| anonim_4396 a întrebat:

Situatia mea e un pic cam dificila, din punctele mele de vedere, si as vrea sa primesc raspunsuri si de la persoane adulte, daca se poate.
ok. Sa incep cu inceputul:Sunt in clasa a10-a, si m-am mutat prein a7-a la o scoala noua.Acolo m-am"indragostit" de un baiat din clasa mea, si el la fel, dar nu ne-a pasat, ne-am tratat normal,.
Acum, la liceu, el este tot in clasa cu mine, precum si cativa colegi din generala-si colege-.
Ideea e ca mie imi place de el, lui de mine, doar ca problema e la mine.
Nu vreau sa ma mai gandesc la el, cu toate ca sunt innebunita, nu stiu daca intelegeti... fara sa vreau, m-am indragostit de el, ceea ce nu trebuia sa se intample.
Din clasa a7-a tot ma lupt cu mine sa uit, sa ignor, dar nu pot.
Eu am anumite principii, pe care le urmez:in nici-un caz prietenul meu nu trebuie sa fie ca el, ma gandesc la viitor si nueste ceea ce astept eu de la viata.
Intrebarea meatongueuteti sa-mi dati niste sfaturi, astfel incat sa-l uit?
Am uitat sa mentionez ca in ultimele saptamani mi-a acordat mai multa atentie, ceea ce ma scotea din sarite...
Imi venea sa urlu... Puteti sa ma ajutati?--nu vreau un alt prieten care sa ma ajute sa uit, acum nu e timpul.
Multumesc mult pentru ca ati citit, pentru raspunsuri, si va rog sa ma scuzati pentru eventualele greseli de limba romana.
P. S. chiar sunt disperata.

15 răspunsuri:
identitate
| identitate a răspuns:

"Eu am anumite principii, pe care le urmez:in nici-un caz prietenul meu nu trebuie sa fie ca el, ma gandesc la viitor si nueste ceea ce astept eu de la viata."
Esti in clasa a zecea da? Crezi ca o sa traiesti cu el toata viata? Ce legatura au viitorul si asteptarile tale de la viata? Asteptarile tale o sa se schimbe de sute de ori iar iubitii cel putin de cateva ori. E doar primul nu alesul vietii tale... Iar inima ta se pare ca-ti contrazice mintea.Ascult-o! Am 29 si gandeam ca tine.Nu regret dar acum sunt sigur ca se putea mult mai bine.

| HBK a răspuns:

Daca iti e capul acum la cu totul altceva decat sa ai un prieten, de ce iti mai place de el si in liceu? Mai bine iti vezi de treburile tale la scoala si sa te preocupe viitorul tau mai mult si lasi aceasta problema in seama timpului, le va rezolva pe toate.Cu toate ca, personal, iti apreciez atitudinea.

| Corina a răspuns:

Draga mea, iata ca, in sfarsit, am auzit si eu un adolescent (a) care gandeste cum trebuie, adica are capul pe umeri si spune ca inca nu e timpul. Nu-mi vine sa cred ca e adevarat. De aceea, te felicit din toata inima! Intr-adevar, desi esti in clasa a X-a, si toti adolescentii m-ar contrazice, nu e inca timpul de dragoste, ci doar de siple prietenii, amicitii. Ai viata inainte si deci, timp destul si pentru dragoste, mai ales ca esti si tu hotarata in acest sens. Deci, sfatul meu este sa-ti canalizezi fortele catre studiu. Numai maine nu-i poimaine si BAC-ul va bate la usa. Trateaza invatatura cu cea mai mare seriozitate si vei vedea ca rezultatele nu se vor lasa asteptate. In ceea ce-l priveste pe colegul tau, incearca sa-l tratezi ce indiferenta, arata-i ca atentia lui exagerata te lasa rece, eventual, daca el va insista, facandu-se ca nu pricepe, spune-i-o direct, in fata. Spune-i ca nu ai niciun fel de sentimente pentru el, ca nu te intereseaza ca persoana, ca tu vrei sa-ti vezi de scoala, pentru a avea un viitor, iar comportamentul lui nu face altceva decat sa te deruteze. Dar pe langa toate acestea, iti trebuie si tie foarte multa vointa, avand in vedere ca esti indragostita de el. Sper, din tot sufletul, sa functioneze, iar tu sa-ti revii la normal. Mult succes!

| Corina a răspuns:

Chiar credeti ca le stiti pe toate? Viata o sa va mai dea multe lectii de acum incolo. Bravo ei daca a luat aceasta decizie! Decat sa-i dati tot felul de sfaturi stupide, mai bine ati lua exemplu de la ea. Nu toti sunt cu capu-n nori, mai sunt adolescenti si cu picioarele pe pamant. Ar fi bine sa coborati si voi, pana nu e prea tarziu!

| want2bMajestic a răspuns:

Dragostea este imprevizibila si iti zic eu ceva: o sa regreti pentru ca ai tinut cont de aceste reguli absurdewinking

| elamit a răspuns:

Pai daca esti indragostita de el si invers de ce nu va acordati o sansa si atunci vei vede si defectele lui si poate vei ave un motiv intemeiat sa-l uiti.succes

| doc a răspuns:

