| lizzy a întrebat:

OK. mi-am facut curaj, si mi-am facut cont, acum nu o sa mai postez anonim.
Referitor la intrebarea mea:"Buna. Situatia mea e un pic cam dificila, din punctele mele de vedere, si as vrea sa primesc raspunsuri si de la persoane adulte, daca se poate.

ok. Sa incep cu inceputul:Sunt in clasa a10-a, si m-am mutat prein a7-a la o scoala noua.Acolo m-am"indragostit" de un baiat din clasa mea, si el la fel, dar nu ne-a pasat, ne-am tratat normal,.

Acum, la liceu, el este tot in clasa cu mine, precum si cativa colegi din generala-si colege-.

Ideea e ca mie imi place de el, lui de mine, doar ca problema e la mine.

Nu vreau sa ma mai gandesc la el, cu toate ca sunt innebunita, nu stiu daca intelegeti... fara sa vreau, m-am indragostit de el, ceea ce nu trebuia sa se intample.

Din clasa a7-a tot ma lupt cu mine sa uit, sa ignor, dar nu pot.

Eu am anumite principii, pe care le urmez:in nici-un caz prietenul meu nu trebuie sa fie ca el, ma gandesc la viitor si nueste ceea ce astept eu de la viata.

Intrebarea meatongueuteti sa-mi dati niste sfaturi, astfel incat sa-l uit?

Am uitat sa mentionez ca in ultimele saptamani mi-a acordat mai multa atentie, ceea ce ma scotea din sarite...

Imi venea sa urlu... Puteti sa ma ajutati?--nu vreau un alt prieten care sa ma ajute sa uit, acum nu e timpul.

Multumesc mult pentru ca ati citit, pentru raspunsuri, si va rog sa ma scuzati pentru eventualele greseli de limba romana.

P. S. chiar sunt disperata.", sper ca nu va suparati ca o scriu din nou.
Multumesc pentru eventualele sfaturi noi.

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

1. nu alegi de cine te indragostesti deci nu mai lupta impotriva ca degeaba.
2. nu o sa-l uiti atata timp cat e zi de zi la scoala cu tine.Acum nu schimbi scoala pentru a-l uita nup?! Si gandeste-te ca daca o sa aveti o relatie nu inseamna ca trebuie sa duca la casatorie sau ce mai vrei tu.Multe relatii sunt de proba, ca nu sti unde va duce...
Daca totusi te incapatanezi sa il 'uiti' stai cu altul...asta e cea mai normal pas!
Tu alegi...sau stai in banca ta si rezista incontinuare!

4 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

In primul rand va trebui sa discuti cu el aceasta problema, aceea ca nu esti pregatita de a avea o relatie serioasa si ca te gandesti la viitorul tau.Presupun ca te gandesti la ceea ce vrei sa realizezi in viata. Sper sa inteleaga si el.Problema ta nu este dificila, ci tu esti.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci ce faci si ne "surprinzi".

| lizzy explică:

@harciog, ce vrei sa spui?

| danyela_6021 a răspuns:

Sunt de accord cu ce spune si floom.
daca tot iti da atentie, si te place si il placi ai putea totusi sa incercati sa fiti intr-o relatie ca pana la urma asta nu inseamna ca trebuie sa te si casatoresti cu el
u spui ca nu e genul de prieten pe care il vrei dar totusi, aparentele inseala de multe ori. sfatul meu u totusi sa incerci si daca vezi ca nu merge il lasi.