape inexistenta.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ULTIMA partida sexuala, ca sa fii sigura.

| florrrentina a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci e posibil sa fie ineficientă, dar chiar și așa aceasta nu are anumite efecte asupra desfășurării ciclului menstrual?

| Violleta2022 a răspuns (pentru florrrentina):

Cred ca are, nu stiu...

| florrrentina a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns! ????

| Necunoscut112 a răspuns:

Ai citit prospectul sau măcar experienţele altor fete, de pe net? Dacă ai fi citit, ai ştii că pastila aia îţi poate da peste cap sistemul hormonal, implicit caracteristicile menstruaţiei.

| florrrentina a răspuns (pentru Necunoscut112):

Am citit prospectul, clar.
Însă eram prea panicata ca să iau în calcul eventualele dezavantaje... Acum regret enorm alegerea făcută.

| Doja a răspuns:

Ai grija de tine data viitoare ca sa nu mai ajungi in aceasta situatie. O pastila de genul asta trebuie luata o data, maxim de 2 ori in viata pentru ca te termina dpdv hormonal.

| florrrentina a răspuns (pentru Doja):

A fost prima și ultima oară când am apelat la asemenea metoda. Mulțumesc pentru sfat!

| gheorghe699 a răspuns:

Categoric da, este efecul pastilei, stai calma totul este ok, o sa se autoregleze ciclul.

| florrrentina a răspuns (pentru gheorghe699):

Mulțumesc pentru răspuns!
Și eu cred același lucru... Sper sa nu fie mai mult de atât.