Iti apreciez stilul dar tine cont ca dragostea nu trebuie data la o parte.
Se observa ca sunteti nebuni unul dupa celalalt asa ca lasa egoismul deoparte si dai relatiei o sansa pentru ca asta face anii adolescentei cei mai frumosi ani din viata, sunt anii cand iti faci prieteni te indragostesti te distrezi.
Daca accepti prietenia cu el asta nu inseamna ca nu mai ai timp de scoala si ca o sa ai alte preocupari decat cele actuale si sunt sigur ca daca ii spui el o sa accepte orice de la tine. Cu cat o sa incerci mai mult sa il uiti cu atat o sa te apropii mai mult de el sufleteste, de ce crezi ca nu l-ai uitat in anii astia? Gandeste-te putin, esti fata desteapta din cate vad dar ar trebui sa traiesti si u.

| (̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅̅()ڪے a răspuns:

Parintii mei sau intalnit la liceu... si au invatat bine pe langa ca au fost si impreuna. daca e un baiat serios ai putea sa incerci dar daca nu, zi ii in fata ca sa te uite ca tu vrei ceva de la viata... sper sa reusesti!:*

| assus a răspuns:

Asculta sfatul meu! o viata ai si crede-ma, nimeni nu stiu sa fi scapat cu viata... dc nu incerci? poate fi cea mai fericita perioada din viata ta de acum si pana acum si de acum incolo! eu zick sa incerci, nimeni nu te obliga sa ramai pe viata asa, de aici uh sti, eu zick ca merita,! have fun

| YoSeBbY a răspuns:

Hmm... pai viata este exact ca si clipa in care te indragostesti adica f imprevizibila spune-i pur si simplu ce ai scris mai sus dar ai grija cum o spui fiindca un baiat cand e refuzat de fata visurilor lui nu-i ramane decat sa fuga si sa se duca la alta. sunt de acord cu corina ar trebui sa te tii de inv ca este f importantwinking dar pentru ca esti vulnerabila in fata dragostei nu putem noi sati spunem ce sa faci gandeste-te binea lumea se invarte in juru tau nu tu in juru eiwinking

| motu a răspuns:

Ok, nu vreau sa iti zic decat ca tu faci ce vrei, nu fi prostuta si asculta de ce zicem noi ca si noi suntem doar oameni.
Acum motivul pentru care am postat:
Corina nu pot sa imi imaginez ce adolescenta sau copilariei ai fi putut avea, cred ca ai fost abuzata sexual sau ceva de genu' nu vad cum poate sa bata BAC'ul la usa cand ea e pe clasa a 10-a eu sunt pe-a 12-a si habar nu am la nici-o materie, daca tu crezi ca viitorul e totul cred ca ceva nu functioneaza bine! Sa tratezi invatatura cu seriozitate iar nu e bine!

Inca o data, nu asculta de altii, fi subiectiva, numa' o viata ai!

| elena10 a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie numai ca eu am 14 ani iar el are 16. Doar ca el e idealul meu de baiat. Eu zic sa incerci sa fii cu el o perioada ca poate-ti trece. Ai putea sa incerci sa vb cu el si sa-i explici in ce situatie esti.Succesbig grin

| Sun_6934 a răspuns:

Vulnerabilitatea in fata dragostei) De ce nu incerci nici nu stii cum se primeste ceva frumos sau din contra iti trece simpatia pentru el. Cu toate ca ceea ce priveste relatii serioase, sunt de acord cu Corina, nu e timpul din motiv ca e nevoie de ceva experienta pentru a avea o relatie frumoasa.
Stai cit mai putin casa, cautati ocupatii si nu iti mai insuflat singura tie diferite chestii despre el, fa un efort si nu te mai gindi, suna dificil, dar fara straduinta nu reusim nimic in viata asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Yahooooo, anonimuleee ce viata plina ai? un sot mai mare cu 25 de ani decat tine, ai 12 ani esti la liceu, ieri aveai 13 ani, maine cu cine te culci? maiii disperare, las-o mai incet bre sa nu mori de tanara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai cum sa uiti, ce vrei tu sa uiti? Un baiat pe care il placi foarte mult? Nu ai cum! Timpu o sa stearga si iti va lasa doar amintirea lui. Dar dc sa nu ai o relatie cu el, pe bune ce principii ai tu ca el sa nu se ridice la asteptarile tale straight face Acum esti adolescenta, te indragostesti, iubesti si mergi mai departe. Ce atata viitor ca nici liceu si nici facultatea nu ai terminat'o straight face.

Apropo tu crezi ca la 20-30 de ani cand o sa vrei tu relatii o sa fie la fel? Primu sarut, prima imbratisare o sa fie la fel? O explozie de bucurie in inima ta? O sa fi un pic cam matura si nu o sa iti mai pese la fel de mult. Si poti face si greseli in relatii din cauza experientei.
Nu am eu o experienta prea mare, dar din greseli am invatat! Acum am o relatie stabila, ne intelege de minune, daca ne certam discutam si rezolvam totu, asta nu era posibil daca eu nu mai aveam alte relatii inainte.